برایان هوک: اگر ایران به آمریکا حمله نظامی کند، عواقب سختی در انتظارشان است

رئیس گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا در واکنش به عدم تمدید معافیت‌های نفتی گفت می خواهیم ایران یک کشور عادی شود.

به گزارش ایسنا، برایان هوک، رئیس گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا در گفت وگو با شبکه الحره در رابطه با تصمیم روز دوشنبه دولت آمریکا برای لغو معافیت خرید نفت از ایران برای چند کشور مستثنی و هدف از این اقدام گفت که هدف از تصمیم ما این است که مانع استفاده ایران از درآمد نفتی‌اش در راستای تأمین مالی سیاست خارجی خود در آن چه تجاوزهای منطقه‌ای و توسعه برنامه موشکی می‌خواند، است. در ماه های گذشته ما بیش از ده میلیارد دلار از درآمد نفتی ایران را کاهش دادیم و اکنون تصمیم گرفته ایم که دیگر هیچ معافیتی به کشورها برای خرید نفت ایران ندهیم، این رقم افزایش نیز خواهد یافت. این تصمیم ایران است که شبیه یک کشور عادی رفتار کند یا به اقدامات خود ادامه دهد و شاهد سقوط اقتصادش باشد.

وی در پاسخ به این سوال که به صفر رساندن درآمدهای نفتی ایران چه تأثیراتی می‌تواند بر سیاست داخلی و خارجی ایران داشته باشد مدعی شد: تأثیر فشارها را قبلاً دیده ایم زیرا در ماه مارس رهبر حزب الله در یک سخنرانی خواستار کمک شد. هفتاد درصد بودجه حزب الله توسط جمهوری اسلامی ایران تأمین می‌شود. اخیراً نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که چون ایران دیگر منابع مالی قبلی را ندارد، بسیاری از هم پیمانان آن در سوریه و لبنان از کاهش منابع رنج می‌برند. زیرا ایران دیگر اموالی که برای جنگ‌های نیابتی به کار می‌برد را در دست ندارد؛ جنگ‌هایی مانند به کارگیری حزب الله و سپاه قدس علیه اسرائیل و یا به کارگیری حوثی ها در یمن. ایران این درگیری‌ها را گسترش داد و ما نیز تصمیم گرفتیم که آن را از اموال محروم کنیم.

رئیس گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که اقدامات آمریکا تا چه اندازه می‌تواند ایران را به میز مذاکرات بکشد و نقش منطقه‌ای آن را کم رنگ تر کند گفت: ما عملاً عملیات واکنش علیه ایران را آغاز کردیم و این عملیات گسترش نیز خواهد یافت. یکسال پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا ۱۲ خواسته مطرح کرد که معقول هستند. ما سعی داریم یک اجماع جهانی را احیا کنیم که از ایران می‌خواهد به جای یک دولت انقلابی، شبیه یک کشور عادی رفتار کند. اگر آنها می‌خواهند به میز مذاکره باز گردند، ما مشکلی نداریم. ما می‌خواهیم به یک توافق جدید و بهتر برای جایگزینی با توافق هسته‌ای برسیم؛ توافقی که برنامه هسته‌ای، برنامه موشکی ایران، نقش ان در منطقه و بازداشت خودسرانه شهروندان آمریکایی را در بر بگیرد، ما امیدوار هستیم که این توافق جدید را در قالب یک پیمان در سنا به تصویب برسانیم.

بریان هوک در رابطه با طرح به صفر رساندن فروش نفت جمهوری اسلامی ایران گفت: این ایده را یکسال پیش وزیر خارجه آمریکا مطرح کرد و مشاوران امنیت ملی آمریکا نیز او را همراهی کردند.

وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال واکنش نظامی ایران به تصمیم آمریکا نیز گفت: ایرانی‌ها قبل هشدار دریافت کرده اند که اگر آسیبی برسانند و قصدی برای حمله به آمریکایی‌ها داشته باشند، باید انتظار عواقب شدید آن را داشته باشند.

این دیپلمات آمریکایی در پاسخ به سوالی مبنی بر عدم مناسب بودن زمان اتخاذ اقدام آمریکا برای عدم تمدید معافیت‌ها با توجه به شرایط بازار نفت و همچنین اوضاع نابسامان سیاسی گفت: اگر از یک تحلیل گر در زمینه انرژی سوال کنید، خواهد گفت که نفت در سال ۲۰۱۹ بیشتر از چیزی است که به آن نیاز داریم. همچنین عربستان و امارات متعهد شده اند که نفت ایران را جایگزین کنند، آمریکا نیز تولید نفت خود را افزایش خواهد داد. اوضاع نفت اکنون خیلی بهتر از ۶ ماه پیش است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر احتمال ادامه معافیت‌ها بعد از  دوم می‌ گفت: با توجه به چیزی که وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد بعد از ۲ می دیگر هیچگونه معافیت نفتی نخواهیم داشت.

برایان هوک در پاسخ به این سوال که آیا ایران تلاش خواهد کرد تا این تحریم‌های آمریکا را دور بزند گفت: ایران دائماً در تلاش است تا تحریم‌ها را دور بزند؛ چه تحریم‌های آمریکا چه تحریم‌های دیگر. آمریکا به زندگی کردن در سایه تحریم‌ها عادت کرده است اما تاکنون نظام ایران فشارهای کنونی را تجربه نکرده بود و این مساله قابل مقایسه با هیچ تحریمی در تاریخ نیست. اوباما ۲۰ معافیت نفتی به ایران داد و ما تمام آن‌ها را از بین بردیم، ما معتقدیم که در موضع خوبی قرار داریم و برای ایران این شرایط را ایجاد کرده ایم تا از یک کشور انقلابی به کشور عادی تبدیل شود.

310311

کد خبر 1252702

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 24
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • عبدالکریم IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  جک سال را فرموده اند ایشان؟ عواقب سخت؟ فکر کنم از افعال معکوس استفاده کرده اند . اما بگذار برایت بگوییم که اگر ایران به آمریکا حمله کند یا ایضا آمریکا بخواهد غلط اضافی کند آنوقت عواقبی انتظارتان را می کشد که در تاریخ ثبت خواهد شد
  • عبدالکریم اصلی IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   170 7
   لطفا چند نفر داوطلب شوند عبدالکریم قلابی بسازند و کامنت بدهند تا این همه از صحنه به در بشه
  • IR ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   چقدر شجاعی پسر شجاعی یا پدرپسر شجاعی خانم کوچولو نباشی صداتو کلفت کرده باشی
  • میثم IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   مثلا چیکار میکنی؟! پشت کامپیوتر مینشینی شعار مرگ بر امریکا میفرستی؟!!خخخ
  • IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   137 9
   صنعتی و سنتی رو با هم بزنی اینجوری قاط میزنی عزیزم.نکش تا توهم نزنی.
  • IR ۱۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   ما قبلا با امریکا صلح کردیم اما خودشون فرارداد صلح رو پاره کردن پس مشکل از طرف مقابله تو این چهل سال کاری نموند که علیهمون نکرده باشن نتونستن استقلال کشورمونو بگیرن این بار هم نمی تونن
  • IR ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   115 8
   خطاب به عبدالكريم ؛ اعتماد به نفس شما رو درخت كاكتوس داشت روزي سه وعده موز ميداد
  • ما همه عبدالکریم هستم IR ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   گیرم که عبدالکریم را هم به خیال خودت خودت از صحنه مجازی به در کردی. با حضورشان در فضای حقیقی میخواهی چه کنی ای بینوا
  • عبدالکریم FR ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   92 9
   صحبتهام رو جدی نگیرید در حد شعاربود معذرت میخام ازهمه...
  • مهدی CA ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
   26 2
   عبدالکریم جان !!! آمریکا به ایران حمله کرد ،میری جنگ ؟؟؟؟؟
 • IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  این سخنان کیهان پسند تا کی ما را فریب می‌دهد ؟مقامات آمریکایی از عمد ایران را بسیار قوی و توان نظامیش را خارق العاده نمایش میدهند فقط برای بزرگنمایی و دوشیدن متحدان عربشان و توجیه هر رفتاری که با ما میکنند و این بلندگوهای جهل از جمله کیهان هستند که با این سخنان ذوق زده میشوند
 • سعید IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند انشاء ا ... نفس های اخر دشمنی آمریکا و دشمنان با ایران است . فقط باید صبر داشته باشیم و مقاومت کنیم . اندکی صبر سحر نزدیک است. فقط در این شرایط آخر الزمان حفظ کردن ایمان خیلی سخته . انشاء ا... با ایمان می مونیم. اخرت خیلی مهمتره تا دنیای پست. وقتی بنی اسرائیل بین سپاهیان فرعون و رود نیل گیر افتادند به حضرت موسی گفتند حالا چی می گی . کارمون دیگه تمامه و همه هلاک می شیم. حالا نقل وضعیت ماست. خدا بالاتر از هه قدرتهای پوچ بشری است. انشاء ا... همه ظلم هایی که به ایران شده ومی شود در حکومت امام زمان (عج) جبران میشود.
 • بی نام IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  30 54
  خیلی هم خوب بلکه نجات پیدا کنیم از این وضعی که برامون ایجاد کردید
 • محسن US ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  158 3
  ای کسی که نشستی و این پیام رو میخونی چرا تمام پیام ها رو منتشر نمیکنی ؟؟؟ ماه هیچوقت پشت ابر نمیمونه جلوی فریاد عدالت خواهی را نمیتوان گرفت..بارها کامنت گذاشتم مشکل خاصی هم نداشته نه توهین به کسی و نه کلمات ناپسند بوده فقط واقعیت رو گفتیم.. حالا شما منتشر نکن(شاید این پیام رو منتشر کنی تا خوای به مردم بفهمونی ما دموکراسی داریم و تمام نظرات پخش میشه) ولی پیام های دیگه که به نفعتون نیست پخش نمیکنید
 • GT IR ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  46 12
  به‌خدا مثل سگ میترست (سگ هزار شرف به اینا داره).. از یک دلارشون هم نمیگذرن.. همه این هارت و پورت‌ها هم به‌خاطر انفعال و ترسوهای بالادستیه!
 • IR ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  50 3
  آمریکا به زندگی کردن در سایه تحریم‌ها عادت کرده است!!!! اين قسمت اشتباه تايپ شده! به جاي ايران، آمريكا نوشته شده
 • علی IR ۲۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  چه زیبا گفت رییس جمهور سابق اندونزی :خوشحالم که کشور من با جمعیت 250میلیونی درجهان یک دشمن ندارد .یعنی حکمرانی خوب.سئوالم این است چرا یک دوست واقعی درجهان نداریم؟چرااینقدر دشمن داریم؟آیا وقت آن نرسیده است که درسیاست خارجی خود تجدید نظرکنیم؟مگر تفاوت ما باقطر وامارات ودیگرملل مسلمان چیست؟
  • IR ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   22 99
   اگه دوست داری که دوستات عربستان واسراییل باشن باید به خودت خیلی افتخار کنی
  • IR ۰۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
   25 8
   داداچ اندونزی کشوری وسط خاورمیانه لعنتی با کلی نفت‌و‌گاز وانواع اقسام مذاهب و نژادها نیست که بی دشمن بمونه!
  • محمودرضا IR ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
   7 5
   مگه مصدق آزاده نبود ؟ مگه مرگ بر اسراییل میگفت ؟ یا با عربستان مشکل داشت ؟ مشکل حکومت های مسقر در ایران نیستن اونها با تاریخ ما با اتحاد ما با پیشرفت ما مشکل دارن هر زمان ببینن داریم پیشرفت میکنیم میان سراغمون که یه بلایی سرمون بیارن
 • IR ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  18 87
  به این آمریکایی پیشنهاد می‌کنم‌ فیلم سربازاشونو که تو خلیج فارس به غلط کردن افتادنو دوباره ببینه.
  • عبود IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
   35 3
   گذشت اون دوران عاموووووووووووووووووووو داشتند ملاحظه اتونو می کردن زمان عاموباراک.............ولی ای عاموترامپ یزله می رقصه برای درگیری ......میگین نه یه بارامتحان کنین
 • محمد AT ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  9 1
  زمان اون رسیده که مثل کره شمالی چشمهامون و باز کنیم و دزدکی کمی از دریچه واقع بینی به دنیا نگاه کنیم زمون اون موقع که من آنم که رستم بود پهلوان، گذشته...
 • محمد IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
  1 0
  ایران به امریکا حمله کنه.....خخخخخخخخ