هشدار درباره قحطی: ملخ‌های صحرایی همه محصولات را خوردند

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: ملخ‌های صحرای که به 6 استان جنوبی کشور حمله کرده اگر کنترل نشوند امنیت غذایی کشور را به خطر می‌ا ندازد، هنوز اعتبار 10 میلیارد تومانی برای مقابله با این آفات تخصیص نیافته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، به نقل از پایگاه وزارت جهادکشاورزی، محمدرضا درگاهی اظهار داشت: هجوم این تعداد ملخ به زمین‌های کشاورزی در چهل سال گذشته بی سابقه بوده و در سال ۱۳۴۰ یکبار ملخ‌ها به زمین‌های کشاورزی حمله کردند که بالغ بر ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار زمین آسیب دید.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: در حال حاضر ۲۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در معرض خطر قرار دارند که تا کنون در ۳۸ هزار هکتار مبارزه جدی انجام شده و خطر از بین رفته است.

وی افزود: این آفات که ملخ صحرایی نام دارند از آفات بسیار خطرناکی است که اگر کنترل نشوند امنیت غذایی را تهدید می‌کنند و ملخ‌هایی که در حال حاضر از عربستان وارد کشور شده اند به شش استان جنوبی یعنی بوشهر، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس، خوزستان و کرمان رسیده اند.

رئیس سازمان حفظ نباتات ادامه داد: وظیفه مبارزه با ملخ به عهده دولت است و در حال حاضر در این شش استان اعلام آماده باش و اقدامات برای دفع آفت انجام شده است، ولی اعتبار لازم برای قوت گرفتن این فعالیت‌ها که بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان است باید تامین شود.

درگاهی اضافه کرد: در حال حاضر این مشکل کنترل شده و در صورت تامین اعتبار و اقدامات صورت گرفته این آفت با حداقل خسارت دفع می‌شود. جای نگرانی نیست.

وی ادامه داد: تا کنون آسیب جدی به زمین‌های کشاورزی وارد نشده، ولی مبارزه با این آفت باید گسترش یابد چرا که ۱۲۵ هزار میلیارد تومان ارزش ریالی محصولاتی است که در خطر قرار دارند که در برابر این رقم مبلغ مورد نیاز برای مبارزه با این آفت بسیار ناچیز است و پیش بینی می‌شود که در صورت انجام حمایت‌های لازم تا آخر تیرماه این آفت دفع شود.

وی تصریح کرد: به نظر می‌آید عربستان وظایف ذاتی خود را در قبال مبارزه با این آفت را انجام نداده و در همین رابطه برای بررسی این موضوع اعتراض خود را به فائو ارائه کرده است.

17231

کد خبر 1251369

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۹
  0 0
  دیگه تموم شد. کو اعتبار. رفتیم تعطیلات.
 • IR ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۹
  0 0
  یعنی عرضه اینکه 12 میلیارد تومان بودجه لازم را تامین کنند ندارند. بابا بیخیال.
 • علی IR ۱۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۹
  0 0
  10 میلیارد تومان پول خیلی زیادی است که دولت نمیدهد؟؟؟ خود وزارت کشاورزی نمیتواند از بودجه مصوبه خودش و استانها این هزینه جزئی را خرج کند؟
 • IR ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۹
  0 0
  از عربستان میآیند؟این همه ملخ چطور از عرض خلیج فارس و دريای عمان عبور میکنند ؟ شنا می کنند؟ یا با لنج؟
 • US ۲۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۹
  0 0
  میلیاردها پول مملکت با رانت و رشوه و ربا و ندانم کاری و بی برنامگی و بی تدبیری و بی سوادی و سو مدیریت و دزدی به فنا رفته ... از این 10 میلیارد برای نجات کشاورز و روستایی و ملت دریغ دارید؟؟؟
 • US ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۱
  0 0
  نظرات ما کو؟