روحانی: امسال مانند سال ۵۷ بود

رئیس جمهور با بیان اینکه برنامه های بازسازی باید بر مبنای تکرار سیل تدوین شود، حفظ حریم رودخانه ها و ساخت سد در مکانهای مناسب برای پیشگیری و کاهش خسارات سیل را ضروری خواند و تاکید کرد: هلال احمر، اورژانس، مسوولین اجرایی، سپاه، ارتش، بسیج و نیروی انتظامی کاری بزرگ و فداکارانه انجام دادند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز شنبه در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان لرستان با اشاره به اینکه  کار بخشهای دولتی در ترمیم زیرساختهای آسیب دیده کم نظیر است، گفت: اینکه بیماری مسری و فراگیر در مناطق سیلزده نداریم، مورد توجه سازمان بهداشت جهانی است، برق ۱۱۴۵ روستای استان لرستان بر اثر سیل قطع شد و اکنون فقط ۶ روستا برق ندارند و از ۹۶۱ روستا، فقط بازسازی شبکه آبرسانی ۳ روستا باقیمانده است.

روحانی با ابراز امیدواری برای  بازسازی واحدهای مسکونی در کوتاهترین زمان، اظهارداشت: لوازم زندگی آسیب دیدگان از سیل باید سریعتر و در حد متعارف تامین شود.تمام امکانات دولتی و عمومی در خدمت اسکان موقت و مناسب باشند؛ دولت اجاره مسکن موقت آسیب دیدگان را خواهد پرداخت.

وی ضمن تبریک میلاد با سعادت منجی عالم بشریت امام زمان(عج)،  گفت: امام خمینی(ره) در اوایل انقلاب اسلامی در سال 57 بیان کردند که امسال سال پرنعمت و در عین حال پرزحمتی بود،  از لحاظ نعمت خداوند ، سال 57 بهترین سال تاریخ ایران بود و در عین حال اعتصابات، اعتراضات، اقتصادی وجود داشت. امسال نیز برای کشور سالی پرنعمت و پرزحمت است.

اهم اظهارات روحانی به شرح زیر است:

*نزول باران یعنی حیات ، نشاط و بقاء و نسبت به سال‌های قبل رقم بسیار بالایی به حجم ذخایر آبی کشور در مقایسه با سال‌های گذشته اضافه شد. به عبارتی حدود 480 میلیارد متر مکعب آب وارد سرزمین ایران شد.

*اگر بخواهیم یک متر مکعب از آب دریا را در کنار ساحل شیرین نماییم در حدود 4 الی 5 هزار تومان هزینه خواهد داشت اما خداوند با سیل اخیر، سرمایه، ثروت و نعمت بزرگی را در اختیار ما قرار داد.

* تماس تلفنی با استاندار لرستان در 12 فروردین ماه و هنگام بروز سیل در پلدختر داشتم، در آن شب پس از قطع ارتباطات تلفنی با پلدختر بسیار برای مردم این شهر نگران شدیم. در تماس تلفنی مجددی که صبح روز بعد  انجام شد متوجه شدم باوجود خسارات مالی بسیار سنگین ، خسارت جانی آن سیل نداشته است.

* هیأت بلندپایه از اساتید و متخصصین برای بررسی سیل و سیلاب در ایران تشکیل شد. گزارش علمی و ملی سیلاب های اخیر طی شش ماه ارائه خواهد شد .

*سدها از جمله در جلوگیری از وقوع سیل و سیلاب نقش مهمی دارند. برخی به روند سدسازی‌ها در دهه‌های گذشته و همچنین دولت یازدهم ایراد می‌گرفتند که نباید قضاوت‌های سال‌های قبل را فراموش کنیم و امروز شاهد بارندگی بی‌نظیری طی یکصد سال اخیر در 25 استان به صورت همزمان بودیم تا جایی که یک استان معین نیز خود گرفتار سیلاب می‌شد و نمی‌توانست به استان همجوار کمک نماید.

* حفظ حریم رودخانه ها و ساخت سد در مکان های مناسب برای پیشگیری و کاهش خسارات سیل ضروری است. صدور مجوز ساخت اماکن و منازل در حاشیه و گاهی حتی در بستر رودخانه‌ها را کاری نادرست و خلاف قانون است. اکثر خانه‌های نزدیک رودخانه ها ویران شدند و این درحالی است که اگر حریم رودخانه ها مراعات می شد، خسارات کمتری می دیدیم و در مرحله حداقلی باید این امر پیگیری شود و سپس برای بازسازی مناطق در نظر داشته باشیم که محل اماکنی که تخریب شده برای بازسازی مناسب باشد.

وی با اشاره به تشکیل جلساتی در تهران برای پیش‌بینی بارندگی سال آینده افزود: مبنا بر این در نظر گرفته شد که سال آینده نیز با چنین سیلابی مواجه خواهیم بود و باید درس‌های لازم را از این حادثه سیل اخیر گرفته و برنامه‌ریزی‌های مناسبی داشته باشیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم پیش از دولت، نیروهای مسلح، هلال احمر و سایر دستگاه‌ها وارد عرصه امدادرسانی و کمک به مناطق سیل‌زده شدند، تأکید کرد: هلال احمر موظف است آموزش‌های لازم را به مردم ارایه دهد که در صورت بروز حوادث و در ساعت اولیه مردم باید چه اقداماتی انجام دهند و در نیم ساعت اول انجام چه اموری برای حفظ جان و اموال مردم باید در اولویت قرار گیرد که البته صدا و سیما این مهم را شروع کرده و باید این روند تسریع شود.

* قدم به قدم نیروهای مسلح و دستگاه‌های دولتی فداکاری کردند که البته در همه جای دنیا چنین اتفاقی می‌افتد اما تفاوت بین ایران و دیگر کشورها در این است که خلوص، دلسوزی، ایثار و فداکاری مردم و نیروهای مسلح نسبت به سایر نقاط جهان، بیشتر است.

* دولت طبق قانون اساسی باید دستورات لازم را به نیروهای مسلح در مواقع اضطراری صادر کند، پیوستگی و محبت بین مردم، ارتش، سپاه و بسیج وجود دارد. همانند سال‌های دفاع مقدس همه در این حادثه اخیر کنار هم قرار داشتند و در هر ساعت و روزی که با استانداران در تماس بودم در محل کار و پست خدمتی خود حضور داشتند.

*از تلاش‌های هوانیروز و هلال احمر که در شرایط بد آب و هوایی، خلبانان بالگردهای آنها  ریسک کرده و برای خدمت‌رسانی به مردم به پرواز در آمدند، قدردانی می کنم.

* کار بخش دولتی در ترمیم زیرساخت‌ها در حادثه سیل اخیر در دنیا بی‌نظیر است، اینکه امروز در ایران پس از این سیل، بیماری مسری وجود ندارد، باعث توجه و حیرت سازمان بهداشت جهانی شده است که با وجود این سیل و آبگرفتگی مردم بیمار نشدند.

* در استان لرستان برق 1145 روستا و منطقه شهری قطع شد و امروز تنها 6 روستا بدون برق است که این کاری بسیار بزرگ است تا جایی که در آمریکا پس از سیل و طوفان تا یکسال بعد از آن، سیستم برق و آب ترمیم نمی‌شود.

* اینکه آب شرب و شبکه آبرسانی 961 روستا دچار اختلال شود و در این چند هفته فقط 3 روستا باقی بماند در دنیا کم‌نظیر است و در این 31 روز گذشته در حدود 870 روستا مسدود شد که  تنها 46 روستا باقی مانده است. همچنین 401 کیلومتر راه اصلی و 1660 کیلومتر راه روستایی خسارت دیده که جبران این خسارات کاری سخت است و همه باید به یکدیگر کمک نماییم.

* پاسخ مقام معظم رهبری درمورد شیوه برداشت از صندوق توسعه برای جبران خسارت سیل ، دقیق و موثر بود، ایشان مفصل و دقیق راهنمایی کردند که دولت قبلاً باید چه اقداماتی انجام دهد و ترمیم خسارات چگونه باشد و در کلیات موافقت کردند و من نیز وزیر کشور را به عنوان مسئول کل نوسازی و بازسازی مناطق سیل‌زده انتخاب کردم.

* رهبر معظم انقلاب هم در نامه و هم به صورت حضوری این نظر را داشتند که یک نفر باید در این حادثه مسئول شود و همه تبعیت کنند که وزیر کشور نیز با تشکیل قرارگاهی در این زمینه اقدامات خود را شروع کرد و ما از شنیدن کلمه قرارگاه بسیار خوشحال می‌شویم چرا که این بدان معنی است که به صورت موقتی اقدامات انجام می‌شود و در عین حال معنی ستاد بازسازی این است که چندین سال طول خواهد کشید تا ترمیم و بازسازی‌ها انجام شود.

* چنین حادثه‌ای خسارات مادی بسیار زیاد بود که باید جبران شود و بنیاد مسکن وظیفه سنگینی برای تبیین و تخصیص خسارات منازل و چگونگی بازسازی و ترمیم برعهده دارد.

* باید حتی‌الامکان اثاثیه منزل با قیمت ارزان‌تر از کارخانه تهیه و به مردم تحویل شود، باید حتماً کاری کرد که مردم زندگی معمولی خود را آغاز کنند و هر چه سریع‌تر خسارات برآورد و پرداخت شود و به مردم قول می‌دهم که دولت در کنار مردم سیل زده است چرا که هر چه دولت دارد از آن مردم است و ما تنها امانتدار هستیم.

214214

کد خبر 1251804

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =