خسارات سیل بیشتر است یا بابک زنجانی؟!

از روزهای نخست امسال بارندگی ها با حجم زیاد موجب بروز سیل در استان های مازندران، گیلان، فارس، کرمانشاه، لرستان و خوزستان شد. بر اثر سیل هفتاد نفر از هموطنان مان جان خود را از دست دادند و به زمین های کشاورزی، جاده های مواصلاتی، راه آهن، ابنیه ها، زمین های کشاورزی، دام ها، خانه و زندگی مردم خسارات فراوانی خورد.

امید کرمانی‌ها: مسئولان هر استان تاکنون به صورت جداگانه آماری از میزان ریالی خسارت های سیل در حوزه تحت مسئولیت خود داده اند. نکته قابل تأمل آنکه بر اثر این آمارها ذهن جامعه و مردم درگیر مسئله سیل و خساراتش شده و در صحبت های روزانه درباره این مسئله بحث و تبادل نظر می کنند.

خسارت ۳۰ هزار میلیارد تومانی سیل
فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصاد و دارایی درباره برآورد ۱۲هزار میلیارد تومانی خسارات سیل از ابتدای امسال تاکنون به خبرآنلاین گفت: «خسارت سیل بیش ازاین مبلغ‌هاست چون به اشخاص، خانوار، خانه و کسب و کار مردم آسیب وارد شد. چند برآورد تاکنون درباره خسارات سیل داشتیم که یکی از برآوردها حدود ۳۰ هزار میلیارد است».

بی حسی جامعه نسبت به مفاسد اقتصادی
هرچه جامعه نسبت به حوادث غیرمترقبه و آثار و تبعات آن حساس است، درباره مفاسد اقتصادی هیچ حساسیتی ندارد. حال آنکه آسیب ها و لطماتی که مفاسد اقتصادی بخصوص در سال های اخیر به اقتصاد کشور وارد کرد، برکسی پوشیده نیست. با این وجود دیگر جامعه نسبت به این نوع پرونده ها توجهی نشان نمی دهد. گویی که اعداد و ارقام معنی خاصی ندارند.

اما مسئله آنجا اهمیت پیدا می کند که آمار خسارات سیل در کنار آمار خسارات ناشی از مفاسد اقتصادی گذاشته شود و مورد مقایسه قرار بگیرد. اینجاست که مشخص می شود اگر آثار و تبعات خاموش مفاسد اقتصادی پیگیری و زوایای آن برای مردم روشن شود، دیگر آنها به راحتی از کنار چنین موضوعاتی نمی گذرند.

فرهاد دژپسند با بیان اینکه نظارت و پیشگیری از وقوع مفاسد اقتصادی ضرورت است، گفت: فرق نمی کند هزارمیلیارد یا ۲۰ هزارمیلیارد باشد. ما درمقابل مفاسد اقتصادی باید قاطع باشیم و جدی مبارزه کنیم.

خسارت ۳۰ هزار میلیادتومانی بابک زنجانی
یکی از نمونه های فساد اقتصادی، پرونده بابک زنجانی است که جامعه با نام او آشنایی کامل دارد. وزیر اقتصاد درباره حجم خسارت بابک زنجانی به اقتصاد کشور گفت: وزیر نفت اطلاع بیشتری دارد. از ایشان بپرسید.

در همین رابطه بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در گفتگو با خبرآنلاین خسارت بابک زنجانی به اقتصاد کشور را بالای ۲۰- ۳۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد.

نقطه افتراق سیل و بابک زنجانی
گرچه سیل و بابک زنجانی در میزان حجم آسیب به اقتصاد کشور نقطه اشتراک دارند اما نقطه افتراق آنها نیز بسیار زیاد است. چراکه سیل مزایایی همچون پرآب شدن تالاب ها، احیای دریاچه ارومیه، شستشوی خاک مزارع و کشتزارها، پاکسازی رودخانه های کشور از پساب های شیمیایی و زباله ها را نیز به همراه خود دارد. مسائلی که اگر دولت می خواست آنها را در قالب پروژه تعریف کند و به اجرا درآورد، میلیاردها دلار باید مصروف این کارها می شد و ضمن آنکه اجرای پروژه ها نیز سال ها زمان می برد. نمونه بارزش صحبت های اردکانیان وزیر نیرو بود که اعلام کرد «اگر دولت می خواست این حجم آب شیرین را وارد کشور کند باید ۲.۵ میلیارد دلار هزینه می کرد».

در مقابل ایجاد فضای رانت ولو با توجیه دور زدن تحریم ها گرچه فواید زودگذری دارد اما سالها تبعات فسادزایش دامن کشور، مردم و دولت را می گیرد تا جایی که می توان گفت فساد اقتصادی همه‌اش برای دولت و کشور ضرر است؛ ضررهایی که علاوه بر کاهش اعتمادعمومی به مسئولان و نظام، همه جنبه هایش مورد محاسبه قرار نمی گیرد.

البته امروز می توان با درنظر گرفتن خسارات سیل بیان کرد که اگر به عنوان نمونه فقط پرونده فساد مالی بابک زنجانی نبود چقدر دولت با آن پول می توانست در پروژه های زیربنایی همچون جاده، راه آهن، سد، احیای تالاب ها و سفره های زیرزمینی اقدام کند و حالا که چنین پرونده ای وجود دارد، با وجود سال ها پیگیری برای بازگرداندن اموال بیت المال هنوز تلاش های مسئولان دولتی و قضایی به نتیجه نرسیده است.

۲۱۴۲۱۴

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1248920

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 20
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • ایرانی IR ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
    28 1
    مفاسد اقتصادی را باید مجازات سختی کرد
  • IR ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
    12 1
    خسارات را باید ندید
  • ناشناس IR ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
    45 0
    بابک های زنجانی داشتند تحریم را دور میزدند برادران کارامازوف چی؟
  • IR ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
    62 1
    بی حسن نیستیم. اون قدر بی شرمانه و با افتخار این اختلاس ها تکرار میشن که همه در بهت و حیرتیم و فک پائینمان از حیرت افتاده روی پای مان. این بی حسی نیست حیرت از بی شرمیست.
  • امین IR ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
    47 0
    خسارت و پولی رو هم که حسین هدایتی از بیت المال برد و خورد رو هم روی اون بزارید و جمع بزنید ببینید چقدر دیگه کم میاریم . . .
  • IR ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
    15 1
    که چی حالا
  • IR ۲۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
    46 1
    بعد این همه مدت با همچین فردی که بقول خوتان ضررش از سیل هم بیَشتر بوده چه کردید به کدام قانون عمل میکنید؟
  • IR ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
    48 0
    هر دو. سئوال مسخره ای است.مثل این می مونه که بگی نارسایی کلیه بدتر است یا نارسایی کبد
  • رضا AE ۲۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
    25 1
    اي جانم الان دولتي ها تو بودجه هاي سيل به چه نون و ابي ميرسن و رسيدن نوشششش
  • IR ۲۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
    50 0
    اگر فسادی را مردم اعلام کنند فورا زندانی می شوند و تهمت تشویش اذهان عمومی می گیرند.
  • US ۲۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
    33 0
    فعلا که نه با بک زنجانی و نه هدایتی هیچکدام اتفاقی برایشان نیافتاده. فقط برای مردم دل خوش کردن شو راه انداختند. چی شد هدایتی پس؟
  • IR ۲۱:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
    29 0
    کلا نظام مدیریتی خسارتی بوده
  • علیپور IR ۲۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
    9 0
    باز سوژه تکراری
  • US ۰۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
    24 16
    خسارت این دولت از همه بیشتر است
  • IR ۰۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
    9 5
    ول کنید بابک زنجانی را
  • DE ۰۵:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
    23 1
    بهتر بود می نوشتید امثال بابک زنجانی با چپاول کشور و حق مردم ، در تشدید خسارت سیل و فقدان امکانات مالی برای جبران خسارات سهیمند و همگی مشمول محاکمه ...کاسه کوزه را نمی شود سر یک نفر شکست ...
  • IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
    3 1
    الحمدالله
  • IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
    14 0
    معنی مبارزه با فساد را هم مشاهده کردیم
  • IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
    18 1
    سیل باید به خانه مفسدان اقتصادی بیفتد
  • IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
    4 8
    مردم هوشیارند