آیت‌الله کعبی: عراقی‌ها می‌گویند در آتش فراموشمان نکردید، در آب فراموشتان نمی‌کنیم/ ضد انقلاب و کوروش‌پرستان عزا گرفته‌اند

فارس نوشت: نماینده مردم خوزستان با تشریح وضعیت فعلی مردم سیل‌زده در خوزستان گفت: چون مردم به شکل ملموس حرکت سپاه، بسیج و مقاومت نجباء و حشدالشعبی و حضور خودجوش جوانان غیرتمند خوزستانی و غیرخوزستانی را می‌بینند، به شایعه پراکنی ضدانقلاب وقعی نمی‌نهند.

آیت‌الله عباس کعبی نماینده مردم خوزستان و عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، ضمن ارائه گزارشی از وضعیت این استان سیل‌زده اظهار داشت: مدیریت سیل چند مرحله داشت و مرحله اول یعنی مدیریت هدایت آب تا دو روز پیش با خطرات جدی همراه بود. هر سیل‌بندی که محکم می‌کردند، سیل‌بند دیگری شکسته می‌شد و آب حتی تا میدان تره‌بار اهواز هم رسید و سیل‌بند دغاغله شکسته شد و 5 منطقه اهواز هم در معرض تهدید بودند.

*مدیریت هدایت آب خوزستان انجام شد

کعبی افزود: به حمدالله با غیرت و تلاش جوانان خوزستانی و غیرخوزستانی و حضور قوی سپاه، بسیج و نیروی حرکت نجباء و مقاومت اسلامی عراق که به سمت میدان تره‌بار اهواز رفتند و با بیل و خاک سیل‌بندها را محکم کردند، می‌توان گفت این مرحله کنترل شد و مشکل خاصی این قسمت را تهدید نمی‌کند.

نماینده مردم خوزستان در عین حال با بیان اینکه از طرف شرق جاده اهواز به آبادان آب به سمت تالاب شادگان رفت و از آنجا طغیان کرده و به سمت روستاهای شهر شادگان حرکت کرد، گفت: الان روستاهای شادگان در محاصره سیل قرار گرفته‌ و مردم آنجا در اذیت هستند و جوانان یک سد انسانی درست کردند تا ماشین‌ها وارد شده و سیل‌بندها را درست کنند.

*وضعیت شادگان بغرنج است و نیاز به رسیدگی دارد

وی با تاکید بر اینکه وضعیت شادگان بغرنج است و نیاز به رسیدگی دارد، تصریح کرد:‌ از سمت بستان به سمت روستاهای این شهر ممکن است تهدیداتی ایجاد شود و در آنجا نیروها مشغول کار هستند.

کعبی با اشاره به اینکه به جز این دو منطقه، طبق گزارش مسئولین مدیریت هدایت آب خوب انجام شده و سپاه و بسیج و قرارگاه کربلا و نیروهای مسلح بر مدیریت آب مسلط شده‌اند، خاطرنشان کرد: با این حال در مناطقی که آب گرفته و مردم در چادر زندگی می‌کنند، علیرغم امدادهای زیادی که می‌رسد، وضعیت خوبی وجود ندارد و الان پمپ‌های بسیار قوی کف‌کشی و لجن‌کشی سه اینچی و 4 اینچی به تعداد زیاد وارد مناطق سیل‌زده و آب گرفته مثل عین 2، گلدشت و مناطق اطراف حمیدیه شده تا آب را خالی کنند و مردم بتوانند اسباب و اثاثیه خود را درست کرده و کم‌کم به خانه‌هایشان برگردند.

وی در ادامه با بیان اینکه  «هوفل» در اطراف سوسنگرد را هم آب گرفته و نیازمند قایق‌های بیشتر برای رفت و آمد هستند، گفت:‌ همین‌طور روستاهای حاشیه دز و روستاهای شهرستان شاپور و شوش وضعیت خوبی ندارند و در مجموع باید تخلیه و ترمیم وضعیت با زمینه‌سازی برای بازگشت افرادی که در چادر زندگی می‌کنند به خانه‌هایشان انجام شود.

* هوا گرم است و باید زمینه اسکان بهتر چادرنشینان سیل زده فراهم شود

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: علاوه بر این چون ممکن است این بحث تا پایان اردیبهشت هم ادامه یابد و هوا بسیار گرم و چادرنشینی برای مردم آن مناطق وضعیت رقّت‌باری دارد، باید زمینه اسکان بهتر این خانواده‌ها فراهم شود. همچنین عمدتا بعد از این مرحله،‌ مرحله جبران خسارت و خانه‌سازی و اسباب و اثاثیه است که باید فکری به آن هم شود.

* طرح پیشنهادی سردار غیب‌پرور برای تامین منزل و اثاثیه سیل زده‌ها اجرا شود

کعبی با اشاره به طرح ملی که سردار غیب‌پرور با عنوان «هر مسئول یک خانه و هر کاسب یک کالای اساسی»‌ مطرح کرده است، تاکید کرد: این طرح، طرح بسیار خوبی است که باید در جای جای کشور از آن استفاده کنند و در همه مناطق سیل‌زده از جمله خوزستان، لرستان و گلستان این طرح می‌تواند پاسخگو باشد؛ چون برای مثال در خوزستان 450 هزار نفر درگیر سیل شده‌اند و بیش از 16 شهر و بالغ بر 120 روستا یعنی همه مناطق حاشیه دز، کارون و کرخه تهدید شده‌اند.

وی ادامه داد:‌ یک بسیج عمومی برای تامین امکانات و جبران خسارت برای بازگشت مردم به مناطق خودشان لازم است.

*انسجام ملت ایران و جوانان خوزستانی در مناطق سیل‌زده بسیار فوق‌العاده است

نماینده مردم خوزستان با تاکید بر اینکه انسجام  و وحدت ملت ایران و جوانان خوزستانی در مناطق سیل‌زده بسیار فوق‌العاده است، گفت:‌ حضور روحانیت خیلی چشمگیر است و این حضور در کنار حضور سپاه منزلت اجتماعی هر دو را در بین مردم بسیار بالا برده است.

* عراقی‌ها می‌گویند در آتش فراموشمان نکردید؛ در آب فراموشتان نمی‌کنیم

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه حشدالشعبی و مقاومت عراق ورود خوبی کرده و این شعار را می‌دهد که شما ما را در آتش رها نکردید و ما هم جمهوری اسلامی و مردمش را زیر آب فراموش نمی‌کنیم، اظهار داشت: خالصانه کار و تلاش می‌کنند تا مشکلات سیل زدگان حل شود و این باعث همبستگی بیشتر مقاومت و دو ملت ایران و عراق خواهد شد.

* ضد انقلاب در اتحاد ملت ایران و عراق عزا گرفته است

آیت‌الله کعبی تاکید کرد: ضد انقلاب، کوروش‌پرستان و ضد انقلابی که ادعای ملیت ایرانی می‌کنند امروز از سیاست همکاری دو ملت ایران و عراق برای رفع مشکل سیل زدگان، به وحشت افتاده و عزا گرفته‌اند که چگونه همبستگی ملی بین دو ملت، در زمینه کمک به سیل‌زدگان اتفاق افتاده است.

*مردم خوزستان به شایعه‌سازی‌ها وقعی نمی‌نهند

وی در پاسخ به سؤالی پیرامون حضور برخی گروه‌ها در مناطق سیل‌زده برای تهیه خوراک خبری رسانه‌های معاند خاطرنشان کرد: در بحث سیل، شایعات زیاد اتفاق می‌افتد و چون مردم به شکل ملموس حرکت سپاه و بسیج و مقاومت نجباء و حشدالشعبی و حضور خودجوش جوانان غیرتمند خوزستانی و غیرخوزستانی را می‌بینند، به شایعه پراکنی ضدانقلاب وقعی نمی‌نهند.

*انقلابی‌های فضای مجازی جواب مستندی به یاوه گویی‌ها بدهند

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری در عین حال تاکید کرد: انتظار این است که نیروهای متدین و انقلابی در شبکه‌های اجتماعی جواب این یاوه‌گویی‌ها را در عمل و با اسناد و مدارک موجود بدهند.

۲۳۲۱۲

کد خبر 1250395

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =