طغیان رودهای هوفل و سابله/ شهر بستان در آستانه سیلاب

ایرنا نوشت: معاون فرماندار دشت آزادگان گفت: سیلاب شهر بستان از توابع این شهرستان را به دلیل افزایش دبی رودخانه های هوفل و سابله در کنار این شهر تهدید می کند.

زاهد فردوس پناه بیان کرد: سیل بند روستای میهن آباد شهر بستان در معرض خطر و آسیب دیدن است که مقاوم سازی آن در حال انجام است و در صورت شکسته شدن این سیل بند باعث وارد شدن آب به شهر بستان می شود.

وی گفت: سیل بند روستای قدرت آباد شهر بستان شکسته شده و هنوز ترمیم نشده است که در حال بازسازی این سیل بند هستیم.

فردوس پناه بیان کرد: به مردم شهر بستان اخطاریه داده شده تا این شهر را تخلیه کنند اما مردم این شهر همچنان برای خروج از این شهر مقاومت می کنند.

معاون فرماندار دشت آزادگان اظهار داشت: دبی حال حاضر رودخانه هوفل در شهر بستان ۱۰۹ متر مکعب بر ثانیه و دبی رودخانه سابله در این شهر نیز ۴۱ مترمکعب بر ثانیه گزارش شده است.

فردوس پناه بیان کرد: به دلیل کوچک شدن بستر رودخانه های هوفل و سابله امکان جاری شدن سیلاب در این شهر را بیشتر می شود.


جاری شدن ۲ سیلاب زیر ساخت های دشت آزادگان را از بین برد
معاون فرماندار دشت آزادگان گفت: ۲ بار جاری شدن سیلاب در این شهرستان زیرساخت ها را از بین برده است و جاده ها و زیرساخت های روستاهای مجاور رودخانه را از بین برده است و باعث نشست زمین و خانه ها شده است .

فردوس پناه در ادامه بیان کرد: تهران به عنوان استان معین این شهرستان و دولت لازم است در سه مرحله به دشت آزادگان کمک کند، در یک بخش برای جلوگیری از پیشروی بیشتر سیلاب ها به روستاها و در بخش دوم بازسازی روستاهای زیر آب رفته و زیرساخت های آسیب دیده و در بخش سوم نیز آسیب ها و خسارت هایی که بعد از سیل باقی می ماند با حمایت دولت باید جبران شود.

وی گفت: سیلاب در کنار خسارت هایی که بر زیرساخت ها وارد می کند برنامه ریزی زندگی مردم را دچار اختلال می کند و باعث عقب ماندگی دانش آموزان و دانشجویان این مناطق از تحصیل می شود.

فردوس پناه ادامه داد: به عنوان مثال روستای مچریه در این شهرستان برای دومین باردر ۲ ماه اخیر دچار سیلاب شده است که به مردم این روستا خسارت های زیادی وارد کرده است.

شهر بستان از توابع شهرستان دشت آزادگان در غرب استان و در ۸۵ کیلومتری از اهواز واقع است.

جاده سوسنگرد به بستان به دلیل جاری شدن آب رودخانه هوفل برای تردد مسدود شده است.

در بهمن ماه سال ۹۷ به دلیل بارش شدید باران و رهاسازی آب از سد کرخه سیلاب در بسیاری از مناطق این شهرستان جاری شد.

در فروردین ماه امسال نیز به دلیل طغیان رودخانه های دز، کارون و کرخه سیلاب در بسیاری از مناطق استان جاری شده است و تا کنون سیلاب در ۱۰ روستای شهرستان دشت آزادگان جاری شده و ۱۵ روستای این شهرستان در محاصره سیلاب است.

در حادثه سیلاب اخیر به بیش از ۱۶۳ هزار سیل زده در استان امدادرسانی شده است.

۴۶۲۳۱

کد خبر 1249813

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =