بزرگ‌ترین دستاورد سیل از نگاه افروغ/ همبستگی ملی و سرمایه اجتماعی احیا شد

تسنیم نوشت: یک استاد جامعه‌شناسی سیاسی گفت: سیل اخیر بار دیگر نشان داد، جوانان کشور در مواجهه با بحران یا تهدید خارجی، همانند جوانان ابتدای انقلاب، پای‌کار ایران و انقلاب اسلامی هستند.

عماد افروغ استاد دانشگاه و جامعه شناس سیاسی با اشاره به ابعاد مختلف سیل اخیر اظهار داشت: در جریان سیل فراگیر اخیر متاسفانه به هشدارهای سال‌های گذشته در ارتباط با حفظ محیط زیست، توسعه پایدار، توسعه فرهنگی متناسب با نیازهای مردم توجه نشد. همچنین در سالهای گذشته، آمار و ارقامی  از سوی مسئولان کشور داده شد که متاسفانه منطبق بر واقعیات نبود که  این موضوعات در قضیه سیل اخیر بر ملا شد؛ اینکه رودخانه‌ای لایروبی نشده یا توجهی به تجهیز زیرساخت‌های لازم برای مقابله با حوادث احتمالی نمی‌شود، دیگر  ارتباطی به سیل ندارد. 

وی ادامه داد: نکته بعدی این است که بارانی که دارای شدت و سرعت زیاد باشد، بدل به سیل می‌شود و در واقع سیل نیز نتیجه نزول باران رحمت الهی است و اگر نگاه فلسفی‌تری  به این موضوع داشته باشیم، هم باید باران را تجلی‌گر رحمت الهی دانست و هم اینکه باید بدانیم رحمت الهی هیچگاه گزینش نمی‌کند و بخش‌هایی که آمادگی روبرو شدن با این حجم از رحمت الهی را نداشته باشند، طبعا با تخریب و مصیبت مواجه می‌شوند. اگر نگاه کلان‌تری به مسئله باران‌های اخیر در کشور بیندازیم، مشاهده می‌کنیم که این باران‌ها موجب آبادانی در کشور شده و بسیاری از کویرهای خشک کشور را مزین به  پوشش گیاهی کرده است. 

سیل اخیر نشان داد همانند ابتدای انقلاب جوانان پای کار ایران و انقلاب هستند

این استاد جامعه‌شناسی با بیان اینکه "نکته سوم نوع‌دوستی است که در سایه سیل اخیر متجلی شد"، تصریح کرد:  سیل اخیر،  ته‌نشین‌شده‌های فرهنگ مترقی ایرانیان را که هر از چندگاهی در مقاطع مختلف عمرِ این سرزمین از جمله در مقطع انقلاب اسلامی و یا دوران ۸ سال دفاع مقدس بروز و ظهور کرده بود، بار دیگر نمایان کرد.

 حادثه اخیر بار دیگر نشان داد، جوانان کشور در مواجهه با  بحران یا تهدید خارجی، همانند جوانان ابتدای انقلاب، پای‌کار ایران و انقلاب اسلامی هستند. 

افروغ با تاکید بر اینکه حادثه اخیر بار دیگر نشان داد، جوانان کشور در مواجهه با  بحران یا تهدید خارجی، همانند جوانان ابتدای انقلاب، پای‌کار ایران و انقلاب هستند، یادآور شد:  از سوی دیگر در سایه سیل اخیر تا حدودی بستری برای ترمیم اعتماد خدشه‌دار شده میان مردم و نظام فراهم شود و شاهد بودیم که در کنار حضور گروه‌ها و اقشار مختلف مردم برای امدادرسانی به سیل‌زدگان، دستگاه‌ها و نهادهای حاکمیتی همچون دولت، سپاه، ارتش نیز حضور داشتند و یکپارچگی و انسجام میان این نهادها به چشم آمد. 

وی با بیان اینکه نگاه به نعمت‌های الهی، نگاه فراگیری است و این مسئله به ما برمی‌گردد که تا چه میزان آمادگی پذیرش این رحمت واسع و فراگیر الهی را داشته باشیم، خاطرنشان کرد:  ممکن است در بحث وقوع حوادث طبیعی چون سیل باید به این نکته توجه کرد که هر نعمتی هزینه‌هایی دارد که بخشی از این هزینه‌ها می‌تواند طبیعی و بخشی دیگر اجتماعی باشد. در همین راستا ابتدا باید این مسئله مورد تاکید قرار گیرد که این مصیبت‌ها هم توسط کسانی که مصیبت بر آنها وارد شده مورد توجه قرار گیرد و هم از سوی کسانی که وظیفه کاهش بار مصیبت حادثه را برعهده دارند. 

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: خداوند در قرآن به  کسانی که مصیبتی بر آنها وارد می‌شود، اشاره کرده و می‌فرماید:  وَلَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَیْءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنْفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِینَ (و قطعا شما را به چیزی از [قبیل] ترس و گرسنگی و کاهشی در اموال و جان‌ها و محصولات می‌آزماییم و مژده ده شکیبایان را) که این آیه یک اصل محکم وجودی است. 

افزوغ تاکید کرد: بی‌شک نباید از کنار این آیه به آسانی گذشت چرا که خداوند در این آیه به انسان‌ها فرموده که تمامی آنها را به نحوی مورد امتحان قرار می‌دهد و در انتها به آن دسته از انسان‌ها که در برابر امتحانات الهی صبر پیشه کنند، بشارت می‌دهد. همچنین خداوند در آیه بعدی می‌فرماید: الَّذِینَ إِذَا أَصَابَتْهُمْ مُصِیبَةٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ ([همان] کسانی که چون مصیبتی به آنان برسد می‏ گویند ما از آن خدا هستیم و به سوی او باز می‏ گردیم)‌ یعنی خداوند تاکید می‌کند که ما از جنس او هستیم و از آنجا که  میرایی، مصیبت، خوف در خداوند جایی ندارد،  انسان نیز باید چنین ویژگی‌هایی را از خود دور کند. 

**مسئولان اجرایی بابت عدم تحقق وعده‌ها از مردم غذرخواهی کنند

وی در بخش دیگری از اظهاراتش با یادآوری مسئولیت سنگین مسئولین کشور در برآورده کردن وعده‌هایشان به مردم گفت: مسئولان اجرایی کشور اگر در گذشته به مردم قولی داده‌اند که به آن عمل نکرده‌اند باید از مردم عذرخواهی کنند. چراکه اعتماد مردم نسبت به دستگاه‌های اجرایی صدمه جدی دیده و مردمِ درگیر با سیل که دچار خسارات مالی فراوان شده‌اند احساس می‌کنند دولت در بیان وعده‌های خود هیچ صداقتی ندارد.

این استاد دانشگاه  با بیان اینکه سیل اخیر آزمون خوبی است که مسئولان به جای حرف زدن و بیانیه صادر کردن، به وعده‌هایشان عمل کنند، تصریح کرد:  مردم از شنیدن وعده و وعیدها خسته شده‌اند و منتظر عمل صادقانه از سوی مسئولان هستند. برخلاف رویه‌ای که در دوران پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آن ۸ سال دفاع مقدس برقرار بود، سال‌ها است که مسئولان ما دچار بی‌عملی شده‌اند و بیشتر از اینکه به وظایف خود عمل کنند، به بیان سخنرانی و شعار می‌پردازند. 

وی با اشاره به لزوم شکل‌گیری ستاد فرماندهی واحد برای امدادرسانی به سیل زدگان، گفت: لازم است که در مدیریت این ستاد، نماینده‌ای از نیروهای مردمی نیز حضور داشته باشد. چراکه  نیروهای مردمی از آنجا که با منطقه وقوع سیل  آشنایی کامل دارند، در مدیریت بحران، نقش‌آفرینی مستقیمی ایفا خواهند کرد. 

احیای همبستگی ملی و سرمایه اجتماعی بزرگترین دستاور سیل اخیر بود

افروغ با اشاره به سیاه‌نمایی شبکه‌های معاند خارجی در قضیه سیل اخیر گفت:‌ شبکه‌های خارجی در میدان مقابله با سیل حضور نداشته و طبعا  اشراف درستی از چالش‌های میدانی مقابله با این حادثه طبیعی از جمله چالش‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و  امنیتی ندارد.  بنابراین بهتر است مسئولان و رسانه‌های داخلی به جای آنکه تمرکز خود را به پاسخ دادن به سیاه‌نمایی رسانه‌های خارجی معطوف کنند، با تمرکز بر انجام وظایف خود، زمینه کاهش آلام مردم حادثه دیده را فراهم کنند. 

این استاد دانشگاه تاکید کرد: رسانه‌های داخلی به جای آنکه  تنها به بازتاب امدادرسانی نهادها و گروه‌های خاص مبادرت کنند، باید به بازتاب فعالیت گروه‌های مردمی که اسم و رسم خاصی هم ندارند، بپردازند. چراکه این کار در به نمایش گذاشتن انسجام ملی در کشور بیشتر موثر است. صرف نظر از خسارات مالی و جانی سیل اخیر که جای تاسف دارد، بزرگترین دستاورد حادثه اخیر، احیای همبستگی ملی و سرمایه اجتماعی در کشور بود که مسئولان باید از این فرصت ایجاد شده نه با حرف بلکه با عمل به وعده‌ها پاسداری کنند. 

۲۱۴۲۱۴

کد خبر 1252580

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =