پیام صریح زنگنه به دبیرکل اوپک در تهران

درحالی که آمریکا فشار بر هند و چین را چندین برابر کرده تا از ایران نفت نخرند و عربستان خیز برداشته تا به مشتریان ایران ، نفت بفروشد، دبیرکل اوپک و زنگنه دوباره تاکید کردند آمریکایی ها توان بستن راه فروش نفت ایران را ندارند.

«جایگاه ایران در سهم از تولید نفت اوپک به خطر بیفتد، ایران این اتفاق را بی جواب نمی‌گذارد. » این پاسخ روشن وزیر نفت است به فشارهای آمریکایی ، عربی برای کم کردن سهم ایران از بازار نفت دنیا. 

درحالی که دولت ترامپ تمام تلاشش این است تا هر طور شده با لغو مجوزهای فروش نفت به هند، چین و چند کشور دیگر، مانع از صادرات نفت ایران به دنیا شود و به باور خود بی سابقه‌ترین فشار تحریم‌های تاریخ را به دولت ایران وارد کند و این شرکای تجاری بزرگ ایران را هم از خرید نفت منصرف کند، زنگنه رئیس اوپک را در تهران و در دفتر کارش ملاقات کرد.

دبیرکل اوپک برای بازدید از نمایشگاه بین المللی نفت و گاز ایران به تهران آمده بود تا مهمان زنگنه باشد و با هم درباره آینده گپ بزنند.

محمد بارکیندو البته در تهران خیلی روشن به شرکای عربی اش در اوپک پیامی روشن داد:«قبلا گفتم و باز هم می گویم حذف نفت ایران از بازار جهانی غیرممکن  است.»

او به تلاش‌های جمعی اشاره کرد و اینکه اوپک جای تکروی نیست. از این گفت که در اوپک باید منفعت همه اعضا تامین شود و این بازار بازاری مشترک است. او از این گفت که دنبال راهکاری هستند تا تهدیدهای جدید آمریکا بی اثر شود.

زنگنه اما خیلی روشن عواقب فشار به ایران در بازار نفت را به او اشاره کرده و گفته:«به آقای بارکیندو گفتم که اوپک به دلیل یکجانبه‌گرایی از سوی برخی اعضا در خطر است و احتمال فروپاشی اوپک وجود دارد.»

این‌ها را کنار دو جمله مهم روزهای اخیر قرار دهید:«ما نفت مان را می‌فروشیم و به هر میزان که بخواهیم می‌فروشیم.»

که از سوی عالی ترین مقام جمهوری اسلامی بیان شده است و جمله ای از مرد اول دولت که گفته بود:«نفت خودمان را می‌فروشیم و نیازهای خود را جبران می‌کنیم. حرف آمریکایی‌ها کاملاً بی‌اساس است قدرت آنها در حد زبان درازشان نیست، ما منطقه و قدرت ملت بزرگ ایران را بهتر از آنها می‌شناسیم .فداکاری و قدرت ملت ما بیشتر از تصور آمریکایی‌هاست.»

حالا پیام روشن زنگنه پس از گفته‌های صریح ظریف در واشنگتن هم به این نکات بیفزایید. اینکه آمریکا نمی‌تواند مانع از فروش نفت ایران شود. 

افزایش فشارها از سوی آمریکا به ۸ شریک نفتی و مشتریان بزرگ خریدار نفت ایران، اگرچه راه فروش نفت را کمی سخت کرده اما حسن روحانی خیلی روشن به همتای آمریکایی اش یادآوری کرده ایران راه‌های بسیاری برای فروش نفتش دارد و درهای بسیار دیگری به روی اقتصاد ایران برای فروش نفتش باز است.

۴۱۴۱

کد خبر 1251449

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =