از نگاه مهناز افشار امدادگر خوب، امدادگر کدام کشور است؟

انتشار ویدئویی از یک جوان خوزستانی و اعتراضش به حضور امدادگران عراقی در مناطق سیل‌زده در فضای مجازی محل مناقشه شده است.در این میان نظر مهناز افشار بیشتر از همه مورد نقد کاربران قرار گرفته است.

به گزارش خبرآنلاین، بازار دست شهروند خبرنگاران است، روزانه ده‌ها ویدئو از مناطق سیل‌زده منتشر می‌شود، آنجا که مردم روستایی از دریافت کمک‌ها سرباز می‌زنند تا به روستای همسایه رسیدگی شود، آنجا که زن جوانی فرزندانش را جلوی مسئول صف می‌کند و فریاد می‌زند که به حال و روزش رسیدگی نشده و یا آنجا که جوان خوزستانی از اینکه باید امدادگران عراقی به کمکش بیایند، خشمگین شده است.

خوب یا بدِ زیاد شدن دست در حوزه اطلاع‌رسانی موضوع این گزارش نیست، اینجا قرار است از لحظه بعد از انتشار و واکنش‌های مجازی حرف بزنیم.آنجا که ناگهان جهت‌ها با قضاوت و اشاره‌ای منحرف می‌شود، خلاف جهت آب می‌رود تا آنجا که حتی به ناحق می‌رسد.

اسمش افکار عمومی است، اینجا از نوع مجازی و مطالعه افکار عمومی نشان داده که لزوما خط و قاعده‌ای ندارد.حتی اگر هدف اولیه از انتشار خبر، تصویر یا ویدئویی با طرح و برنامه بوده، اما در نهایت ممکن شده نتیجه کاملا برعکس شود. قضاوت صد و هشتاد درجه بچرخد از چیزی که متصور بود. با این حال ابزارها و عواملی هم هستند که می‌توانند خصوصا درباره مخاطب غیرفعال که تحت‌تاثیر است، نقش جهت‌دهنده را داشته باشند.یکی از این ابزارها چهره‌ها و به عبارتی همان «سلبریتی‌ها» هستند که می‌توانند روی مخاطب غیرفعال کاملا تاثیرگذار باشند. ناگفته نماند که مخاطب غیرفعال برعکس مخاطب فعال است، در برابر نفوذ رسانه‌ها، مقاومت نمی‌کند یعنی نفوذ رسانه در او بسیار زیاد است.

امدادگر از چه رنگ و نژادی باشد؟

طی سیل‌ اخیر در مناطق مختلف کشور تقریبا همه بر تلاش‌ها برای امدادرسانی در برخی از بخش‌ها و کم و کاستی‌ها فراوان که باید حل شود، متفق‌القول هستند.بخشی از اخبار سیل هم به بحث امدادرسانی، نرسیدن کمک‌های نقدی بخاطر تحریم‌ها و کمک‌های غیرنقدی سایر کشورها پرداخته است. در عین حال خبر رسید که امدادگران عراقی نیز برای کمک به سیل‌زدگان وارد این مناطق شده‌اند.

هم‌زمان فیلمی منتشر می‌شود از جوان خوزستانی که رو به دوربین می‌گوید نمی‌خواهد از امدادگر عراقی کمک دریافت کند. همین حرف‌ها می‌شود محل مناقشه در فضای مجازی.

اختلاف بر سر این است که با سابقه جنگ تحمیلی و خسارت‌هایی که سه دهه پیش از سوی ارتش بعث بر همین مناطق وارد شده آیا باید کمک‌ها را پذیرفت یا نه؟

برخی جوان خوزستانی را ستایش می‌کنند که از گرفتن کمک‌ها سرباز می‌زند و برخی دیگر معتقدند اگر بنا بر این فرض باشد، پس کمک‌های سایر کشورها از جمله کشورهای وابسته به اتحادیه اروپا را هم نباید بپذیریم که اتفاقا چه در دوران جنگ و چه اکنون در دوران تحریم، علیه این سرزمین بوده‌اند.

خانم سلبریتی چه می‌گوید؟

مسلما افکار عمومی مختار است نظر بدهد، بحث کند و در چارچوب احترام نظراتش را بیان کند، هرچند که حالا مدت‌هاست نظرات در فضای مجازی بیشتر با منجنیق ارسال می‌شود، اما بررسی و تحلیل نظرات کاربران از عهده کسی برنمی‌آید مگر آن کاربر، کاربری موثر و خصوصا از چهره‌ها باشد.

این بار این کاربر چهره، مهناز افشار بوده است. افشار در توئیتر خود با انتشار این فیلم نوشته است: خوشا به غیرتت مرد، تا باشه از این غیرتا!

به جوان خوزستانی که حالا سیل به همه زندگی‌اش رخنه کرده، دار و ندارش آسیب دیده و قطعا خشم به حقی دارد نمی‌توان خرده گرفت، می‌توان حرفش را شنید و فکر کرد کجای کار غلط بوده که باید زخم‌های سه دهه پیش را این چنین باز کند، اما قطعا به مهناز افشار می‌توان خرده گرفت که بر آتش اختلاف می‌دمد، اختلافی که از نگاه خیلی از کاربران رنگ و بوی نژادپرستی داد.

4545

کد خبر 1250078

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 14
 • نیما IR ۱۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  0 0
  بهتره مطلب رو وارونه جلوه ندید! کم جوون رفتن اونجا واسه کمک؟
 • CA ۱۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  0 0
  الان خودتون فهمیدید چی نوشتید؟
 • محمدرضا OM ۲۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  0 0
  البته هر کس نظرش محترمه و باید ابراز کنه البته بدون خشم . اون جوان خوزستانی دوست نداره عراقی بهش کمک کنه اختیار خودش رو داره و تمایل شخصی هست و کسی هم نمی تونه بگه چرا ولی اینکه به این فکر اسم غیرت بگذاری که معنی این میشه که هر کس این تمایل رو نداره و با عراقیها مشکل نداره میشه بی غیرت . من از سن ۱۵ سالگی بعنوان بسیجی جبهه بودم تا دقیقا روز آخر جنگ . وقتی من جبهه می رفتم مادرم با ۳۲ سال سن من رو بدرقه کرد و پدرم هم بعنوان یک ارتشی لباس خودش رو داد که بپوشم . امثال من زیادن دو با عراقیها هم مشکل ندارن . بی غیرت هم نیستیم . مشکل اینه که بعضیها تو معنی غیرت ناقص فهمیدن . غیرت بالاتر از این سطح اندیشه هست .
 • وحیدرک IR ۲۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  0 0
  متاسفانه یک سری آدم شدن الگو.
 • IR ۲۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  0 0
  این قره سور مال کجاست؟!
 • SG ۲۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  0 0
  چه ربطی داشت؟
 • IR ۲۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  0 0
  غیرت از نوع مهناز رو هم شناختیم. طرف اومده امداد اینجوری ازش تشکر میکنی خانم افشار؟!
 • IR ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  0 0
  افشار را خودتان بزرگ کردید
 • ارمین RO ۲۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  0 0
  افرین یه مطلب خوب بالاخره دیدیم که کار کردید این خانم هدفش چیز دیگه است سیل و کمک عراقی ها بهانه است
 • علیرضا IR ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  0 0
  احیانا خانم افشار با آلمان که سلاح شیمیایی به صدام داد مشکل نداره ؟ یا افتخارم می کنه که بچشو اونجا دنیا آورده
 • IR ۲۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  0 0
  ان شاء الله، افکار عمومی به زودی، حد و مرزی که سلبریتی ها باید در اظهار نظر رعایت کنند به آن ها یاد خواهد داد. هر فردی باید با توجه به سطح دانش، سواد و تخصصش اظهار فضل کند.
 • حسين IR ۲۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  0 0
  خيلى سطحى اظهار نظركرده خانم افشار ، البته انتظاربيشترى هم نيست
 • حسین IR ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  0 0
  بنظر میرسه از دید خانم مهناز افشار امدادگر اگه آلمانی باشه امدادگر خوبیه.
 • اسی IR ۲۳:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  0 0
  اصلا مهناز افشار کی است چه تحضیلاتی دارد؟ بیگانه پرست
 • پیروز RO ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  0 0
  در مورد غیرت اون خانواده ای که دارو و شیر خشک آلوده قاچاق میکن نظری ندارن؟
 • IR ۰۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  0 0
  خوشا به غیرت این جوون و مهناز افشار مردمی
 • US ۰۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  0 0
  مهناز افشار حرف نزنه نمیشه؟
 • مدهوش IR ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  0 0
  خوش غیرتی اینه که پا نشی بری آلمان بچه ت رو به دنیا بیاری ؛بالاخره اونا هم به صدام سلاح دادند
 • IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  0 0
  این مهناز افشار بهتر نیست بره زادگاه بچه اش زندگی کنه ، تو فرهنگ و سیاست و اقتصاد و اجتماع و زندگی مردم دخالت نکنه . فوقش یکی از اون 15 تا بازیگر سینما کم میشه . بهتر !
 • شهروند IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  0 0
  راستی ایشون که مثلا خیلی غیرت داره چرا بچه خودش رو آلمان بدنیا آورده که سلاح شیمیایی به صدام میداد تا پدر رزمنده ها رو دربیاره؟! آخه خانم محترم چرا فکر میکنی راجع به همه چی اظهار نظر کنی؟! اگه عراقی ها نمیومدن کمک کنن همین شماها میگفتین چرا نمیان کمک کنن.