خط ریلی ایران از مسیر کردستان به عراق متصل می‌شود

رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: توسعه خط ریلی سنندج و اتصال آن به کشور عراق از سیاست های دولت است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از سنندج، محمود واعظی در جلسه سرمایه گذاری و توسعه کردستان اظهار داشت: توسعه خط ریلی به سنندج و در مرحله بعدی به مرز ایران و عراق از سیاست ها و برنامه های جدی دولت تدبیر و امید است و انتظار می رود با تامین سرمایه مورد نیاز، این پروژه عملیاتی شود.

جلسه سرمایه گذاری و توسعه کردستان در دفتر رئیس دفتر رئیس جمهور به منظور بررسی طرح ها، برنامه ها و راهکارهای دولت تدبیر و امید برای پیشرفت و توسعه بیش از پیش این استان برگزار و در آن بر ضرورت بهره گیری از ظرفیت های بالای کردستان در جهت رشد و پیشرفت اقتصادی کشور تاکید شد.

واعظی با اشاره به موقعیت ژئوپلتیک کردستان و همجواری با کشور عراق افزود: همین امر باعث شده تا بخش دولتی و غیر دولتی نگاهی ملی نسبت به توسعه، آبادانی و مسائل این استان داشته باشند.

وی اضافه کرد: اقتصاد کشور زمانی اصلاح می شود که بودجه دولتی برای سرمایه گذاری در استان ها به صفر و تامین مالی و سرمایه گذاری بانک ها و بخش خصوصی به اوج برسد.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: فعالیت و ورود جمعی و تیمی بانک ها و بخش خصوصی در پروژه های کشوری و استانی منجر به تقسیم سود و کاهش ریسک سرمایه گذاری ها می شود.

واعظی بر ضرورت توجه بیشتر به استان های مرزی از جمله کردستان تاکید کرد و یادآور شد: این استان ها آینه کشور هستند چرا که اکثر مبادلات و مراوادت کشورهای همسایه نه در تهران بلکه در این استان ها انجام می شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران، شریک اول عراق بوده و بالاترین میزان واردات این کشور از ایران است، گفت: عراق و اقلیم کردستان، فرصتی بسیار عالی برای توسعه صادرات و عبور از تحریم های ظالمانه است.

وی افزود: در صورت افزایش حجم مبادلات تجاری، مالی و درهم تنیدگی اقتصادی، جلوی دخالت های بیگانگان در روابط بین کشورها گرفته می شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به مزیت های بالای کشاورزی، دامپروری، گردشگری و معادن کردستان، اظهار داشت: باید با حمایت بانک ها و سرمایه گذاران بخش خصوصی بدنبال مجریان مناسب دارای اهلیت باشیم.

واعظی با اشاره به امضای تفاهم نامه با عراق برای احداث پنج شهرک صنعتی مشترک، اضافه کرد: یکی از این شهرک های صنعتی در کردستان احداث می شود.

46

کد خبر 1249149

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =