۱۲ نفر
۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۹
از پشت پرده «برنده باش» چقدر می‌دانید؟

جماران نوشت: قرار بود در این برنامه سرانه مطالعه افزایش یابد اما در نهایت با اهدا جوایزی به شرکت‌کنندگان در مسابقه جیب مردم خالی می‌شود.

با چشم‌های سبز، صورت برنزه و شهرتی همه‌گیر وارد صحنه می‌شود و تماشاگران تشویقش می‌کنند. می‌نشیند روی صندلی و همین طور پول‌های میلیونی را بذل و بخشش می‌کند! واقعاً هم جذاب است. وقتی با یک انتخاب درست یا غلط پول میلیونی جابجا می‌شود، بیننده‌های تلویزیون هم همان استرس و حساسیت را حس می‌کنند و به تقلا می‌افتند. پولی که شاید دستمزد یک ماه حتی یک سال بیننده‌هاست، در چند دقیقه به جیب شرکت کننده می‌رود آن هم با کمک سخاوتمندانه مجری مهربان!

پولدار شدن یک شبه

برنامه‌هایی از همین دست و قرعه‌کشی‌های متوالی و پرشمار در صداوسیماست که در رواج فرهنگ بد و نادرست «میل به یک‌شبه پولدار شدن» تأثیر دارد. این که منتظر بنشینید تا یک روز پول‌های قلمبه و بادآورده‌ای برنده شوید و لازم نباشد برای یک دهم آن یک سال تمام و هر روز سر کار بروید.

چنین سوژه جذابی همواره در تمام دنیا جواب داده اما جیب مردم را خالی کرده. متأسفانه در ایران هم ماجرا به همین منوال پیش می‌رود، آن هم از سوی رسانه انحصاری که داعیه ملی بودن را دارد اما آیا واقعاً در حکومت اسلامی، فعلی که شباهت بسیار زیادی به قمار دارد (حتی برخی مراجع از جمله آیت‌الله مکارم شیرازی آن را مصداق قمار دانسته‌اند) و در حال خالی کردن جیب مردم است هم باید اجرا شود؟!

پشت پرده «برنده باش» چیست؟

برنامه‌ای که گلزار آن را اجرا می‌کند و داعیه افزایش اطلاعات عمومی جامعه را فقط شعار می‌دهد، پشت پرده عجیبی دارد. برنده باش یک اپلیکیشن موبایل را تبلیغ می‌کند که مردم با استفاده از آن و پاسخ دادن به سوال‌هایش، می‌توانند در نهایت به مسابقه تلویزیونی راه پیدا کنند. این چیزی است که گلزار و گردانندگان این مسابقه می‌گویند اما ماجرا در عمل چیز دیگری است!

حضور در این برنامه به این سادگی‌ها که به نظر می‌رسد نیست. شما زمانی که وارد این برنامه می‌شوید متوجه می‌شوید هزاران نفر بالاتر از شما حضور دارند و باید همه را کنار بزنید. سوال‌های رایگان‌تان هم که تمام می‌شود، تازه نوبت درآمد گردانندگان این قمار شیک سر می‌رسد. قماری که جایزه‌های ناچیز اعطایی‌اش حتی با در نظر گرفتن هزینه‌های ساخت و پخش برنامه تلویزیونی، به هیچ وجه قابل قیاس با درآمد هنگفتی که از جیب مردم به دست می‌آورد، نیست. نشانه‌اش، پول‌هایی که هزاران شرکت کننده دیگر داده‌اند اما نتوانسته‌اند در صندلی مقابل محمدرضا گلزار قرار بگیرد!

رسیدن به صندلی مقابل گلزار چقدر خرج دارد؟

بررسی شرایط رسیدن نفرات نخستین به حضور در برنامه برنده باش، نشان می‌دهد که شما باید بین ۳ الی ۴ میلیون امتیاز بگیرید. امتیازاتی که با دادن جواب درست به سوالات به دست می‌آید. ما به طور میانگین امتیاز ۳ و نیم میلیون را در نظر می‌گیریم. پاسخ درست هم به سوالات اپلیکیشن این برنامه ۱۰۰ امتیاز دارد که برای رسیدن به رقم ۳.۵ میلیون، باید ۳۵۰۰۰ هزار سوال را درست پاسخ بدهید!

هر سوال در این برنامه ۳۰ ثانیه زمان لازم دارد که با یک ضرب و تقسیم ساده زمان پاسخ دادن به آنها (در صورتی که تمام پاسخ‌ها مثبت باشد) بیش از ۲۳۸ ساعت خواهد شد! و این یعنی زمانی بیش از یک هفته مداوم! یعنی اگر یک نفر یک هفته تمام و به صورت ۲۴ ساعته هم روی این برنامه زمان بگذارد و از قضا همه سوالات را هم به طور صحیح پاسخ دهد، نمی‌تواند به این عدد برسد؛ پس یک جای کار به وضوح لنگ می‌زند!

حالا از ماجرای زمان عبور کرده و می‌رسیم به ماجرای هزینه. شما برای پاسخ دادن به این ۳۵۰۰۰ سوال، باید آنها را بخرید. سوال‌هایی که بسته به تعداد خرید، قیمت آن متفاوت و بین ۴۰ الی ۸۰ تومان خواهد بود. به طور مثال با خرید بسته ۲۵۰۰ تومانی تعداد ۳۰ سوال به شما تعلق می‌گیرد. طبق این تعرفه، قیمت هر سوال حدود ۸۰ تومان است. همچنین شما می‌توانید با بسته ۵ هزار تومانی تعداد ۸۰ سوال، ۱۰ هزار تومانی ۲۰۰ سوال و ۲۰ هزارتومانی ۵۰۰ سوال بخرید. (در صورت خرید بسته‌های گران‌تر، تعداد سوالات موجود در آن کمی بیشتر می‌شود. اتفاقی که باعث می‌شود تا کاربران ترغیب شوند مبلغ بیشتری داده تا از این تخفیف ظاهری بهره مند شوند و مثلاً با خرید گران‌ترین بسته، قیمت هر سوال برایشان ۴۰ تومان بیافتد.)

به این ترتیب ۳۵۰۰۰ هزار سوال با شرط عجیب پاسخ دادن به همه آنها، با قیمت حداقلی آن یعنی ۴۰ تومان، در مجموع یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برایتان آب می‌خورد.

البته این ناممکن‌ترین حالت است که هر کدام فقط ۳۵۰۰۰ سوال بخرند و عیناً به ۳۵۰۰۰ سوال هم پاسخ درست بدهند! بنابراین به رقم فوق هزینه شرکت کنندگان در ازای پاسخ‌های اشتباهی که به سوالات اپلیکیشن داده‌اند و مجبور شدند دوباره سوال بخرند هم اضافه کنید. به همین خاطر هم برخی از شرکت کنندگانی که به مسابقه تلویزیونی راه پیدا کرده‌اند، رقم هزینه کرد خود را رقمی بالغ بر ۳ الی ۴ میلیون تومان اعلام کرده‌اند.

از دست رفتن تمام هزینه‌ها در پایان هفته

در این مسابقه هر چه امتیاز کسب کنید اما در پایان هفته حساب شما صفر خواهد شد؛ یعنی هر چقدر سوال خریده باشید اما بخاطر پاسخ‌های اشتباه یا هر علت دیگری به بالای جدول نرسید، در پایان هفته امتیازهای شما صفر شده و در عمل تمام هزینه‌تان صفر می‌شود! (این یعنی تعیین مهلت ۳۰ ثانیه‌ای برای پاسخ به هر سوال که مجموع زمان آن بیش از یک هفته می‌شد، عملاً غیر واقعی درمی‌آید!) حالا شما تعداد چند هزار کاربر فعال این اپلیکیشن در طول هفته را که گاهی به پنج هزار نفر هم می‌رسد در نظر بگیرید که اگر هر کدام نه ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بلکه مثلاً به طور میانگین ۷۰۰ هزار تومان هم هزینه کنند، به این ترتیب در طی هفته حداقل درآمد ۳/۵ میلیارد تومانی ایجاد می‌کند.

البته تعدادی از شرکت کنندگان با صرف هزینه‌های چند ۱۰ هزار تومانی برای خرید بسته سوالات و ناکامی در پروسه پاسخ دادن سریع و درست، وقتی می‌بینند فاصله بسیار زیادی تا بالای جدول دارند و امتیازاتشان هم تا آخر هفته صفر می‌شود، از ادامه مسابقه منصرف می‌شوند و دیگر هزینه نمی‌کنند اما این رقم باز مبلغ قابل توجهی از درآمد نتیجه‌گیری شده کسر نمی‌کند؛ چرا که مثلاً با هزینه متوسط فقط ۲۰۰ هزار تومانی برای هر نفر هم باز به مجموع درآمد هفتگی یک میلیارد تومانی می‌رسید.

این در حالی است که «برنده باش» در برنامه تلویزیونی آخر هفته در بهترین حالت بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان به طور میانگین، به مجموع چهار شرکت کننده خود می‌دهد.

کندی آزاردهنده برنامه

در کنار تمام این‌ها، گاهی اولین چیزی که شما را در حین ورود به اپلیکیشن برنامه آزار می‌دهد و برخی کاربران هم شکایت‌هایی دارند، کندی بیش از اندازه آن است که هر دلیل فنی می‌تواند داشته باشد؛ چه مربوط به اپلیکیشن و چه سرعت اینترنت کاربران. حالا حسابش را بکنید شما هزینه میلیونی برای شرکت در این برنامه بکنید و برنامه گاهی با هجوم کاربران آنقدر کند می‌شود که نشود به راحتی به سوالات پاسخ داد.

آیت ا… مکارم شیرازی: این برنامه مصداق قمار است

طی یکی دو روز گذشته استفتائی از مراجع تقلید منتشر شده که دیروز از جانب دفتر این مرجع هم تأیید هم شد. آیت الله مکارم شیرازی به صراحت شیوه برگزاری این برنامه و اپلیکیشن آن را مصداق بارز قمار اعلام کرده و درآمد حاصل از آن را نامشروع عنوان کرده اند. هر چند اینستاگرام شبکه سیما بلافاصله به نقل از مسئولان این مسابقه عنوان کرد که «فرض مطرح شده در سوال استفتا کامل نیست و طبیعتاً فرض ناکامل، جایگاه سوال را مخدوش می‌سازد.»

«برنده باش» و تفاوتی که با «قمار» دارد

اکنون صحبت از مصداق قمار بودن مسابقه «برنده باش» به میان آمده، بد نیست اشاره‌ای داشته باشیم به این که معمولاً قماربازها پولی را وسط می‌گذارند و نهایتاً برنده بازی شانسی آنها، همه پول را برمی‌داشت اما طراحی مسابقه «برنده باش» ظاهراً به گونه‌ای است که احتمالاً کمتر از ۱۰ درصد مجموع پول شرکت کنندگان، به برندگانشان می‌رسد!

در مجموع می‌توان نتیجه گرفت که با فعالیت و اجرای برنامه‌ای که وعده جایزه ۲۰۰ میلیون تومانی می‌دهد، تلویزیون مدام تبلیغش را می‌کند، سوپراستار قدیمی چون محمد رضا گلزار در خدمت آن است، فقط جیب مردم خالی می‌شود؛ آن هم با ارقام هفتگی چند میلیارد تومانی.

متأسفانه هنوز اخباری مبنی بر نظارت یا رسیدگی نهاد مشخصی بر اجرای مسابقه «برنده باش» و برنامه‌هایی از این دست که حمایت قاطع صداوسیما را هم پشت خود می‌بینند، شنیده نشده و مشخص نیست مدعی‌العموم صلاحی بر این کار دانسته یا خیر.

2323
کد خبر 1253257

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 36
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • عرفان123 NL ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  پشت پرده اش همان مافیای چند شرکتی هستند ... وقتی فردوسی پور گوشه ای از فسادهای این مافیا که را در جریان بلیت فروشی مسابقات لیگ برتر و اپلیکیشن های ستاره مربعی و چند مورد دیگه مثل تقلب در جشنواره جام جم افشا کرد و انگشت کرد داخل سوراخشون، نسخه فردوسی پور را خیلی راحت پیچیدند... این مافیا آنقدر قوی است که رئیس صدا و سیما هم جرات ندارد جلویشان بایسته...
  • هادی IR ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
   29 6
   احسنت دوست عزیز. مافیای ستاره مربع در پشت سر یک جوان بی تجربه، پروژه حذف عادل رو پیش برد غافل از اینکه روزی خودشون رسوا خواهند شد....
 • IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  114 4
  چه مغز مخربی داشته طراح این برنامه. نگو که چرا گلزار رو آورده.
 • US ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  64 3
  از روزهای اول تو فامیل همه رو منع میکردم بخاطر حقه بازیش اما یکی دو تا از جوان ها گوش نکردن هنوز هم موفق به حضور در برنامه نشدن
 • عبدالکریم IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  4 195
  این برنامه در راه بالا بردن بنیه علمی مردم ساخته شده و هدفش همین بوده ضمن اینکه شما بخواهی اطلاعات عمومی ات و غیر بالا برود باید هزینه کنی مثلا کلاس بروی یا کتاب بخوانی که همه اینها برایت هزینه دارد حالا این برنامه شرایط را برای عموم ایجاد کرده و مردم با رضایت خاطر می آیند و مخاطبین برنامه هم خیلی چیزها که تاکنون نمی دانستند را می فهمند این کجایش ایراد دارد . جالب تر این است که عده ای فرصت را غنیمت شمرده و به یک مدیر جهادی و انقلابی همچون جناب آقای فروغی می تازند و میدان را برای خالی کردن ایشان از صحنه مناسب دیده اند که خوب صد البته تیرشان به سنگ می خورد
  • IL ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
   50 1
   عبدالکریم طرفدار قماربازها و کازینو ها هستی ادعای ارزشی بودن هم داری .. دو روز دیگه همینها میخانه هم راه بیاندازن هم لابد ازشون طرفداری میکنی
  • IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
   17 6
   بنده هم با بخش اول صحبت های شما موافقم که بالا رفتن اطلاعات عمومی مستلزم صرف وقت و هزینه است ولی اگه همه درآمدهای حاصل از این روش طوری مدیریت شوند که صرف بالابردن کیفیت و کمیت همین موضوع شوند و نیت سودجویی نباشه قابل قبول است.
  • IR ۲۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
   15 0
   معمولا برای بالا رفتن اطلاعات عمومی مطالعه باید کرد و برای بالا رفتن بنیه علمی دانشگاه باید رفت و مطالعه داشت چندتا دانشمند و محقق و مخترع و... تا حالا از ستاره مربع بیرون اومده عبدالکریم جان؟
 • IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  50 4
  متاسفم
  • شفیعی MD ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
   25 0
   وای از این عبدلکریم توجیه گر
  • AU ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
   16 0
   شفیعی یه چشم پزشک برو. عبدالکریم یه کامنت بالاتره
  • شرمنده RO ۲۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
   3 0
   بابت چی ؟
 • GB ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  77 2
  چرا دلواپس ها سر این موضوع دلواپس نشدند و تجمع نکردند؟
 • GB ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  65 2
  گلزار خودش را هنرمند مردمی میدنه ولی با اطلاع از خالی کردت جیب مردم داره این مردم را اجرا میکنه معلوم نیست چقدر از این سود میلیاردی در هفته نصیبش میشه
 • GB ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  62 2
  مقاله بسیار خوبی بود
 • رضا IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  28 5
  جالبه تا قبل از فرمایشات رهبر و مرجع تقلید این تفسیرها کجا بود؟یعنی اگه این عزیزان نمی فرمودند این قصه تا کجا میرفت؟
  • IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
   7 1
   صداوسیما گوشش را گرفته
 • IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  27 5
  همه اینها بر می گرده به وضعیت بد و بیمار اقتصاد کشور. وقتی نیاز نباشه مردم هم به این مسابقه به جنبه سرگرمی نگاه می کنند نه منبعی برای تسکین دردها و یا درمان بیماری ها یا پرداخت بدهی ها. مراجع به این قسمت موضوع فکر کردند؟؟؟ اینکه تا به حال چند نفر از اینها موارد مصرف این پول رو برای چه کارهایی می خواهند و چرا؟؟؟ اگر نیاز نداشته باشند آیا حاضرند بیان جلوی چشم میلیونها نفر نیازمندیشون رو اعلام کنند؟؟؟ .... اینها نیازمندی ملت رو نشون میده. می تونید درک کنید؟؟؟ ...
 • IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  30 0
  عدم شفافيت در نوع درآمدزايي صدا و سيما ، مسئله مهمي اسن که مديران اين سازمان تمايلي هم به اين کار ندارند.
 • IR ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  57 1
  بالاخره هزينه 48.000 کارمند ريز و درشت که هيچگونه اثر مفيدي بر زندگي مردم هم ندارند ، بايد به هر طريقي تامين بشه و يکي از راهها ، قمار و دست بردن در جيب مردم است
 • IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  30 2
  مدعی العموم وارد شود و پول حرام دریافت شده را به مردم پس بدهد و تهیه کنندگان این برنامه را جریمه کند.
 • IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  31 1
  وقتی نظر مردم رو به زمین میمالی خدا هم تورا به زمین می مالد اقای فروغی
 • زمستان IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  5 83
  زور داره براتون نمیتونید پول در بیارید؟ به شما چه مربوطه؟ مردم همونجور که جمهوری اسلامی رو انتخاب کرده و دوست دارند ، با برنده باش هم حال میکنند و دوست دارند. به شما چه مربوطه؟؟؟؟ کاس داغ تر از آش شدین؟کجای دنیا یه سایت خبری میاد اینجوری از یه برنامه انتقاد میکنه؟ به کار اصلی خودتون بپردازید شما که داعیه اصلاح طلبی هم دارید... بخدا من نه از عوامل برنده باش هستم . نه هیچی فقط نظرمو میگم.
  • علی IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
   15 0
   اولا رهبر انقلاب و مراجع اعتراضشونو اعلام کردن در ثانی طبق منطق شما پس امثال خاوری و ب.ز و ... هم خوب کاری کردن.پول در اوردن دیگه.
 • ناشناس IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  11 9
  با احترام. ما را چه شده است؟ ایا مشکل مردم نبودن فردوسی پور در برنامه نود است؟! ایا مشکل کنونی ملت برنامه برنده باش است؟! ایا مشکل مردم تهران با نگذاشتن نام شجریان بر خیابانی حل می شود؟! ایا مشکل مالی مسئولین شهر رشت که توافق نکردند مبنی بر اینکه خانه مادری ادیب زمان خود(سایه) به میراث فرهنگی تبدیل شود حل می شود؟! و هزاران ایا های دیگر.
 • IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  1 1
  شما خودت هم مثل اینکه موافق برنه باشی وگرنه باید گفت برنه باش چه تفاوتی با مسابقه دارد.
 • نا شناس IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  15 0
  نشسته ام در انتظار این غبار بی سوار دریغ كز شبی چنین سپیده سر نمی زند گذر گهی است پر ستم كه اندرو به غیر غم یكی صلای آشنا به رهگذر نمی زند
 • علی IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  10 17
  خوب این که این برنامه قماره رو همه کسانی که میخوان شرکت کنن میدونن . قمار همه جای دنیا طرفدار داره
 • فرهاد IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  4 22
  حالا که چی؟! یه عده دوست دارن در این برنامه شرکت کنند و پول خودشون رو اینطوری خرج کنند... یه برنامه سرگرم کننده هم درست شده که مردم رو از پای ماهواره بلند میکنه و پای شبکه داخلی می نشونه. اتفاقا هم برنامه جالبی هست و هم سطح اطلاعات عمومی رو برای بیننده بالا میاره. من فکر کنم سود سه و نیم میلیاردی هفتگی برنامه بعضی ها رو ناراحت کرده. البته این هم خیلی عجیبه! چون اونهایی که هزینه میکنند تا وارد مسابقه بشن ناراحت نیستند...
  • IR ۱۸:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
   11 0
   یعنی جواب سوالای عجیب ودورافتاده ای که میپرسه یادتون میمونه اینجوری؟! شما علاقه داری برو کتاب بخون چرا منتظر تست 4 جوابی هستی؟
 • IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  14 1
  دزدهارامحاکمه کنید پول مردم راپس بگیرید اگر مسمانید
 • هادی IR ۱۶:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  10 0
  نتیجه به کار گماردن یک مدیر بی تجربه... در شبکه سه غیر از این نیست.....
 • US ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  0 0
  امان از کیش شخصیت
 • مهدی IR ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  8 1
  برنده باش رو ول کنید...درب کارخونه خودرو سازها رو باز کنید شرع یسر به اونجا هم بزنه...
 • IR ۲۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  1 1
  چه پشت پرده ای ؟؟؟
 • IR ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
  0 0
  برنامه خیلی خوبی بود