۱ نفر
۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰
واکنش متفاوت هیلاری به گزارش مولر

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: هیلاری کلینتون در اولین واکنش به انتشار گزارش نهایی رابرت مولر گفت: اگر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور نبود بخاطر نتایج این گزارش تحت محاکمه قرار می‌گرفت.

به گزارش پایگاه خبری هیل، هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا، روز گذشته اعلام کرد اگر دونالد ترامپ، رئیس جمهور نبود، برای «کارشکنی قانونی» که نتایج تحقیقات رابرت مولر، بازرس ویژه دادگستری نشان داد، محاکمه می‌شد.

رقیب انتخاباتی سابق ترامپ گفت: فکر می‌کنم به اندازه کافی (شواهد) وجود دارد که اگر هر شخص دیگری درگیر چنین مواردی بود قطعا مورد محاکمه قرار می‌گرفت. کلینتون یادآور شد براساس قوانین وزارت دادگستری نمی‌توان علیه یک رئیس جمهور در زمان تصدی این مقام اعلام جرم صورت گیرد.

نامزد شکست خورده حزب دموکرات افزود تمامی موارد مربوط به کارشکنی مستقیما به کنگره فرستاده شد و اگر شما بخشی از این گزارش (مولر) را بخوانید شفاف‌تر از این نمی‌توانست باشد.

از زمان انتشار گزارش نهایی رابرت مولر در پنجشنبه گذشته تاکنون، این اولین بار است که هیلاری کلینتون به اظهارنظر در خصوص آن می‌پردازد. در گزارش مولر اعلام شد که وی به شواهدی مبنی بر تبانی میان ستاد انتخاباتی ترامپ و عوامل روس دست نیافته است. با این حال در این گزارش ۴۰۰ صفحه‌ای مولر یادآور شد که او نمی‌تواند مشخصا درباره ارتکاب موارد کارشکنی بر سر اجرای عدالت تصمیم گرفته و تصمیم‌گیری در این باره را به کنگره واگذار کرده است. همچنین در گزارش مولر یادآور شده است که کنگره این اختیار را دارد که تحقیقاتی را در خصوص موضوع «کارشکنی قانونی» صورت دهد.

چند تن از نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا از جمله سناتور الیزابت وارن، نماینده ایالت ماساچوست و کامالا هریس، نماینده ایالت کالیفرنیا در واکنش به انتشار گزارش نهایی رابرت مولر خواستار پیگیری روند استیضاح ترامپ شدند. کلینتون درباره مطرح شدن موضوع استیضاح ترامپ گفت این موضوعی است که باید به طور جدی و سختگیرانه و براساس شواهد انجام شود. با این حال رقیب سابق ترامپ افزود حق با نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان است که باید در خصوص اقدام به استیضاح ترامپ محتاطانه عمل کرد.

در گزارش بازرس ویژه وزارت دادگستری که روز پنجشنبه منتشر شد، آمده است ترامپ در چندین مورد قصد کارشکنی در اجرای عدالت داشته است. مولر هیچ نتیجه‌گیری کلی درباره اینکه آیا رئیس جمهور آمریکا چنین کارشکنی‌هایی را مرتکب شده است، ارائه نکرد و تصمیم‌گیری درباره این مسئله را به کنگره واگذار کرد.

310311

کد خبر 1253027

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =