یادداشت معاون سیما در واکنش به حواشی اخیر «برنده باش»

ایسنا نوشت: معاون سیما از بازنگری اساسی در تمامی برنامه‌های صداوسیما برای حذف یا مدیریت عواملی همچون اسپانسرها برای از میان برداشتن روحیه تنبلی خصوصا در مسابقات و برنامه‌های ترکیبی خبر داد.

در ماه‌های اخیر انتقادهای فراوانی درباره عملکرد صداوسیما و رویکردش به درآمدزایی از طریق اپلیکیشن‌ها وارد شد و در روزهای پایانی هفته گذشته آیت‌الله مکارم‌شیرازی در پاسخ به یک استفتا درباره برنامه «برنده باش»، این برنامه را مصداق قمار دانست و همین باعث شد تا موج جدیدی از انتقادها شکل بگیرد.

پس از این اتفاق مقام معظم رهبری هم به این ماجرا حساسیت نشان دادند و به حذف چنین شیوه‌هایی برای درآمدزایی تذکر دادند. نتیجه تذکر جدی مقام معظم رهبری، دستور عبدالعلی علی‌عسکری رئیس سازمان صدا وسیما به اداره کل بازرگانی این سازمان بود.

رئیس صدا و سیما در دستور خود نوشت: «با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری در مورد فرهنگ کار به مناسبت روز کارگر، نسبت به بروز و ظهور رسانه‌ای از اسپانسرهایی که مانع این فضیلت هستند تجدید نظر کنید.»

همچنین علی فروغی مدیر شبکه سه به دنبال این اتفاق ضمن ارائه توضیحاتی درباره ابهام شرعی مطرح شده درباره جوایز برنامه «برنده باش» از تغییر اسپانسر این برنامه خبر داد.

در پی این اتفاقات، مرتضی میرباقری، معاون سیما هم امروز درباره برنامه‌های صداوسیما به منظور تقویت روحیه کار و تلاش یادداشتی منتشر کرد.

او با توضیح درباره گفتمان‌های حاکم بر تمامی سیاست‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و برنامه‌سازی‌های رسانه ملی، از گفتمان انقلاب اسلامی، گفتمان کارآمدی نظام، گفتمان پیشرفت و سبک زندگی اسلامی ایرانی و گفتمان امید و نشاط در این خصوص نام برد.

میرباقری در بخشی از این یادداشت نوشته است که «در سال‌های اخیر به علت تنگناها و فشارهای مالی و لزوم پاسخگویی به نیاز فرهنگی مردم و تأمین برنامه‌های متعدد و متنوع، علی رغم مخالفت ذاتی و مبنایی، مشارکت و اسپانسر به تلویزیون تحمیل شد

او در ادامه آورده است: «خوشبختانه تذکر اخیر مقام معظم رهبری در جمع کارگران عزیز در چهارشنبه گذشته مبنی بر پرهیز از اشاعه روحیه بخت‌آزمایی و توجه اساسی به فرهنگ کار و تلاش، برنامه‌ریزان و برنامه‌سازان را بیش از پیش ملزم به تحقق این فرمایش خواهد کرد که با دستور اخیر رئیس محترم سازمان در حال بازنگری اساسی در تمامی برنامه‌های رسانه ملی برای حذف یا مدیریت عواملی همچون اسپانسرها برای از میان برداشتن این روحیه و تنبلی خصوصاً در مسابقات و برنامه‌های ترکیبی و نیز تقویت فرهنگ کار و تلاش در تمامی ساختارهای برنامه‌سازی اعم از سریال‌ها، مستندها، انیمیشن، ترکیبی و مسابقات خواهیم بود.»

۵۷۲۴۵

کد خبر 1253925

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
  0 0
  باید صداوسیما از بنگاه کاریابی بودن دست برداره. یعنی چی این همه نیروی اداری بیخود استخدام کرده.
 • IR ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
  0 0
  تأمین برنامه‌های متعدد و متنوع!!!!!!!!!!!!!!!!
 • IR ۲۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
  0 0
  آقای معاون ۳سال مصاحبه وفرافکنب و عده و وعید کافی نیست؟!تازه بعد از حدود ۳ سال متوجه شدید که چه چیزهایی باید تغییر کند؟!!شما که در سخنرانی ها و مصاحبه هایت مدام دوره قبل از خود را دوره خالی بودت آنتن و تعطیلی تولید و...معرفی می کردید و از تولیدات مهم در آینده خبر می دادید،پس چه شد؟ شما که مدام گفتید معاون قبلی در یک سال ونیم دوره مدیریتش نتوانسته کارهای مهمی بکند و وضع تلویزیون خوب نیست،چطور در ۳یال فرصتی که داشتید نتوانستید تحول مثبتی ایجاد کنید و بلکه تلویزیون را تا لبه پرتگاه رساندید؟ آیا هدفی بالاتر از پروژه های اطرافیان نداشتید؟این وضع آشفته نتیجه سخنرانی و مصاحبه های متفرعنانه شما و حذف معدودی مدیر با برنامه و توانمند است.حالا که از بالا تاپایین و از مومن تا کافر همه به شکست سیما معترفند،وقت خداحافظی جناب عالی و یارانت نیست؟
 • مصطفی IR ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
  0 0
  راستی خبرآنلاین چرا نظرات مخالف معاون سیما را مناشر نمی کند؟؟شما که دیگران را ارشاد می کنید واز زدوبندها انتقاد می کنید چرا متهم ردیف اول را رها کرده اید و به دیگران می تازید؟...