رئیسی: نظارت‌های دیوان‌ عالی کشور تشریفاتی نیست

تسنیم نوشت: رئیس قوه‌قضائیه گفت: وظایف نظارتی دیوان عالی کشور تشریفاتی نیست بلکه واقعی است و باید در اجرای آن، موازین شرعی رعایت شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، در مراسم تکریم و معارفه روسای قدیم و جدید دیوان عالی کشور، بر نظارت اساسی دیوان عالی کشور بر تمام آرای محاکم با همان اطلاقی که در قانون اساسی وجود دارد، تصریح کرد و گفت: در بحث رسیدگی‌ها، نه باید دقت فدای سرعت و نه سرعت فدای دقت شود بلکه اصل و اساس بر کیفیت رسیدگی‌ها در تمام مراحل رسیدگی است به ویژه در دیوان عالی کشور و به خصوص نسبت به پرونده‌هایی که به نحوی قلوب مردم را در یک منطقه جریحه دار کرده است.

رئیس قوه‌قضائیه تاکید کرد: رسیدگی خارج از نوبت به این پرونده‌ها، عین عدالت است و خلاف عدالت نیست.

 رئیسی با اشاره به مسئله کمک دادسرای دیوان عالی کشور به قضات دیوان، با تاکید براینکه حضور دادیاران در محاکم حضور تشریفاتی نیست، گفت: قانونگذار در جهت روشن شدن و تبیین موضوع در تصمیم‌گیری‌ها، بر حضور دادیاران در محاکم تاکید کرده است.

وی ادامه داد: اگر در حین رسیدگی به یک پرونده به بی دقتی برخورد کردید، راه آن نقض است اما اگر بی دقتی در یک دادگاه تکرار شد به این معنی است که آسیب وجود دارد و باید آسیب‌شناسی و آسیب زدایی صورت گیرد لذا تکرار بی دقتی صرفا با نقض حل نمی‌شود و حتما باید پیگیری و آسیب رفع شود.

رئیس قوه قضاییه از قضات دیوان عالی کشور خواست اگر با تکرار بی دقتی مواجه شدند،  توجه داشته باشند که تکرار، مجاز نیست و حتما به دنبال رفع آسیب از طریق دادسرای انتظامی، آموزش، روش‌ها و ساز و کارها باشند تا بتوان میزان نقض آرا را کاهش داد.

وی تاکید کرد: این افتخار است که میزان نقض آرا در دیوان عالی کشور کاهش پیدا کند و نشان دهنده کارآمدی محاکم، روزآمد شدن آن‌ها و تسلط بر مسائل قضایی خواهد بود.

رئیسی خاطرنشان کرد: حضور افراد خبره و آشنای به قضا در محکمه و دادگاه، امری است که در آداب القضا به آن تاکید شده است و شاید همین امر، ضمانت اجرای تحقیقات، صدور حکم و تصمیم بر اساس موازین باشد.

رئیس قوه قضاییه اذعان کرد: این نکته که بعضی مطرح می‌کنند آرا با حذف نام‌ها و برخی اطلاعات خاص به صورت شفاف در مرئا و منظر خبرگان، نخبگان و دانشگاهیان و محققان  قرار گیرد، چه اشکالی دارد؟ این امر کاملا باید قابل اقدام باشد که آرایی را بتوان از مجموعه قوه قضاییه در مرئا و منظر صاحبنظران و افرادی که در مسائل حقوقی و فقهی آشنایی دارند، قرار گیرد و نگاه نقادانه آن‌ها به آرا حتما به صحت عمل ما کمک خواهد کرد.

وی افزود: به این ترتیب قضات ما مقید می‌شوند که آراءشان دقیق تر، مستندتر و متقن نوشته شود؛ لذا به نظر می رسد که اگر بتوانیم سامانه‌ای داشته باشیم که آرا در آنجا در نگاه صاحبنظران و دیدگاه حقوقدانان و فقها و بزرگان اهل تحقیق قرار گیرد، از این جهت نباید دستگاه قضایی هیچ باکی داشته باشد.

۴۲۲۳۸

کد خبر 1254002

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =