آماده‌باش صنعت نفت برای سوخت‌رسانی به مناطق سیل‌زده

ایرنا نوشت: تامین سوخت مورد نیاز مناطق سیل‌زده و امدادرسانان با وجود شرایط ناپایدار جوی ادامه دارد و با توجه به خطر وقوع دوباره سیلاب، برای ذخیره و تامین این ماده حیاتی در مناطق درگیر سیل دستور آماده‌باش داده شده است.

بارندگی های شدید که از روزهای پایانی پارسال آغاز شد، سیلاب های بی سابقه ای را در پهنه گسترده ای از کشور به راه انداخت.

این سیلاب ها که بیش از ۷۰ نفر را قربانی و ۱۰۰ هزار نفر را بی خانمان کرده، تاکنون دهها هزار میلیارد تومان خسارت در بخش های مختلف به دنبال داشته است.

هنوز پیامدهای ناگوار این سیلاب ها پایان نیافته است و حتی پیش بینی های هواشناسی از احتمال تکرار بارندگی های بیشتر در روزهای آینده حکایت دارد.

با توجه به اینکه بارندگی های شدید و سیلاب، راه های مواصلاتی را تخریب و روند سوخت رسانی را سخت کرده است، از جمله نگرانی ها، گرفتار شدن مسافران و مردم در جاده ها و دسترسی نداشتن به سوخت مورد نیاز است.

بر اساس گزارش ها، اکنون مشکلی برای تامین سوخت ساکنان مناطق سیلزده و نیروهای امدادرسان وجود نداشته و حتی به طور مرتب به بالگردهای نظامی و امدادی سوخت رسانی می شود.

** آمادگی برای تامین پایدار سوخت در صورت شدت گرفتن بارش ها

براساس گزارش ها، اکنون موجودی ذخایر فرآورده های نفتی در مناطق درگیر سیل به ویژه استان‌های لرستان، خوزستان و ایلام مطلوب است و نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

به گزارش تارنمای وزارت نفت، کمیته بحران شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران امروز (دوشنبه)، ضمن بررسی آخرین وضعیت توزیع سوخت در مناطق لرستان، اهواز، ایلام، گلستان و آبادان، مسیر های مختلف توزیع سوخت در صورت شدت گرفتن بارش ها و تغییر شرایط سوخت رسانی را بررسی و شناسایی کرد.

با توجه به آبگرفتگی برخی محورهای مواصلاتی و سه جایگاه سوخت در استان خوزستان شامل شوش و سیدعباس، تمهیدات لازم برای تامین سوخت در این نواحی اتخاذ شده است.

مقاوم سازی تاسیسات و انبارهای نفت در برابر طغیان احتمالی و بارش های پیش رو، توزیع سوخت در مناطق روستایی و صعب العبور به وسیله تراکتور و مظروف و ارسال ۲ جایگاه سیار به خوزستان در صورت نیاز، از دیگر موارد پیش بینی شده به شمار می رود.

** توزیع ۵۰۰ هزار لیتر سوخت در مناطق سیلزده استان گلستان

از زمان وقوع سیل در استان گلستان تاکنون، بیش از ۵۰۰ هزار لیتر انواع فرآورده نفتی در مناطق سیلزده این استان توزیع شده است.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه گلستان با اعلام این خبر گفت: با استقرار جایگاه عرضه سوخت سیار در شهرستان آق‌قلا ۷۰ هزار لیتر بنزین به خودروهای امدادی و قایق‌های موتوری امدادرسان توزیع شده است.

عیسی افتخاری به توزیع حدود ۳۵۰ هزار لیتر گازوییل به خودروهای سنگین، ماشین‌آلات راهداری و تراکتورهای فعال در مناطق سیل‌زده اشاره کرد و افزود: ۳۵ هزار لیتر نفت‌سفید بین خانوارهای گرفتار در سیلاب و اماکن اسکان اضطراری در مناطق سیل‌زده توزیع شده است.

همچنین با توجه به گستردگی سیلاب و نیاز به امدادرسانی از طریق بالگردهای هلال احمر، سپاه و ارتش، حدود ۲۶ هزار لیتر سوخت هوایی برای سوخت‌رسانی به این بالگردها عرضه شده است.

** توزیع سوخت در شهرهای سیلزده لرستان و ایلام

سیل در استان لرستان به قطع ارتباط مسیرهای مواصلاتی برخی شهرهای این استان از جمله پلدختر و معمولان منجر شد اما پس از بازگشایی این مسیرها روند سوخت رسانی به مناطق سیل زده آغاز شد.

در ادامه اقدامات انجام شده برای تامین سوخت سیلزدگان قرار شده است ارسال رایگان گاز مایع در شهرستان های پلدختر و معمولان تا پایان فروردین تداوم یابد.

پیمان بهرامی مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه لرستان در این باره گفت: جای هیچگونه نگرانی برای تأمین فرآورده‌های نفتی وجود ندارد و نفت سفید و گازوییل مورد نیاز روستاهای قطع ارتباط شده را نیز تامین خواهیم کرد.

همچنین بیش از ۳۰۰ هزار لیتر نفت سفید نیز در روزهای اخیر به منظور تامین سوخت حرارتی مورد نیاز در مناطق سیل زده استان ایلام توزیع شد.

تاکنون بیش از ۳۰ هزار لیتر سوخت هوایی به بالگردهای امداد و نجات سپاه پاسداران، ارتش، جمعیت هلال احمر و اورژانس در مناطق سیلزده این استان عرضه شده است.

** استقرار جایگاه های سیار توزیع سوخت

با توجه به آبگرفتگی برخی پمپ های بنزین و تخریب جاده ها برای ارسال سوخت، تاکنون پنج جایگاه سیار سوخت در مناطق سیلزده استان لرستان (پلدختر) و استان ایلام مستقر شده که از مناطق آبادان و زنجان به مناطق سیلزده اعزام شده است.

همزمان با استقرار جایگاه های سیار برای تامین سوخت خودروهای امدادرسان و شخصی، تلاش ها برای راه اندازی همه پمپ بنزین هایی که به دلیل سیلاب از چرخه فعالیت خارج شده است، ادامه دارد.

** آماده باش نفتی در استان های گیلان و مازندران

با توجه به پیش بینی هواشناسی مبنی بر ادامه ناپایداری جوی، آبگرفتگی و احتمال وقوع سیل در حاشیه رودخانه‌ها، دستگاه های مسوول برای سوخت رسانی در آماده باش کامل قرار دارند.

بر اساس گزارش ها، تامین و توزیع سوخت در استان گیلان بدون محدودیت و بی وقفه ادامه دارد و تمهیدات لازم برای وقوع بحران احتمالی نیز در نظر گرفته شده است.

سرمای دما و بارش باران که از زمان تعطیلات نوروز در گیلان آغاز شده است و بر اساس گزارش هواشناسی همچنان ادامه دارد تاکنون مشکل خاصی را در امر سوخت رسانی در این استان ایجاد نکرده است.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی استان مازندران اعلام کرد: امکانات سوخت رسانی از زمان وقوع سیل در آماده باش کامل قرار دارد و بی وقفه در حال سوخت‌رسانی به سیلزدگان شهرهای تحت پوشش هستیم.

سبحان رجب پور یادآوری کرد: از زمان وقوع سیل و قطع گاز و برق در برخی روستاها، عملیات توزیع سوخت در سطح مناطق سیلزده آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

وی به موجودی کافی سوخت در انبارهای نفت اشاره کرد و گفت: هیچ‌گونه مشکلی در تامین و توزیع سوخت وجود ندارد و گازمایع، نفت سفید و گازوییل در مناطق سیل زده در حال توزیع است.

** توزیع نفت سفید در نقاط سیل زده استان فارس

استان فارس نیز از جمله استان های درگیر در سیلاب های بهاری بود و بیش از ۲۰ نفر در این استان به علت وقوع این پدیده طبیعی کشته شده اند.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه فارس اعلام کرد: نفت سفید مورد نیاز خانوارهای خسارت دیده از سیل استان فارس، تامین و توزیع شد.

به گفته امیر بنی کریمی، ذخیره سازی مناسب سوخت در استان از مدت ها قبل انجام شده است و در این زمینه هیچ مشکلی وجود ندارد.

اقتصام*۲۰۲۲*۱۹۶۱*

کد خبر 1248084

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =