کره شمالی جواب ترامپ را با آزمایش سلاح جدید داد

مهر نوشت: پیونگ یانگ در اقدامی که به منزله اعمال فشار بر آمریکا برای انعطاف‌پذیری بیشتر تلقی می‌شود؛ سلاح تاکتیکی جدیدی را آزمایش کرد.

 کره شمالی از آزمایش موفق یک سلاح تاکتیکی هدایت‌شونده جدید خبر داد که از کلاهکی قوی برخوردار است.

این نخستین آزمایش بعد از ناکامی مذاکرات هانوی در ماه میلادی فوریه است که بین دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی روی داد.

آزمایش مشابهی نیز در نوامبر ۲۰۱۸ انجام شد که به تلاش برای اعمال فشار بر آمریکا تعبیر شد.آزمایش جدید تحت نظارت کیم جونگ اون و به شیوه‌های متفاوت (از سکوهای پرتاب زمینی، هوایی و دریایی) انجام شده است.به گفته کیم، این آزمایش بار معنایی سنگینی از منظر افزایش توان رزمی کره شمالی دارد حال آنکه برخی کارشناسان احتمال می‌دهند که سلاح تازه آزمایش‌شده از نوع کوتاه بُرد باشد.

این در حالی است که مرکز مطالعات بین‌الملل و استراتژیک واشنگتن روز گذشته مدعی شد تصاویر ماهواره‌ای که طی هفته گذشته از رصد سایت هسته‌ای «یونگ بیون» به‌دست آمده است؛ احتمال از سرگیری روند تبدیل مواد رادیواکتیو به سوخت هسته‌ای را قوت می‌بخشد.

آنها این ادعا را با توجه به رؤیت ۵ واگن ریلی ویژه که معمولاً برای حمل مواد رادیواکتیو لازم برای بازفرآوری استفاده می‌شود؛ مطرح کرده‌اند.گفتنی است چنانچه این فرضیه صحت داشته باشد، ضربه محکمی به روند مذاکرات آمریکا- پیونگ یانگ خواهد بود.

در حالی که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به برقراری دیدار سوم میان سران ۲ کشور طی سال میلادی جاری خوشبین است؛ کیم جونگ اون هفته گذشته هشدار داد که شکست مذاکرات هانوی خطر از سرگیری تنش‌ها را افزایش داده و وی تنها زمانی حاضر به دیدار مجدد با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا است که واشنگتن رویکرد درستی را در پیش گرفته باشد.وی تاکید کرد که تنها تا پایان سال میلادی جاری به آمریکا فرصت می‌دهد تا انعطاف‌پذیری بیشتری از خود نشان دهد.

2323
کد خبر 1251340

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =