۰ نفر
۲۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۰
رسوایی غول خودروسازی آلمان

سه رسانه آلمانی می‌گویند: دادستانی شهر برانشوایگ به تازگی از شکایت علیه چند مدیر، از جمله مدیرعامل پیشین فولکس واگن خبر داد.

رسوایی غول خودروسازی آلمان مدام ابعاد گسترده‌تری می‌یابد و پرونده شماری از مدیران کمپانی فولکس واگن ظاهرا سنگین‌تر از آن چیزی است که تا کنون در رسانه‌های منعکس شده است.

بر پایه تحقیقات مشترک دو شبکه تلویزیونی NDR و WDR و روزنامه "زوددویچه"، دادستانی  شهر برانشوایگ آلمان تعدادی از مدیران کمپانی فولکس واگن را به وارد کرده ده‌ها میلیارد یورو خسارت به این کمپانی متهم کرده است.

دفتر دادستانی کل آلمان دو روز پیش (دوشنبه ۲۶ فروردین/ ۱۵ آوریل) اعلام کرد که به دلیل رسوایی موتورهای دیزلی از پنج نفر از دست‌اندرکاران عالی‌رتبه فولکس واگن به اتهام تقلب، فرار مالیاتی و صدور مدارک دستکاری شده و نادرست شکایت می‌کند.

در میان متهمان نام مارتین وینترکورن، مدیرعامل پیشین کمپانی فولکس واگن نیز به چشم می‌خورد اما دادستانی به دلیل در جریان بودن این پرونده از فاش کردن نام تمام متهمان خودداری کرده است.

اکنون سه رسانه‌ها آلمانی با استناد به اطلاعاتی که به دست آورده‌اند می‌گویند دو نفر از این مدیران متهم شده‌اند که نزدیک به ۷۸ میلیارد یورو به کمپانی فولکس واگن خسارت زده‌اند. این دو نفر متهم‌اند که از ابتدای دستکاری نرم‌افزار موتورهای دیزلی، برای کمتر نشان دادن میزان واقعی گازهای آلاینده، در این ماجرا دخیل بوده‌اند و در دوران فعالیت آنها حدود ۹ میلیون خودرو با این نرم‌افزارها وارد بازار شده است. این تعداد بخش بزرگی از کل خودروهای مورد مناقشه است.

ظاهرا خسارتی که دادستانی مطرح کرده بر این مبنا محاسبه شده که خودروهای دیزلی فولکس واگن با نرم‌افزارهای دست‌کاری شده در اروپا ۶۰ درصد قیمت فروخته شده ارزش دارند و در آمریکا کاملا بی‌ارزش ارزیابی می‌شوند.

اطلاع مدیران از دستکاری نرم‌افزار و تقلب

خودروهای دستکاری شده فولکس واگن در فاصله نوامبر ۲۰۱۴ تا سپتامبر ۲۰۱۵ وارد بازار شده‌اند. دادستانی برانشوایگ می‌گوید مدیرعامل پیشین و برخی دیگر از مدیران ارشد این کمپانی ماه‌ها پیش از فروش این خودروها از این تقلب و تخلف اطلاع داشته‌اند و آگاهانه جلوی این اقدام را نگرفته‌اند.

سه رسانه آلمانی یادشده با استناد به محتویات پرونده می‌گویند مدیرانی که دادستان علیه آنها شکایت کرده با احتساب تعداد خودروهایی که در دوره آگاهی آنها از دستکاری نروم‌افزارها وارد بازار شده، مسئول بخشی از خسارت ده‌ها میلیارد یورویی به کمپانی فولکس واگن محسوب می‌شوند.

بر این اساس خسارتی که چهار مدیر این کمپانی به وارد کردن آن متهم شده‌اند بسیار هنگفت است و اتهام مدیرعامل پیشین که از ماه مه ۲۰۱۴ از این تخلف و تقلب اطلاع داشته، به نسبت رقم ناچیزی حدود ۶۵ هزار یورو محاسبه شده است.

برخی کارشناسان نحوه محاسبه خسارت به کمپانی فولکس واگن توسط دادستانی برانشوایگ، از جمله چگونگی محاسبه کاهش ارزش ۴۰ درصدی خودروها در اروپا را قابل بحث ارزیابی می‌کنند. شماری از ماموران تحقیق در این پرونده پیشتر میزان خسارت‌ها را تا حدود ۱۷۰ میلیارد یورو عنوان کرده‌اند.

فولکس واگن همواره از پذیرش ارقام نجومی خسارت‌ها خودداری کرده و می‌گوید بسیاری از خودروهای مورد بحث، با نصب نسخه به‌روز شده نرم‌افزار دستکاری شده کار می‌کنند و مشکلی ندارند. با توجه به بحث‌هایی سیاسی که بر سر ممنوعیت محدود یا کامل فعالیت خودروهای دیزلی در آلمان مطرح است میزان خسارت کمپانی‌های سازنده این گونه خودروها می‌تواند بسیار افزایش یابد که در این حالت این وضعیت فقط شامل فولکس واگن نخواهد بود.

۲۹ میلیارد یورو جریمه و خسارت

کمپانی خودروسازی فولکس واگن در حدود سه سال و نیمی که از برملا شدن و اعتراف به دستکاری نرم‌افزار موتورهای دیزلی می‌گذرد تا کنون ۲۹ میلیارد یورو جریمه و خسارت، به خصوص در ایالات متحده آمریکا پرداخت کرده است.

نهایی شدن رای دادگاه برانشوایگ می‌تواند کمپانی فولکس واگن را با معضل تازه‌ای روبرو کند و آن افزایش شکایت و درخواست خسارت شهروندانی است که خودروهای دیزلی با نرم‌افزار دستکاری شده را خریده‌اند. ناظران معتقدند ابعاد این معضل هنوز به روشنی مشخص نیست اما در هر حال بالا بودن رقم خسارت‌ها در حکم دادگاه، مجازات مدیران متخلف را افزایش می‌دهد.

"تاگس‌شاو"، وبسایت شبکه یک تلویزیون آلمان روز سه‌شنبه ۲۷ فروردین به نقل از کمپانی فولکس واگن گزارش داد که برای شکایت شخصی خریداران خودرو از این کمپانی هیچ مبنای حقوقی و قانونی وجود ندارد. بنابر این گزارش دادستانی برانشوایگ از اظهار نظر در این مورد خودداری کرده است.

۲۲۶۲۲۶

کد خبر 1251117

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =