تخت‌روانچی: غیرکارشناسانه است که ادعا کنیم اگر به اف‌ای‌تی‌اف بپیوندیم گوشت ۱۵۰ هزار تومان می‌شود

مجید تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل گفت: اقتصاد ما از برجام متضرر شد و اگر به کنوانسیون مرتبط با اف ای تی اف بپیوندیم بیشتر متضرر می شویم، ادعایی است که باید مورد بحث علمی واقع شود. وگرنه صرفا اگر کسی ادعا کند گوشت صد هزار تومان است و چنانچه به فلان کنوانسیون بپیوندیم صد و پنجاه هزار تومان می شود، یک بحث غیرعلمی و غیرکارشناسانه است.

به گزارش خبرآنلاین، مجید تخت‌روانچی نماینده ایران در سازمان ملل پیش از عزیمت به نیویورک میهمان کافه خبر بود. او شایعات مربوط به اف ای تی اف را غیرکارشناسی خواند.

این بخش از صحبت های مجید تخت روانچی را در ادامه بخوانید.

یکی از نمایندگان اخیرا بیان کرده چنانچه به اف ای تی اف بپیوندیم شب که بخواهیم و صبح بیدار شویم یک میلیارد از حسابهای مشتری بانک کم می شود!
این هم از همان جمله مواردی است که نمی دانم بر چه مبنایی گفته می شود. یعنی خوب است که دوستانی که در این زمینه صحبت می کنند و چنین مطالبی را مطرح می کنند، دقیقا عنوان کنند که این ماده کنوانسیون در چارچوب اف ای تی اف به این دلیل، این خطر را دارد. یعنی به جای بحث رسانه ای، بحث تخصصی و حقوقی شود، برای همه از جمله مسئولین و مردم خیلی مفیدتر است تا اینکه عنوان شود چنین خطراتی وجود دارد بدون اینکه ادله ای عنوان شود.

نقدی هم که وارد هست و نسبت به اف ای تی اف هشدار می دهند، می گویند برجام که تصویب و اجرا شد، نتیجه اش گوشت صد هزار تومانی است و اگر به اف ای تی اف بپیوندیم وضعیت از این هم که هست، بدتر شود. درواقع منتقدان برجام هر مشکلی از محیط زیستی گرفته تا اقتصادی و سیاست خارجی همه را به برجام پیوند می دهند.
اینکه همه مسائل و مشکلات اقتصادی را بخواهیم به برجام ارتباط دهیم یا به یک توافق دیگر بین المللی یا اینکه بگوییم اگر در آینده به این کنوانسیون بپیوندیم اقتصادمان اینطوری می شود، اینها همه از آن مباحثی است که به صورت غیرتخصصی با  آن برخورد می شود. به نظرم هرکسی در این زمینه ادعایی دارد که مثلا اقتصاد ما به این دلیل از برجام متضرر شد و به این دلیل اگر به کنوانسیون مرتبط با اف ای تی اف بپیوندیم بیشتر متضرر می شویم، باید ادعایش مورد بحث علمی واقع شود. وگرنه صرفا اگر کسی ادعا کند گوشت صد هزار تومان است و چنانچه به فلان کنوانسیون بپیوندیم صد و پنجاه هزار تومان می شود، یک بحث غیرعلمی و غیرکارشناسانه است.

مشروح گفتگو را در اینجا بخوانید.

۲۱۴۲۱۲

کد خبر 1253575

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مصطفی فراش IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
  0 0
  سلام
 • IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
  0 0
  اگه نمیشه پس مثل برجام بندازش سطل آشغال..
 • IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
  0 0
  دقیقا درست است
 • IR ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
  0 0
  غیرکارشناسانه است که ادعا کنیم اگر به اف‌ای‌تی‌اف بپیوندیم گوشت 30 هزار تومان می‌شود.. پس نمی پیوندیم
 • IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
  1 0
  خخ برادر شما گوشت سهمیه ای میگیری و نمیخری انگار خبر نداری الانشم همون قیمته
 • GB ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
  1 0
  بپیوندیم یا نپیوندیم فاجعه ی اقتصادی تو راهه.
 • محمد IR ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
  0 0
  سلام آف آی تی اف آش کشک خاله است
 • عباس IR ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
  1 0
  گوشت الان هم کیلویی یکصدو پنجاه هزار تومان است.
 • IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
  0 1
  خب.. میبینم که کامنتها رو منتشر نکردی... درود بر آزادی بیانتون که به سبک آزادی بیان خاتمی است!