ادوات و تجهیزات نظامی ساخت ایران متناسب با استانداردهای روز جهان است؟

معاون عملیات ارتش گفت: ما یک پشتوانه عظیمی نسبت به نیروهای مسلح کشورهای دیگر داریم که مطمئن هستیم آنها ندارند و آنهم پشتوانه مردمی است که هر جا که نیروهای مسلح نیاز پیدا کردند مردم خالصانه وارد شدند.

امیردریادار سیدمحمود موسوی معاون عملیات ارتش جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز ۲۹ فروردین ماه میهمان کافه خبر خبرگزاری خبرآنلاین بود. با او درباره قدرت بازدارندگی ارتش و تندشدن لحن ایران و آمریکا نسبت به یکدیگر به گفتگو نشستیم. بخشی از این گفتگو را در ادامه بخوانید.

ادوات و تجهیزاتی که امروز داریم و متکی به ساخت خودمان است، چقدر متناسب با استانداردهای روز جهان است؟
ما نمی خواهیم خدای ناکرده به مردم مان اطلاعات غلط بدهیم. قطعا کشوری که صدها سال و شاید قرن ها تجربه ساخت تجهیزات نظامی را دارد از تجربه بالاتر و بیشتری نسبت به ما برخوردار است. آیا ما الان انتظار داریم ایران خودرو ، خودرویی را تولید کند که مشابه خودروی فلان کمپانی خارجی است؟ درحالی که هم  صاحب تجربه زیادی است هم کار و تحقیقات کرده و سرمایه گذاری نیز انجام داده است . از ورود ما به ساخت  تجهیزات نظامی زمان زیادی نمی گذرد. دوران دفاع مقدس و بازسازی را از عمر انقلاب اسلامی کنار بگذاریم   یک چیزی نزدیک به دو دهه است باشد که شروع به انجام این کار  و تجربه اندوزی کرده ایم اما آن  که در برابر این مدت زمان و هزینه هایی که صرف نموده ایم ، عاید ما شده  قابل قیاس با کشورهایی که چندین قرن است دارند کار می کنند و هزینه پرداخته اند، نیست.

ما در حال حاضربرای تامین  نیاز اولیه و ضروری مان تا  دستمان در مقابل دشمن خالی نباشد و بتوانیم ابزارها و تجهیزات اولیه را  نسبت به دوران جنگ که به ما هیچی نمی دادند تامین نماییم ، خیلی پیشرفت نموده کرده ایم و این توانمندی و قابلیت را داریم . در ساخت یک ناو به معنای واقعی ،علم و دانشی نیست که نتوانید در آن پیدا کنید. یک مجموعه ای از مراکز دانشگاهی و صنعتی باید با همدیگر همفکری کنند  تا یک ناوشکن رزمی تولید شود. در حال حاضر این مهم صورت پذیرفته است  چرا دشمنان از دست ما عصبانی هستند؟ برای اینکه ما دیگر دست نیاز به سوی آنها دراز نمی کنیم. هر آنچه ندادند را دنبال و تولید کرده ایم. در مواردی حتی همپای آنهاست  که خواست و نیاز ما را برآورده می کند و مهم تر این است که هر زمان اراده نماییم تولید می کنیم . قطعه ای یا سامانه ای خراب شود چون داخلی است خیلی سریع جایگزین می کنیم. اما اگر سامانه از آن طرف بیاید و بعد بخواهیم یک قطعه حساسش را تعویض کنیم  و به ما ندهند بهترین  تجهیزات را هم داشته باشیم  به واسطه یک یا چند قطعه گلوگاهی براحتی کنار گذاشته شود. پس نمی توان به عنوان قدرت قلمداد کرد. مراکز صنعتی مان به خوبی جلو رفته و پیشرفت کرده اند. قطعا توقع ما بیش از این است.  و  به این اکتفا نمی کنیم. قطعا باید به جایی برسیم که تمام سامانه های تولیدی داخل   یک سر و گردن از سامانه های خارجی بالاتر باشد،  مطمئنا به این جایگاه خواهیم رسیم. اما صبر و تامل می خواهد، تلاش و کوشش می خواهد، هزینه کردن و حمایت می خواهد.

مشروح این گفتگو را در اینجا بخوانید.

۲۱۴۲۱۲

کد خبر 1253592

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =