چرا کاری می‌کنیم بخش خصوصی مخفی زندگی کند یا از ایران برود؟

پوری‌حسینی گفت: با وضع موجود بخش خصوصی می‌گوید من این‌قدر توانِ مالی دارم همان بهتر که مخفیانه زندگی کنم، اگر هم لازم شد و خواستم فعالیت کنم بروم خارج از کشور.

مریم یعقوبی: در شرایط فعلی اقتصاد از یک‌سو نوسانات نرخ ارز و طلا و از سوی دیگر کند شدن روند خصوصی‌سازی، اعتماد بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در بنگاه‌های دولتی که در فهرست واگذاری هستند را خدشه‌دار کرده و درنهایت باید در انتظار خروج سرمایه‌ها از کشور باشیم.

میرعلی اشرف پوری‌حسینی رئیس سازمان خصوصی‌سازی در گفت‌وگو با خبرآنلاین ضمن تأکید بر شفافیت و دقت هرچه‌تمام‌تر این سازمان در امر واگذاری بنگاه‌های دولتی می‌گوید: من فقط مجری هستم و مجریِ امینی هستم، مجری قاطعی هستم یعنی اجازه نمی‌دهم کسی در اجرای قانون، منویاتش را به ما تزریق کند.

پوری‌حسینی اظهار کرد: نیوتن یک‌جمله‌ای دارد می‌گوید وقتی من کیف‌دستی‌ام را این‌طور تکان می‌دهم همهٔ کُراتِ آسمان تکان می‌خورند، به‌هرحال وقتی‌که در قوانین فیزیک آدم کیف‌دستی‌اش را تکان بدهد کرات تکان می‌خورند، وقتی در سازمان خصوصی‌سازی یک کسی می‌آید سهم می‌خرد و این‌قدر مورد هجمه قرار می‌گیرد و این‌قدر مورد کنکاش قرار می‌گیرد طبیعی است در روند خصوصی‌سازی بی‌تأثیر نیست و نارضایتی او در تمام فضای ذهنی بخش خصوصی تأثیرگذار خواهد بود.

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به روند اجرای خصوصی‌سازی در سازمان متبوع خود می‌گوید: اگر رفتار نظام با خریدارانِ سهام دولتی، رفتارِ حساب‌شده‌ای نباشد این چشمه می‌خشکد، اگر یک عده‌ای در بخش خصوصی به دولت، به وزارت اقتصاد و به سازمان خصوصی‌سازی اعتماد می‌کنند، در مزایده شرکت می‌کنند و اعتقاددارند که سازمان خصوصی‌سازی امین آن‌هاست چرا به این اعتماد و اعتقاد خدشه وارد می‌کنیم؟

وی افزود: ما در مرحله مزایده همهٔ پاکت‌ها را در مقابل چشم ‌همه متقاضیان باز می‌کنیم؛ یعنی این‌طور نیست که برویم در یک اتاق دربسته و سربسته، به‌طور مثال زمانی که ما جایگاه‌های سوخت را می‌فروختیم ۵۰۰ نفر شرکت کرده بودند استان به استان آوردیم و در جلسه نشاندیم. یکی‌یکی پاکت‌ها را در مقابل چشمانِ تمام آن‌ها باز کردیم که ببینند قبلاً باز نشده بود. صورت‌جلسه کردیم، شما یک نفر را پیدا نمی‌کنید که بگوید من نسبت به برگزاری مزایده در سازمان خصوصی‌سازی معترض هستم.

جنس اعتراضات به مزایده‌های خصوصی‌سازی
پوری‌حسینی ادامه داد: البته طبیعی است بازندگان علیه کسی که برنده می‌شود موضع می‌گیرند، اما این‌طور نیست که بگویند مزایده باطل است و تقلب صورت گرفته، اغلب اعتراضات این‌گونه است که می‌گویند قیمت پایه پایین بوده مزایده را به هم بزنید دوباره برگزار کنید که من بتوانم این بار برنده شوم. این دیگر عادتِ کسانی است که در مزایده برنده نمی‌شوند که مجدداً این شانس را برای خودشان تکرار بکنند.

معاون وزیر اقتصاد در ادامه افزود: شرکت‌کنندگان در مزایده‌های سازمان خصوصی‌سازی می‌دانند این سازمان امانت‌دار است، ما در برگزاری مزایده‌هایمان اطلاعات هیچ‌کسی را به کسی ندادیم کاملاً شفاف و سالم مزایده‌ها را برگزار کردیم، اما یک نفر از بخش خصوصی بالا می‌آید برنده هم می‌شود. کاملاً قانونی، قیمت پایه قانونی، آگهی قانونی، مزایده قانونی، ابلاغ برنده قانونی، ابلاغ قرارداد قانونی، الآن من این شرکت را خریدم اگر قرار باشد مدام مزاحم من شوند که اینجا آن‌طوری بوده آنجا آن‌طوری بوده، شاید این‌طوری یا آن‌طوری شود! می‌گویم آقا رهایمان کنید دیگر! به‌جای اینکه به ما کمک کنید و استقبال کنید از اینکه بخش خصوصی می‌آید شانه‌اش را می‌دهد زیر بارِ دولت و می‌گوید دولت تو کنار برو و به کارهای اصلی برس من بارِ تو را حمل می‌کنم به‌جای اینکه استقبال بکنید ما را لِه و خراب می‌کنید!؟ مدام هرروز سؤال! خب بخش خصوصی خسته می‌شود.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه برای جذب سرمایه‌های بخش خصوصی به مزایده و خرید بنگاه‌های دولتی چه باید کرد گفت: امیدواریم در یک نگاهِ ملی همهٔ ما از اصل ۴۴ حمایت بکنیم، بخش خصوصی را به این کار تشویق بکنیم و حامی بخش خصوصی باشیم. البته این عرایض من معنایش این نیست که خدایی نکرده اگر کسی پایش را کج گذاشت و دزدی کرد، اختلاس کرد، کارِ خلافی کرد چشممان را ببندیم و بگوییم نه چون تو از دولت سهم خریدی هر کاری دوست داری بکن! نه اگر کسی جرمی مرتکب شده است، متناسب با جرمش سزایش را ببیند، اما اگر جرمی مرتکب نشده است او را اذیت نکنیم و بگذاریم به فعالیتش ادامه بدهد.

فرار سرمایه‌ها و ترس از خصوصی سازی
پوری‌حسینی با اشاره به ارتباط بین انتقادات سال قبل درباره سازمان خصوصی و فرار سرمایه‌ها اظهار کرد: بااینکه ما هدف اصلی این حملات بودیم اما احساس می‌کنم بخش خصوصی هم در این وقایع آسیب دید. امیدواریم در سال ۹۸ این آسیبی که بخش خصوصی دید به حداقل برسد. طبق قانون همهٔ بنگاه‌های گروه یکیِ باقیمانده و همهٔ بنگاه‌های گروه دو که خارج از ۲۰ درصد دولت هستند، باید در فهرست واگذاری قرار بگیرند.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی افزود: آمار در سایت ما وجود دارد، یعنی هر آن چیزی که تا به امروز واگذار نشده که بالغ‌بر ۵۰۰ عنوان بنگاه است همه در فهرست واگذاری هستند، همه باید واگذار شوند و امیدواریم با تقویت ارکان و باملاحظه‌ای که عزیزان خواهند فرمود ان‌شاءالله امسال هیئت واگذاری باقدرت وارد میدان شود و طبق قانون راه را برای اجرای بهتر اصل ۴۴ باز کند.

وی تأکید کرد: می‌گویند سرمایه بسیار فرّار است، یک‌لحظه احساس ناامنی بکند زود ازآنجا فرار می‌کند، بدیهی است که اگر کسی دوست دارد در کشور خودش سرمایه‌گذاری کند اوضاعی ببیند که فکر کند من این‌قدر توانِ مالی دارم همان بهتر که مخفیانه زندگی کنم، اگر هم لازم شد و خواستم فعالیت کنم بروم خارج از کشور، این برخلاف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، ما قرار است توانمندیِ داخل کشورمان را گسترش بدهیم نه این‌که آن را تضعیف بکنیم منتها بعضی‌ها از سرِ دلسوزی یک کارهایی می‌کنند که متأسفانه نتیجهٔ عکس حاصل می‌شود.

از اجرای قانون کوتاه نمی‌آیم
معاون وزیر اقتصاد در سازمان خصوصی‌سازی در پایان نقش خود در خصوصی‌سازی را این‌گونه تشریح کرد: درست است که من هدف اصلی انتقادات آقایان بودم و بیشتر من را می‌کوبند، به‌جای اینکه سؤال آن‌ها را هیئت واگذاری جواب بدهد، من جواب می‌دادم. به‌جای اینکه هیئت واگذاری از قیمت دفاع کند، من دفاع می‌کنم، به‌جای اینکه هیئت واگذاری از اهلیت دفاع کند، من دفاع می‌کردم و من به نیابت از هیئت واگذاری دفاع می‌کردم. چون این کارها کارِ من نبود، نه تصویب قیمت پایه کار من است و نه تصویب اهلیت پای من است و نه تصویب شرایط واگذاری، من فقط مجری هستم و مجریِ امینی هستم، مجری قاطعی هستم یعنی اجازه نمی‌دهم کسی در اجرای قانون، منویاتش را به خصوصی‌سازی تزریق کند و ما هم تسلیم شویم بگوییم چشم، نه این کار را نمی‌کنم و قانون را خیلی محکم اجرا می‌کنم؛ اما قانون را کسی دیگر می‌نویسد، قیمت پایه را کسی دیگر می‌نویسد، شرایط را کسی دیگر می‌نویسد من نمی‌نویسم اما من با دقت و حساسیت هرچه‌تمام‌تر آن مصوبه‌ و قانونی را که دارم اجرا می‌کنم و تا پایان محکم از آن دفاع می‌کنم.

۲۲۶۲۲۶

کد خبر 1249253

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۳
  22 1
  حتما یکی از اکن بخش خصوصی ها خود شما و کارخانجاتی هستند که شما در اردبیل تصاحب کرده ای ؟!
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۳
  24 1
  کدوم خصوصی سازی؟ اینکه کارخانجات و شرکتها رو به چهار تا آس و پاس سیاسی و وابستگانشون به ثمن بخس واگذار کنید که خصوصی سازی نمیشه. اونهایی که سرمایه دار خود ساخته هستند نیازی به خرید این شرکتها ندارند و خودشون کسب و کارشون رو پیش بردن. خروج سرمایه هم عمدتا توسط همین خودیهای دیروز و نخودیهای امروز انجام میشه که بادآورده و بی زحمت تصاحب کردن.
 • محمد ایزدی IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۳
  21 2
  آقای پوری حسینی یعنی ۴۰۰۰ نفر در آلومینیوم المهدی دروغ میگه فقط شما راست میگی این کارخانه بعد از واگذاری با یک چهارم ظرفیت کار میکنه مرد حسابی ،علیمحمدی طی ۴ سال فقط شمش آلومینیوم برد یه پیچ هم نخرید روزهای آخر دیگه در کارخانه مایع دستشویی هم نبود خدا پدر مپنا را بیامرزه که اینجا را قبول کرد . کارگر اخراجی که هنوز هم بیکارم
 • IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۳
  1 0
  اصلا چه دلیلی داره جنابعالی در مزایده شرکت کنی؟ بلاخره بخش خصوصی هستی یا مسئول دولتی!؟
 • mohsen IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۳
  5 0
  این اقا بدلیل نابودی بسیاری از کارخانه ها و دادن انها به افراد بی صلاحیت و بیکاری هزاران نفر باید محاکمه شود
 • IR ۲۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۳
  0 1
  بهترین راه خصوصی سازی سهام عدالت
 • IR ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۳
  3 0
  خصوصی سازی فامیلی