آیت‌الله صافی‌گلپایگانی: زندانی کردن به علت مهریه وجه شرعی ندارد

آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی از مراجع تقلید با بیان این که دستگاه قضا باید جدی وارد شده و جلوی اختلاس ها را بگیرد گفت: اقتدار در این کار نقش زیادی در رفع مشکلات اقتصادی کشور خواهد داشت.

به گزارش خبرآنلاین، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی آیت الله صافی گلپایگانی، وی روز چهارشنبه در دیدار رئیس قوه قضاییه، حفظ و امنیت سرمایه و اموال مردم را از مهمترین وظایف این قوه دانست و افزود: اخباری که از اختلاس‌ها و دزدی‌ها شنیده می‌شود بسیار نگران‌کننده است. شما باید جدّی وارد شده و جلوی اختلاس‌ها را بگیرید. البته اقدام مهم‌تر اینکه بستر و زمینه اختلاس و دزدی از سیستم اقتصادی کشور برطرف شود.

وی ادامه داد: کار شما بسیار مهم است که اگر به بهترین وجه، انجام بگیرد، منافع بسیار زیادی برای کشور و جامعه دارد.

آیت الله صافی گلپایگانی، ویژگی‌های قضات را برشمرد و افزود: نظر به اینکه قضاوت از مناصب مهم و خطیر است، باید قضات از بین افراد عالم، عادل و آگاه انتخاب شوند تا بتوانند وظایف خود را به نحو احسن انجام دهند.

وی با اشاره به برخی بایدها و نبایدهای قوه قضاییه گفت: این قوه باید کاری کند که اعتماد مردم حفظ شود، یعنی چنان عالمانه، عادلانه و آگاهانه رفتار نماید که مردم عزیز ما، برای احقاق حقّ خود به آنجا مراجعه کنند و قوه قضائیه را مورد اعتماد خویش بدانند.


وی همچنین به جایگاه مردم اشاره کرد و افزود: در همه برنامه‌ها باید به این جایگاه توجه داشت. در روند قضایی باید آبروی مردم کاملا محفوظ بماند. عدالت هم به طور کامل و بدون تبعیض برای همگان اجرا شود.

وی بخش دیگر سخنان خود را به موضوع مجازات حبس اختصاص داد و گفت: بارها گفته‌ایم که زندانی‌کردن بدهکاران مالی از جمله برای مهریه، وجه شرعی ندارد و چنانچه بدهکاری، معسر و مفلس شناخته شد، باید احکام شرع برای او اجرا شود و حقّ حبس او را نداریم.

وی در ادامه گفت: یکی دیگر از وظایف مهم قوه قضاییه بخصوص دادستان‌های محترم به عنوان مدعی العموم، جلوگیری از اعمال خلاف شرع و ملاهی و مناهی است که توسط عده‌ای از افراد انجام می‌گیرد. باید با تدبیر و اقتدار، جلوی این امور خلاف گرفته شود تا جامعه، پاک بماند و مردم در آسایش و رفاه زیر سایه احکام نورانی اسلام زندگی نمایند.

این مرجع تقلید در پایان خطاب به رئیس دستگاه قضا گفت: کار مهمی به حضرتعالی و همکاران محترمتان واگذار شده است که امیدوارم بتوانید با تدبیر و اجرای دقیق احکام اسلام، به ملت شریف و عزیز ایران به نحو احسن خدمت نمایید و موجبات رضایت خداوند متعال و حضرت ولی عصر(عج) را فراهم آورید.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه امروز در سفر به شهر مقدس قم با شماری از مراجع تقلید دیدار و گفت و گو کرد.
۲۳۲۱۲

کد خبر 1253186

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =