۰ نفر
۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۵

ایسنا به نقل از یک کارشناس اقتصادی درباره مطرح شدن مجدد حذف صفر از پول ملی و جدی شدن اجرای آن نوشت: این طرح اثر روانی بر جامعه دارد و تغییر چندانی در وضعیت اقتصادی کشور ایجاد نخواهد کرد.

طرح اصلاح نظام پولی کشور در قالب حذف چهار صفر از واحد پولی کنونی و تعریف واحد پولی جدید، مدت‌هاست که در دستور کار دولت قرار دارد اما تاکنون به اجرا درنیامده و در ابتدای سال جدید دوباره روی میز دولت قرار گرفته است. مسلماً نخستین پرسشی که در مواجهه با ارائه این طرح، مطرح می‌شود این است که آیا حذف صفر از پول ملی منجر به بهبود شرایط اقتصادی کشور و افزایش قدرت خرید مردم خواهد شد یا اینکه فقط به ایجاد تغییر در ظاهر اقتصاد می‌پردازد.

در این باره مهدی طغیانی ،عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان اظهار کرد که این طرح فقط اثر روانی بر ذهنیت مردم دارد و تغییری در وضعیت اقتصادی کشور ایجاد نخواهد کرد.

وی تصریح کرد: مردم امروز با اعداد بزرگ در اقتصاد سر و کار دارند که معمولاً با مراجعه به خاطراتشان از اعداد کوچک در سال‌ها قبل تناقض دارد؛ بنابراین حذف صفر از پول ملی از نظر روانی دلگرم‌کننده است.

این اقتصاددان درباره عدم اثرگذاری این طرح بر وضعیت اقتصادی کشور، گفت: تعداد صفر پول ملی متغیر کلیدی در اقتصاد نیست. متغیرهای کلیدی اقتصاد اموری همچون میزان نقدینگی، نرخ تورم، درآمدهای دولت و نرخ بیکاری است که هیچکدام از آنها با حذف صفر تغییر نخواهد کرد و فقط شاخص آن عوض می‌شود.

طغیانی افزود: مثلاً رقم ۲,۰۰۰ میلیارد تومان اگر صفرش برداشته شود، فقط عدد آن کوچک می‌شود و تأثیری در اقتصاد ندارد، چون نقدینگی کشور همچنان بالاست که بسیار بر اقتصاد تأثیرگذار است.

این استاد اقتصاد ادامه داد: هرچند اجرای این طرح هزینه‌هایی را برای دولت به همراه دارد، اما این هزینه‌ها به دلیل انتقالات و مبادلات الکترونیکی توسط مردم، کمتر از هزینه‌ای است که تصور می‌کنیم.

وی تصریح کرد: امروز اغلب مبادلات مردم به شکل الکترونیکی انجام می‌شود و حجم پول در قالب اسکناس در ایران پایین آمده است که این باعث می‌شود دولت‌ها بتوانند چنین طرح‌هایی را کم‌هزینه‌تر اجرا کنند.

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1252351

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۲
  6 0
  حذف صفر از پول ملی مشکلات اقتصادی مردم را افزایش می دهد همچنین هزینه ای اضافی و سرگرمی جدیدی برای مردم ایجاد می شود اما برای عوامل و کارشناسان طراحی و چاپ اسکناس های جدید درآمد
 • عباس IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۲
  5 1
  سلام،حذف صفر پاک کردن صورت مسئله کاهش ارزش پول ملی است.با حذف صفر ارزش پول ملی باز نمیگردد بلکه مردمی را که در باطن فقیر شده اند درظاهر هم فقیر می کندوارزش ظاهری پولهای آنان را کاهش می دهدبرای مثال کسی که ده میلیون تومان درحسابش پول دارد بدلیل کاهش شدیدارزش پول ملی در سال97 ارزش پولش به یک پنجم یعنی حدود دو میلیون تومان رسیده است وبا ده میلیون تومانش به اندازه دومیلیون تومان همین دارایی در سال 96 می تواند خرید کند.اگر چهار صفر پول ملی هم برداشته شودمیزان دارایی این فرد هزار تومان می شودیعنی یک ده هزارم دارایی ظاهری اش ویک پنجم دارایی باطنی اش دومیلیون تومان که می شود دویست تک تومان وداشتن این مبلغ دارایی ناچیزضربه روانی شدیدی به مردم وارد می کند ویک شبه خود را مفلس وفقیر وبدبخت حس خواهند کرد که زندگی را باید دوباره از صفرآغازکنندلذا حذف صفر کاری عبث وبیهوده واثرات مخرب روانی شدیدی بر مردم خواهد گذاشت.دولت بجای این کارهای نمایشی بهتر است روی بالابردن ارزش پول ملی کار کند که موجب بهبود وضعیت مالی مردم وکشور می شود.
 • مصطفي ف IR ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۲
  6 1
  حذف صفر مساوي سلام به ونروئلايي ديگر است. من فكر كنم مردم ونزوئلا در طولاني مدت از ايرانيا بهتر ميشن. نشانه كامل تصميمات ناگهاني شتاب زده و احساسي براي آب ريختن روي آتيشي كه هر روز شعله ور تر ميشه. با اين تصميمات ونزوئلا نزديك هست