۰ نفر
۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۶
قیمت دام زنده کاهش یافت/ گوشت ارزان می‌شود

رئیس شورای تامین دام کشور گفت: امسال تاکنون با وفور عرضه دام زنده داخلی و وارداتی، قیمت دام زنده بطور متوسط هرکیلو گرم به ۳۳ هزارتومان رسیده که ۱۰ هزارتومان در هر کیلوگرم کاهش نشان می دهد.

«منصور پوریان» افزود: اکنون قیمت هرکیلوگرم لاشه گوسفندی بطور متوسط بین ۶۹ تا ۷۶ هزارتومان در سطح کشور عرضه می شود.

وی اظهارداشت: اواخر سال ۹۷ قیمت هر کیلوگرم دام زنده گوسفندی ۴۵ هزارتومان و لاشه گوسفندی نزدیک به ۹۳ هزارتومان بود که لاشه در سطح بازار با قیمت هایی بیش از ۱۲۰ هزارتومان به دست مصرف کنندگان می رسید.

وی، علل روند کاهشی قیمت دام زنده و گوشت قرمز را وفور این محصول از محل تولیدات داخلی و وارداتی دانست و تصریح کرد: تامین قابل توجه دام زنده گوسفندی و انواع گوشت قرمز (گوشت گوسفندی گرم و منجمد، گوشت گوساله گرم و یخ زده) در ماه های گذشته از محل واردات از یکسو و افزایش عرضه دام تولید داخلی نیز به دلیل بارندگی ها و تامین علوفه مناسب از سوی دیگر توانست بر روی قیمت دام زنده داخلی تاثیر مناسبی داشته باشد و اکنون با مازاد تولید و عرضه روبرو هستیم.

رئیس شورای تامین دام کشور گفت: قیمت دام زنده و گوشت قرمز در کف بازار اکثر استان های کشور کاهش یافته، اما در تهران برخی قصابی ها و فروشگاه ها برای جلوگیری از کاهش قیمت مقاومت می کنند، که بی فایده است.

وی پیرامون تلفات دام زنده ناشی از سیل اخیر گفت: سیل اخیر در اکثر استان های کشور و خساراتی به بخش کشاورزی وارد ساخت، اما تلفات دام سبک در حدی نبود که بتواند بر قیمت دام زنده و گوشت قرمز تاثیرگذار باشد.

به گفته پوریان، انتظار می رود با توجه به وضعیت عرضه مناسب دام زنده تولید داخلی، دام زنده و گوشت قرمز وارداتی در روزهای آینده، قیمت هرکیلوگرم دام زنده بین ۲۸ تا ۲۹ هزارتومان و لاشه گوسفندی به ۶۵ هزارتومان برسد.

وی افزود: روند کاهشی قیمت ها گویای آن است که دولت باید چاره ای برای خرید تضمینی و انجماد این محصول از دامپروران داخلی و یا صادرات مازاد داشته باشد، در غیر این صورت احتمال ضرر و زیان دامداران در ماه‌های آینده وجود دارد.

قیمت دام زنده کاهش یافت


 طبق آمارهای وزارت جهادکشاورزی که به تازگی منتشر شده، نیاز سالانه کشور ۹۶۰ هزارتن گوشت قرمز است که بخش عمده آن از محل تولید داخل و نزدیک ۱۵ درصد آن از محل واردات تامین می شود.

وزیر جهادکشاورزی به تازگی اعلام کرد: برای جلوگیری از نابسامانی بازار گوشت قرمز، مقرر شده توزیع گوشت قرمز به شکل هدفمند و زیر نظر ستاد تنظیم بازار، به دست مصرف کنندگان برسد، براساس این دستورالعمل، انواع گوشت قرمز وارداتی در اختیار اتحادیه ها و تعاونی های مصرف در سراسر کشور قرار می گیرد.

پیش از این سازمان دامپزشکی کشور مجوز واردات گوشت را ۲۴۰ هزارتن انواع گوشت قرمز شامل گوشت یخ زده گوساله، گوشت گرم گوساله بسته بندی، گوشت گرم گوسفندی، گوشت منجمد گوسفندی و دام زنده گوسفندی اعلام کرده بود که تاکنون بیش از ۱۲۰ هزارتن آن به کشور وارد شده است.

طبق گزارش ها در ماه های پایانی سال ۹۷ قیمت هرکیلوگرم گوشت قرمز گوسفندی در سطح بازار بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ تومان به دست مصرف کنندگان می رسید که دولت برای ساماندهی این موضوع اقدام به عرضه انواع گوشت وارداتی تنظیم بازاری توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور در فروشگاه های زنجیره ای و میادین با قیمت هایی بین ۳۳ تا ۴۵ هزارتومان کرد.

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1250323

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمود IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  0 0
  من یه سوال از آقایان دلال و سوداگری که با دروغ های خود گوشت گوسفندی را به بالای 120 هزار تومان رساندند تا هم گوشت گوسفند ایرانی را گران بفروشند و هم گوشت های وار اتی خود را به جای کیلویی 30 تا 35 هزار تومان ، کیلویی 50 هزار تومان بفروشند، دارم. شماها شایعه کردید که به دلیل قاچاق گسترده دام سبک و همچنین صادرات آن ، گوشت گوسفندی ایرانی گران می شود و به 100 تا 120 هزار تومان می رسد، چون در کشور عراق و کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس، دام سبک زنده ایرانی را کیلویی 7 الی 9 دلار می خرند.... و از طرفی دام سبک زنده را از مثلا جمهوری های آسیای میانه وارد می کنید کیلویی 3 الی 4 دلار.... خوب آقایان شارلاتان.... مگر وارکنند گان آن کشورها خنگ و خرفت هستند که به جای دام زنده کیلویی 3-4 دلاری آسیای میانه ، دام 8-9 دلاری ایرانی وارد کنند؟؟؟ دروغ و حقه بازی هم حد و اندازه دارد، یا اصلا قاچاق و صادراتی در کار نبوده و یا اگر هم بوده آنقدر مهم نبوده ، اما شماها با این دروغ ها برای خودتان دست آویزی برای ایجاد گرانی درست کردید...
 • محمد IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  0 0
  مادامی که هیچ نظارت و کنترلی در کار نباشد، اگر حتی دام زنده به کیلویی 10 هزار تومان هم برسد ، محال است که قیمت گوشت گوسفندی ریالی پایین بیاید ، و فقط سود دلالان، کشتارگاه ها و فروشندگان زیادتر می گردد.
 • هاله IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  0 0
  خیلی ارزانه دولت گرانش کند
 • تقی IR ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  0 0
  در بازار روز میادین شهرداری تهران قیمت شقه ا ی گوشت کیلویی 99هزارتومان فروخته میشود !!!!!!
 • امیدی IR ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  0 0
  مرد مومن کجا کیلیویی 76 تومن میدن مردی آدرس بده الان زیر صد نیست چرا اینقدر دروغ میگین
 • علیرضا IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  0 0
  اول اینکه برادر هر بار می نویسی قیمت کم شده ما می ریم قصابی قیمت همونه جان پدرت ما رو سر کار نزار دوم اینکه قصابی مقاومت می کنه یعنی چه پس تعزیرات حکومتی بابت چی داره از بیت المال حقوق می گیره سوم مگر فلسفه ایجاد مراکز تره بار در هر منطقه دخالت و نظارت بر تعدیل قیمت ها نیست چه شده که تمام ابزار ها نا کارمد شده و قصابها تعیین کننده قیمت شده اند
 • مرتضی IR ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  0 0
  شوخی نکن ارزون مگه داریم مگه میشه....