مسعود ده‌نمکی: شاید غیرتی هم دیگر در جامعه وجود ندارد!

مسعود ده‌نمکی با انتقاد از رویه فیلم‌هایی که در سینما اکران می‌شوند، می‌گوید که انگار غیرتی دیگر در جامعه وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مسعود ده‌نمکی کارگردان سینمای ایران که این روزها تازه‌ترین فیلمش با عنوان «زندانی‌ها» در سینماهای کشور در حال اکران است، شامگاه پنجشنبه ۲۲ فروردین مهمان برنامه «اختیاریه» بود و درباره فعالیت‌های سینمایی‌اش و همچنین وضعیت سینمای ایران به گفت‌وگو پرداخت.

ده‌نمکی در این برنامه درباره وضعیت فیلم‌های روی پرده و پروسه جذب مخاطب برای برخی از فیلم‌ها گفت: «مثلا در فیلم «آدم برفی» به نوعی معترضان را بازیچه قرار دادند و از احساساتشان استفاده کردند تا تنها فیلم بفروشد. الان اما فیلمی را از پرده پایین نمی‌آورند و هر کاری می خواهند می‌کنند. الحمدالله می‌بینید که در فیلم‌ها همه چیز هست و آن‌ها که می‌گفتند خط قرمز، دیگر خط قرمزی در فیلم‌ها وجود ندارد فقط وقتی بچه‌ها را می‌بریم سینما باید گوش‌هایشان را بگیریم. بعضی از فیلم‌ها اینطور است و قرار است آزادی بی‌حد وجود داشته باشد و اعتراضی هم دیگر وجود ندارد. شاید غیرتی هم دیگر در جامعه وجود ندارد!»

او ادامه داد: «از بعد مردمی فکر می‌کنم کسی جرات اعتراض ندارد، آن زمان من «اخراجی‌ها» را ساختم و این‌وری‌ها علیه فیلم جنجال به راه انداختند، الان این آدم‌ها کجا هستند؟ یک مسئله آن به این باز می‌گردد که تعصب را از مردم و جامعه گرفتند که این مسئله باعث می شود نظارت اجتماعی از بین برود.»

این کارگردان در بخش دیگر گفت‌وگو درباره حمایت مالی سازمان اوج از فیلم «زندانی ها» توضیح داد: «بودجه این کار را اوج پرداخته است، کل بودجه فیلم سه میلیارد تومان بوده است، با دستمزدهای این روزهای بازیگران زیر چهار میلیارد تومان نمی‌شود فیلم ساخت. اصلا بحث این نیست که این پول از کجا آمده است، کسانی که این بازار را درست کردند و نظارت نکردند، این کنترل دستمزدها و هزینه‌ها بخش خصوصی را نابود می‌کند، یعنی هیچ وقت تهیه‌کننده‌ای نمی‌تواند با سرمایه شخصی یک فیلم بسازد. فیلمی که پنج میلیارد تومان هزینه داشته باشد چقدر باید بفروشد که سودآور باشد؟ بالای ۱۵ میلیارد تومان، چند درصد از فیلم های سینما این میزان فروش دارند؟ آن هایی که دنبال حاشیه سازی و مطرح کردن بحث‌های پولشویی و ... هستند بیایند اصل قضیه را مدیریت کنند، با این وضعیت بخش خصوصی در سینما خواهد مرد.»

او نظرش را درباره اصغر فرهادی اینچنین بیان کرد: «به نظرم فیلمسازی است که کارش را بلد است، ما در دوره‌ای که دو قطبی رقابت اکران «اخراجی‌ها ۳» و «جدایی نادر از سیمین» ایجاد شد، همه علیه فیلم من کار کردند و در همان روز اول اکران از پرده فیلم گرفتند و در اینترنت پخش کردند و گفتند در سینما نروید فیلم را ببینید ما به صورت رایگان برایتان در اینترنت می‌گذاریم. در حالیکه فضا دو قطبی بود و از دو ماه قبل شبکه‌هایی چون بی‌بی‌سی و من و تو خواهان تحریم فیلم بودند اما جواب نگرفتند و مردم از فیلم استقبال می‌کردند به همین دلیل بحث قاچاق فیلم را به میان کشیدند تا کسی نبیند اما من همان موقع از مردم دعوت کردم که هر دو فیلم را ببینند چون مقایسه یک فیلم کمدی با فیلم ملودرام اشتباه است.»

ده‌نمکی در پاسخ به پرسشی درباره اظهارنظری که راجع به برد پرگل ایران و یمن داشت، گفت: «یک گل نزدیم، زیاد زدیم و آخر هم در بازی با ژاپن زیاد گل خوردیم، با یک شوقی شروع کردیم و با یک اندوهی به پایان رساندیم، از هر دست بدهیم از همان دست می‌گیریم

۲۴۱۲۴۳

کد خبر 1249137

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 18
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۳
  58
  ايشالا از همون دستي كه داديد از همون دست بگيريد
 • IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۳
  57
  تو برو با غیرت خودت حال کن و به کار مردم کار نداشته باش. دیگه شخصی بهت پول نمی ده فیلم بسازی و دوباره از یقه مردم آویزان شدی؟ برو پی کار شرافتمندانه
 • IR ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۳
  30
  (تعصب را از مردم و جامعه گرفتند) گفتن اشکال راحت ترین گفتار این روز ها از طرف افراد ذینفوض است اما مقصر کیست وچرایی ان صحبت نمی شود . بخش فرهنگی ما کجا هستند.
 • حسینی دولت آبادی از قزوین IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۳
  25
  آقای ده نمکی درباره پخش اخراجیها کم لطفی میکنند. یادم نرفته بلیطهای نیم بها به مدارس و ارگانها را. بچه های مردم رو به اسم اردو و کار فرهنگی اتوبوس اتوبوس می بردند به سینما. در مورد تعداد سانسها و سالنهای سینماها بهتر است اهل فن توضیح دهند.
 • IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۳
  26
  مردم توی خوزستان دارن غیرتشون رو برای ساخت سیل‌بند انسانی به خاطر نادانی و طمع مسئولین خرج میکنن. کسی دیگه غیرتش رو برای پرکردن جیب شماها خرج نمی‌کنه.
 • بوهمی GB ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۳
  22
  برو بابا! تو یکی دیگه از غیرت و این جور چیزا حرف نزن!
 • IR ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۳
  3
  فیلمسازباغیرت وایرانی آقای ده نمکی خداوند پشت وپناهت
 • US ۱۹:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۳
  19
  نه اینکه در فیلمای خودش خیلی اخلاق رعایت شده
 • حشمتی IR ۱۹:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۳
  4
  مسعود برگرد به همان الگوی فیلم های موفق قبلی
 • IR ۲۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۳
  22
  هنر ساکت ماندن واقعا هنر هست
 • GB ۰۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  1
  آقای ده نمکی خیلی کارگردانان فیلم هایشان فروش نمی رود این همه داستان ندارد
 • GB ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  0
  هنوز با سه گانه اخراجی ها خیلی حال می کنم. دستت درد نکنه
 • IR ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  1
  دم از غیرن میزنی کاش میرفتی سوریه میجنگیدی ...
 • DE ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  1
  قطعا همانطورکه ده نمکی میگه غیرتی درجامعه وجود ندارد چون اگر غیرتی بود جرثومه های فساد ... راتارومار میکرد وکشوررا ازاین وضع اسف بارنجات می داد
 • IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  1
  حالا فیلمای شما را ندیدیم شدیم بی غیرت
 • آسو AE ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  1
  همین عید مسابقات مقدماتی المپیک به همون یمن کم گل زدیم کم مونده بود کلا حذف بشیم.اگر حذف میشدیم شما چه جوابی داشتی جناب ده نمکی؟البته برای شماها اصلا وطن و ایران مطرح نیست ...
 • ؟ IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  1
  دوباره این بی نمک اومد در مورد فوتبال فتوا داد . بابا بی خیال تو خیلی خوبی ....
 • ارشادی IR ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  1
  دمت گرم مسعود