۰ نفر
۲۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۰
ناتوانی ترامپ در قطع صادرات نفت ایران

تسنیم به نقل از سی ان بی سی نوشت: علیرغم اصرار مداوم مقامات دولت آمریکا برای تحقق هدف صفر شدن صادرات ایران، شرایط حاکم بر بازار چنین اجازه ای‌ به ترامپ نمی دهد.

درست یک ماه پیش دستیار ارشد ترامپ در امور ایران در یک کنفرانس بزرگ انرژی گفت که شرایط بازار برای رسیدن به هدف صفر کردن صادرات نفت ایران مساعد است . 

از آن زمان قیمت نفت خام آمریکا ۱۲ درصد افزایش یافته، نفت خام برنت بالاتر از ۷۰ دلار در هر بشکه معامله شده و میانگین قیمت بنزین ۳۰ درصد بالا رفته است . 

دلیل اولیه این افزایش قیمت ها این است که بازار راکد شده است. یعنی عرضه بیش از حد نفت به بازار از بین رفته و تقاضا و عرضه متعادل شده است و بازار در معرض کمبود عرضه قرار دارد . 

روز پنجشنبه آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد عرضه جهانی نفت در سه ماهه دوم سال با ادامه قرارداد کاهش تولید اوپک و تحریم‌های آمریکا بر ایران و ونزوئلا کاهش می یابد .  

آژانس بین المللی انرژی که مقر آن در پاریس است اعلام کرد:« رکود در بازار نفت تنها به خاطر داستان عرضه نیست. در ماه های اخیر بیشتر به تغییرات تولید توجه شده تا نوسانات تقاضا، در حالیکه این بخش هم اهمیت دارد ». 

رکود بازار نفت کار را برای مهار صادرات ایران در ماه آینده سخت می‌کند. تنها طی چند هفته ترامپ باید در مورد تمدید معافیت های کشورهای خریدار نفت ایران تصمیم گیری کند . 

علیرغم اصرار مداوم مقامات دولت آمریکا برای تحقق هدف صفر شدن صادرات ایران، تحلیلگران نسبت به عدم تمدید معافیت ها توسط ترامپ تردید دارند . 

مایک پمپئو ، وزیر امور خارجه آمریکا گفت:« من فکر می‌کنم ما در مورد هدفمان در صفر کردن هر چه سریعتر صادرات نفت ایران واضح بوده ایم و به راهمان ادامه می دهیم ». 

ولی سوال اینجاست که دولت ترامپ چقدر اجازه صادرات به چین و هند می دهد . 

در حالی که دولت ترامپ سیاست حداکثر فشار بر ایران را در پیش گرفته، ترامپ می گوید برای جلوگیری از افزایش قیمت نفت در نوامبر این معافیت ها را صادر کرده است. این معافیت ها همچنین راهی هستند برای مدیریت روابط با کشورهای خارجی که بیشترشان مخالف سیاست ترامپ در برابر ایران هستند . 

پیش از پایان مهلت معافیت ها، نفت برنت و نفت خام آمریکا به ترتیب ۳۲ درصد و ۴۰ درصد افزایش قیمت داشته اند و شرایط بازار نفت بهتر میشود . 

تولید نفت اوپک به کمترین حد طی ۴ سال گذشته رسیده و ۱۴ عضو آن توجهی به درخواست ترامپ برای افزایش تولید ندارند . 

در این بین تهدیدات جدیدی هم در راه است. تولید ونزوئلا تحت تحریم های آمریکا و بحران اقتصادی به پایین‌ترین حد طی ۷۴ سال رسیده است. لیبی هم در آستانه یک جنگ داخلی تمام عیار قرار دارد و ناآرامی های سیاسی الجزایر را هم آشفته کرده است . 

همه این عوامل با هم قیمت نفت را بالا می برد. گروه مشاوره ریسک اوراسیا عقیده دارد ترامپ معافیت ها را برای پنج کشوری که طی این ۶ ماه از آن استفاده کرده‌اند تمدید و معافیت سه کشور دیگر را لغو می کند. این کار صادرات نفت ایران را ۹۰۰ هزار بشکه در روز پایین می‌آورد و به ۱.۱ میلیون بشکه طی ۶ ماه بعدی معافیتها می رساند . 

۲۲۶۲۲۶

کد خبر 1249337

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =