۹ نفر
۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۰

ایرنا نوشت: مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: در پی ورود سیلاب ها و جان گرفتن دوباره تالاب بین المللی هامون کهن ترین گونه جانوری جهان «فسیل زنده» در این تالاب مشاهده شد.

وحید پورمردان در این باره اظهار داشت: پس از نزدیک به 2 دهه خشکسالی در منطقه سیستان و آبگیری بخش هایی از تالاب بین المللی هامون پس از بارندگی در افغانستان و روان شدن سیلاب دشتمال به سوی تالاب، شاهد احیای گونه های جانوری و گیاهی تالابی بودیم.
وی افزود: یکی از گونه های جانوری که پس از آبگیری بخش هایی از تالاب در دامنه کوه خواجه مشاهده شده سخت پوست آبزی با نام علمی Triops Cancriformis است که در دنیا به «فسیل زنده» نامگذاری شده و از گونه های سخت پوست آبزی در آب های شیرین جهان بوده و جزو گونه های در معرض انقراض ایالات متحده و اروپا رده بندی شده است. 
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: علت نامگذاری این گونه قدمت حیات 300-200 میلیون ساله در کره زمین است.
وی گفت: این گونه سخت پوست را به دلیل تشابه ظاهری آن با نوزاد وزغ گاه میگوی بچه وزغی نیز می نامند.
پورمردان بیان کرد: اندازه این گونه به طور معمول تا 6 سانتیمتر و در شرایط طبیعی تا 11 سانتیمتر هم گزارش شده است که اواخر دوره کربونیفر و تریاسیک به علت تحمل بالای شرایط محیطی سخت از جمله درجه حرارت های حدی، اسیدیته 6 تا 10 بافت خاک و خشکسالی های طولانی توانسته با تشکیل سیست (Cyst) مقاوم در زیر گل و لای و رسوبات خشک تالاب ها و پیکره های آب شیرین ادامه حیات دهد و در صورت فراهم شدن شرایط زیست نرمال ظرف 2 هفته ادامه مراحل رشد خود را تا مرحله بالینی از سر گیرد و دوره عمر آن تا 90 روز ادامه داشته باشد.
وی افزود: دامنه تحمل شرایط تخم سیست گاه دهها سال نیز طول می کشد. 
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: این گونه از پشه هایی همچون آنوفل (عامل بیماری مالاریا) و حتی علف های هرز داخل تالاب ها تغذیه می کند از اینرو به عنوان روش کنترل بیولوژیک در برکه های آبی و مزارع کشاورزی ایفای نقش می کند.
وی اظهار داشت: تاکنون حدود 10 گونه از جنس Triops در جهان شناسایی شده که حضور این گونه 'فسیل زنده' نوید سال آبادی در منطقه سیستان و تالاب بین المللی هامون است.

5656

کد خبر 1249700

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =