۴ نفر
۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۷
آیا روحانی نامه صدام به هاشمی را افشا کرد؟

شفقنا نوشت: روحانی گفته بود: این جمهوری اسلامی ایران بود که عربستان را نجات داد و اگر تصمیم دیگری در آن مقطع گرفته بودیم، چه بسا امروز اثری از عربستان و امارات وجود نداشت.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز گذشته فحوای نامه صدام حسین به مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی را فاش کرد.
شفقنا به نقل از آرتی نوشت: روحانی روز چهارشنبه گفت که صدام از ایران خواسته بود به وی در اشغال کشورهای خلیج فارس در ازای دستیابی به هر خواسته ای، کمک کند. روحانی افزود: اگر تصمیمات حکیمانه رهبر و رئیس جمهور آن زمان ایران نبود، الان کویت، امارات، عربستان و قطر وجود نداشت. عدم اشغال عربستان و امارات از سوی صدام حسین، به دلیل حکمت، درایت و عقلانیت ایرانی هاست.
  حسن روحانی روز چهارشنبه طی سخنانی با اشاره به اینکه امروز از روابط بسیار خوبی با اکثر همسایگان خود برخوردار هستیم، اظهار داشت: تنها یکی دو کشور وجود دارند که آنها نیز باید متوجه اعمال و رفتار خود باشند. عربستان و امارات باید بدانند که وجود و بقایشان در سایه تصمیم خردمندانه حکومت جمهوری اسلامی ایران است. چنانچه سران نظام اسلامی و بزرگان کشورمان و مقام معظم رهبری و مرحوم آیت‌الله هاشمی تصمیمات دقیقی را در مقطعی که صدام به کویت حمله کرد، نگرفته بودند امروز اثری از این کشورها وجود نداشت.
روحانی افزود: زمانی که صدام قصد داشت به کویت حمله کند از ما خواست یا کمک کرده و یا سکوت کنیم و تصمیم صدام صرفاً گرفتن کویت نبود و در نامه‌ای که به مرحوم هاشمی نوشته صراحتاً اعلام کرده که در خلیج فارس ۸۰۰ کیلومتر مرز مشترک خواهیم داشت و این نشان می‌دهد که صدام علاوه بر کویت به دنبال اشغال عربستان، عمان، امارات و قطر هم بود.
رئیس جمهور خطاب به عربستان و امارات افزود: صدام در آن مقطع مدام پیام‌ها و درخواست‌های متعددی ارسال می‌کرد که کشورهای حاشیه خلیج فارس را اشغال خواهد کرد و شما نیز بیایید شریک شوید. لذا کار بزرگی را که حاکمیت خردمندانه جمهوری اسلامی ایران در آن شرایط کرد، نباید فراموش کنید.وی خاطر نشان کرد: این جمهوری اسلامی ایران بود که عربستان را نجات داد و اگر تصمیم دیگری در آن مقطع گرفته بودیم، چه بسا امروز اثری از عربستان و امارات وجود نداشت.
رئیس جمهور اضافه کرد: اولین کشوری بودیم که حمله صدام را به کویت حتی قبل از عربستان و امارات و شورای همکاری خلیج فارس محکوم و بیانیه صریح و قاطعانه‌ای در این زمینه منتشر کردیم.
2323
کد خبر 1253428

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • ناشناس US ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  0 1
  یعنی چی؟
 • اهوازی IR ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  2 1
  خب همون کویت رو هم که گرفت تونست نگه داره ؟ مگه شهر هرته اونا رو هم اگه میگرفت با اردنگی بیرونش میکردن ایران چکار کرد این وسط ! اگه ایران همراهی میکرد با صدام بلای صدام سرش میومد
 • IR ۲۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  3 0
  آمریکا هم بیکار مینشست که صدام به کمک شما این کشورها رو بگیره
 • حسین IR ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  2 0
  آفرین .خوب بسه دیگه فکری به حال مردم بکنیدمردیم ازگشنگی وشرمندگی جلوزن وبچمون الان این حرفا دیگه به دردمون نمیخوره پشیمونم مثل چی که بهتون رای دادم وتبلیغتون کردم
 • رضا IR ۲۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  3 0
  جواب چیست؟ افشا کرد؟ یا نکرد؟من نفهمیدم!