۶ هزار میلیارد تومان مفاسد اقتصادی در آذربایجان شرقی کشف شد

مدیرکل اطلاعات آذربایجان شرقی، حمایت از سرمایه گذاران، رفع موانع رونق تولید، ایجاد اشتغال و تنظیم بازار را اولویت تشکیلات امنیتی در استان اعلام کرد.

به گزارش خبرآنلاین از تبریز، "دیالمه" در نشست خبری به مناسبت هفته سربازان گمنام افزود: با توجه به وجود مشکلاتی مانند گرانی، بیکاری، تعطیلی واحدهای تولیدی، معوقات پرداخت حقوق و در سطح جامعه، حمایت از سرمایه گذاری های غیردولتی و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای رشد و توسعه استان در برنامه سیستم اطلاعاتی قرار گرفته است.
وی با اشاره به حساسیت اداره کل اطلاعات به مفاسد کلان اقتصادی و موانع رشد و توسعه تولید در جامعه اظهار داشت: در راستای حمایت از رونق تولید و اصلاح ساختار اقتصادی، تشکیلات اطلاعاتی و امنیتی اقدامات جدی برای مبارزه با قاچاق کالا، اخلال در بازار ارز، زمین خواری، شرکت های هرمی و صوری ترتیب داده و دستاوردهای گسترده ای به دنبال داشته است.
دیالمه با اشاره به دستاوردهای اداره کل اطلاعات آذربایجان شرقی در سال ۹۷ برای مبارزه با مفاسد کلان اقتصادی در استان گفت: ارزش ریالی پرونده های کلان اقتصادی کشف شده در این مدت حدود ۶ هزار میلیارد تومان و به صورت ارزی نیز ۴۵۳ میلیون دلار بوده ضمن اینکه از تضییع ۴۳ میلیون یورو از حقوق بیت المال جلوگیری شده است.
وی همچنین از کشف ۱۰ هزار تن اقلام احتکار شده توسط یک شرکت هرمی در آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: تنظیم بازار و مقابله با اقدامات مخرب در این حوزه به شدت برخورد خواهد شد.
دیالمه "کمک به شناسایی مودیان کلان مالیاتی" را از دیگر اولویت های اداره کل اطلاعات خواند و تصریح کرد: در این راستا تنها در سال گذشته ۲۰۹ میلیارد تومان فرار مالیاتی از مودیانی بانفوذی که حاضر به تمکین قانون نبودند کشف و از آنها اخذ شده که پیش بینی می شود این رقم در سال ۹۸ دوبرابر خواهد شد.
مدیرکل اطلاعات آذربایجان شرقی از تشکیل پرونده برای ۲ هزار هکتار زمین خواری در استان خبر داد و افزود: در سال گذشته ۷۰۰ هکتار از اراضی یاد شده به ارزش دو هزار و ۱۴۰ میلیارد تومان به بیت المال بازگردانده شده است.
وی همچنین از کشف پرونده سنگین قاچاق نقره توسط ماموران اداره کل اطلاعات آذربایجان شرقی خبر داد و اظهار داشت: پیش بینی می شود میزان قاچاق نقره ۵۰ تن بوده باشد که رقمی بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان را شامل می شود.
به گفته دیالمه، به دنبال کشف این باند، بازار هنر و صنعت نقره در استان به حال عادی بازگشته اهالی این صنف از رونق مجدد فعالیت های خود از تشکیلات اطلاعاتی قدردانی کرده اند.
مدیرکل اطلاعات آذربایجان شرقی کشف و مقابله با تشکیلات قاچاق پوست از استان را یکی دیگر از پرونده های سال ۹۷ عنوان کرد و گفت: افراد دستگیر شده تاکنون به قاچاق ۳۰۰ تن پوست و اخلال در این صنعت اعتراف کرده اند.
وی در ادامه از انهدام ۵ باند قاچاق مواد مخدر و کشف ۵ تن انواع هروئین، شیشه و ... خبر داد و اظهار داشت: مبارزه با قاچاق دارو، پوشاک، کالاهای اساسی و سایر مفاسد کلان اقتصادی با حساسیت و قاطعیت دنبال می شود.
دیالمه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وجود مشکلات اقتصادی در جامعه تصریح کرد: پرهیز از اختلاف افکنی محافل معاند، دوقبطی سازی و واگرایی در دستور کار این تشکیلات قرار دارد.
مدیرکل اطلاعات آذربایجان شرقی با بیان اینکه هر از چندگاه شاهد اعتراضات صنفی کارگری، معلمان و ... در مورد معوقات پرداخت حقوق بوده ایم، از راه اندازی "کمیته اقدام" در این استان خبر داد و گفت: با راه اندازی این کمیته، مشکلات صنوف و واحدهای مختلف پیش از رسیدن به مرحله بحرانی شناسایی و نسبت به رفع آن در سطح کلان اقدام می شود.

۴۶

کد خبر 1253325

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =