از اعلام شکایت هلال احمر تا انتقاد از دادن پاس گل به دشمن

سعید نمکی وزیر بهداشت در واکنش به اظهارات سعید قاسمی اعلام گفت: این حرف ها در این شرایط نه تنها به نفع مملکت نیست بلکه ضربه‌ای به حیثیت ملی ما به خصوص زحمت‌کشان هلال احمر است که در این شرایط حساس به اقصی نقاط  کشور خدمات رسانی می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سعید قاسمی یک سردار بازنشسته سپاه است که این‌ روزها اظهاراتش درباره همکاری با القاعده آن هم در لباس هلال احمر جنجال آفرین شد. او در مصاحبه‌ای با برنامه اینترنتی  روردر رو گفت: «در بوسنی تحت پوشش هلال‌ احمر رفته بودیم به نیروهای مجاهدین آموزش نظامی می‌دادیم. کریستین[امانپور] خبرنگار سی‌ان‌ان ما را لو داد. با القاعده‌ای‌ها باهم بودیم.از ما استیل گرفتند.» این صحبت‌ها که درست در شرایطی مطرح می‌شود که آمریکا با دست به اقداماتی علیه سپاه پاسداران زده است، اینکه فردی با چنین سابقه نظامی این اظهارات را مطرح می‌کند جای سوال دارد. ساعتی از این اظهارات نمی‌گذرد که واکنش‌ها به آن شروع می‌شود. اولین واکنش مربوط به تکذیب هلال احمر می‌شود. حساب کاربری هلال احمر در توئیتی می‌نویسد: «هلال احمر هیچ گاه اجازه استفاده از نشان و لباس خود را به نیروهای نظامی نمی دهد. طبق کنوانسیون ۴ گانه ژنو در مخاصمات مسلحانه بی طرفیم؛ چون کار مهم حمایت از انسانیت و کمک به غیرنظامی ها را داریم اگر فرد یا نهادی از نشان و لباس جمعیت هلال احمر ایران استفاده کرده، قطعا بدون هماهنگی بوده است.»

به دنبال واکنش هلال احمر نمایندگان مجلس این اظهارات را بر خلاف منافع ملی معرفی می‌کنند و معتقدند این نوع اظهار نظرها می‌تواند منافع ملی کشور را به خطر بیندازد.

جنجال‌ها درباره صحبت‌های قاسمی وقتی رنگ جدی‌تری به خود می‌گیرد رمضان شریف سخنگوی سپاه هم دست به کار می‌شود این صحبت‌ها را فاقد اعتبار معرفی می‌کند. او می‌گوید: «اظهارات آقای سعید قاسمی که مدتی داوطلبانه در بوسنی حضور داشته اند و سال‌های زیادی هم از بازنشستگی ایشان می‌گذرد ، دیدگاهی شخصی و فاقد اعتبار بوده و مورد تایید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نمی باشد.»

شکایت هلال احمر از زبان وزیر بهداشت

سعید نمکی وزیر بهداشت در پاسخ به این سوال که سعید قاسمی اعلام کرده در پوشش‌ هلال احمر در بوسنی مبارزه می‌کردیم به خبرآنلاین گفت: گفتن این حرف ها در این شرایط نه تنها به نفع مملکت نیست بلکه ضربه‌ای به حیثیت ملی ما به خصوص زحمت‌کشان هلال احمر است که در این شرایط حساس به اقصی نقاط  کشور خدمات رسانی می‌کنند.

او همچنین گفت: در این راستا رئیس هلال احمر طرح دعوا کرد و این موضوع را مورد پیگرد قضایی قرار داد و آن را دنبال خواهد کرد.

به دنبال اظهارات وزیر بهداشت، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور نیز در جمع خبرنگاران مهر تائیدی بر صحبت‌های نمکی می‌زند و با بیان اینکه اظهارات سعید قاسمی برخلاف منافع ملی است گفت: این یک پاس گل به دشمنان بود.

همنوایی الله‌کرم با سعید قاسمی

برخلاف همه واکنش‌ها که در مخالفت با سعید قاسمی است، حسین الله کرم در مقام دفاع از سعید قاسمی قد علم می‌کند. او درباره صحت اظهارات سعید قاسمی به نامه‌نیوز می‌گوید: من نکته ایشان را دیدم، او نگفت که ما با لباس هلال احمر یا از طریق هلال احمر در بوسنی بودیم. در واقع او با استفاده از این تعبیر می‌خواست بگوید «ما آنجا امدادگر بودیم»، چون امداد و کمک رسانی شاخصه و ویژگی هلال احمر است بنابراین فعالان این حوزه امدادگر محسوب می‌شوند.

او درباره ادعای ارتباط خوب نیروهای ایرانی حاضر در جنگ بوسنی با نیروهای القاعده اظهار کرد: القاعده لایه‌های مختلفی دارد، لایه‌ای که شامل نیروهای بوسنی و هرزگوین بود، آن‌ها به نحوی با ما ارتباط داشتند، هرچند گاهی از این‌ها وقتی در مقرهای القاعده آموزش می‌دیدند وقتی اسلحه خود را تحویل می‌گرفتند بنا به دلایلی آنجا را ترک می‌کردند و به سمت ما می‌آمدند. ارتباط با القاعده عمدتا در این لایه‌ها بود.

دبیر کل سابق انصار حزب الله  در پاسخ به کسانی که معتقدند سعید قاسمی در مقطع کنونی به عمد و با هدف تحریک آمریکایی‌ها برای آغاز جنگ علیه ایران چنین اظهاراتی را مطرح کرد، یادآور شد: امثال من و سعید معتقدیم که الان در حال جنگ با آمریکا هستیم، این طور نیست که جنگ تمام شد و امروز جنگی وجود ندارد. وقتی آمریکایی‌ها به لحاظ سیاسی و امنیتی ما را تحریم می‌کنند نوعی جنگ است.

او ادامه داد: اگر منظور {آن است که اظهارات سعید قاسمی با هدف} تقویت میان جنگ آمریکا و ایران بیان شد، خیر این طور نیست. در واقع سعید دارد به نوعی شاخ و شانه می‌کشد که ما عمل کردیم و عمل خواهیم کرد و از چیزی نمی‌ترسیم. اگر به ما تهمت تروریست بودن هم زده شود، راه خود را ادامه می‌دهیم و از این چیزها نمی‌ترسیم.

الله کرم بیان کرد: امثال من و سعید کعبه آمال مان واشنگتن نیست بلکه کعبه آمال ما کربلاست. هدف ما رشد به شیوه غرب گرایی نیست، هدف ما شهادت است لذا نیازی به این نیست که ما بخواهیم آمریکایی‌ها را تحریک کنیم چراکه با آمریکایی‌ها در جنگ هستیم.

23216

کد خبر 1251043

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =