وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی: اجازه نمی‌دهیم داروی بی کیفیت در کشور توزیع شود

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با تأکید بر حمایت از تولیدات داخلی گفت: اجازه نمی دهم دارویی که تولید داخلی دارد با رانت دیگری وارد شود اما اجازه این را هم نمی دهم که داروی بی کیفیت در سطح کشور توزیع شود.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری البرز، سعید نمکی وزیر بهداشت درمان و آموزش در آیین رونمایی از خط تولید دارو جامدات در یک شرکت خصوصی در البرز ضمن گرامیداشت عید نیمه شعبان گفت: جهان و بشریت از بی عدالتی در عرصه های مختلف همچون توزیع از منابع سلامت و یا بهره برداری از منابع زمین است که مشکلات این روزها را رقم زده است.

نمکی درمان و آموزش بیان کرد: امروز صنعت دارو کشور نیازمند یک رویکرد جدید است.

نمکی ادامه داد: از ابتدای فعالیت خود در وزارت بهداشت سعی داشتم طبق رسالت خود پاک سازی را انجام دهم.

وی اضافه کرد: همچنین تولیدات داخلی مورد تأکید وزارت بهداشت قرار دارد و تمام تلاش خود را برای تحقق  شعار سال بکار خواهیم گرفت.

وی درمان و آموزش در ادامه با اشاره به وجود سه مشکل در نظام دارویی کشور گفت: نخستین جایگاه پر مخاطره دولت و سازمان غذا و دارو است.

نمکی با اشاره به اینکه باید بازار دارو تقویت شود و از واردات جلوگیری کنیم افزود: اقدامات ویژه ای در این حوزه صورت گرفته است اما تا این لحظه به نقطه راضی کننده دست پیدا نکرده ایم.

وی تأکید کرد: با تمام قدرت مقابل رانت و زیاده خواهی ها می ایستم و اجازه ادانه دادن رانت خواهی ها را نمی دهیم.

نمکی با بیان اینکه سازمان غذا و دارو باید درست شود و مشکلات را اصلاح کنند اظهار کرد: خواستار اصلاح تمام استاندارد ها در شرکت های تولیدی هستیم تا به استانداردهای فراملی دست پیدا کنیم.

وی خاطرنشان کرد: دولت نباید راه را برای بعضی ها ببند و برای بعضی های دیگر باز بگذارد و شفافیت در ساختار تقویت شود.

نمکی تصریح کرد: اجازه نمی دهم دارویی که تولید داخلی دارد با رانت دیگری وارد شود اما اجازه این را هم نمی دهم که داروی بی کیفیت در سطح کشور توزیع شود.

وزیر بهداشت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تأکید بر رقابت سالم میان تولیدکنندگان ادامه داد: صنعت داخلی باید با هم متحد شوند نه اینکه برای یکدیگر پرونده سازی کنند و مشکل ایجاد کنند چرا که این راه مسیر موفقیت نیست.

این مقام مسئول اذعان کرد: حمایت از تولیدات داخلی با کیفیت در دستور کار است اگر تولیدات بدون کیفیت باشند باید به بهبود شرایط خود بپردازند.

مقام عالی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: باتوجه به اینکه بازار صادراتی را برای خود پیدا نکرده این با بالا بودن قیمت دارو در کشور مواجه شده ایم.

نمکی به بدنه داروسازان کشور در بخش عرضه و تولید اشاره کرد و یادآور شد: با توجه به اینکه تاکنون به صنعت مدرن دست پیدا نکرده ایم شاهد بالا بودن قیمت ها هستیم که باید هرچه زودتر این موضوع به صورت دقیق بررسی و رسیدگی شود و مشکلات را اصلاح کنیم.

وی به مشکلات حوزه توزیع دارو اشاره کرد و گفت: نباید تحت هیچ شرایطی شاهد تحقیر شدن صنعت ملی باشیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: از میزان ۱۰۰درصد داروی کشور ۹۷ درصد از آن ها با اعتبار ۵۵۰ میلیون دلار تولیدات داخلی است و ۳ درصد دیگر ۱و سه دهم میلیارد دلار ارزیابی می شود.


نمکی تصریح کرد: اگر صنعت دارویی و تولیدات داخلی کشور تقویت شود شاهد استقرار داروخانه ها خواهیم بود و اگر صنعت داخلی مذکور فرو بریزد منابع دولتی پاسخگوی واردات دارو نخواهد بود.

۴۶

کد خبر 1252193

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =