وزیر بهداشت: تعرفه‌های پزشکی در هیچ کشوری به‌دلخواه افزایش نمی‌یابد

فارس نوشت: وزیر بهداشت گفت: در هیچ کشوری این‌طور نیست که تعرفه‌ها به‌دلخواه افزایش پیدا کند و نظام گیرنده خدمت که ‏بیمه‌ها هستند، حرفی نزنند.

 سعید نمکی در اجلاس ملی بیمه سلامت، پوشش همگانی و مدیریت منابع مالی، گفت: برگزاری این گردهمایی نشان از آن دارد که به جایگاه درست، منطقی و علمی بازگشته‌ایم تا واکاوی و بررسی کنیم که چه کرده‌ایم و چه اقداماتی باید انجام دهیم.

وی ادامه داد: همواره بر این نظر که می‌توان بااحساس، شعار و سنت‌ها در طول تاریخ، اقداماتی را آغاز و موج‌هایی را ایجاد کرد، موافقم اما ماندگاری یک حکومت یا رویکرد و استمرار یک روش، فقط با تکیه بر عقل و علم میسر می‌شود؛ به دیگر معنا، آنچه در دنیا به‌عنوان ساختار مداوم و مستمر دیده می‌شود، ممکن است در برهه‌ای از تاریخ یک کشور بر مبنای بعضی از شعارها و احساسات و سنت‌ها شکل‌گرفته باشد، اما استمرار آن، مستلزم عقل و علم است و خوشبختانه این رویکرد در سازمان بیمه سلامت به‌عنوان یک رویکرد منطقی دیده می‌شود. 

وزیر بهداشت بیان کرد: باید توجه کرد که پوشش همگانی سلامت و اجرای طرح تحول نظام سلامت برای دستگیری از اقشار محروم جامعه، اقدامی بود که در دولت انجام شد.

نمکی گفت: اخیر با نخست‌وزیر پاکستان جلسه‌ای داشتم؛ همچنین، در سفر به کشور عراق نیز با مسؤولین این کشور جلسات و مذاکراتی را برگزار کردیم، در مذاکراتی که با مسؤولین هر دو کشور، انجام شد، آنچه مورد تأکید قرار گرفت و باعث افتخار کشور ما بوده و به‌عنوان یک الگوی موفق در شرق مدیترانه معرفی می‌شود، نظام ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در ایران است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر، یکی از آرزوهای کشور عراق اجرای بیمه همگانی است و کشور پاکستان سعی دارد که از اصول و روش‌های ما، برای توسعه سیستم PHC خود الگوبرداری کند؛ حال نگهداری این ساختارها باید مبتنی بر عقل و علم باشد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه پوشش بیمه همگانی دستاوردی مهم در کشور بود، ادامه داد: البته با اجرای آن با یک چالش عمده و ناپیدایی در نظام برنامه‌ریزی کشور مواجه شدیم؛ به‌طوری‌که در مقطعی بودجه بیمه سلامت را دو برابر کرده و بودجه سالانه سلامت را ۱۰۰ درصد اضافه کردیم، اما دیدیم که بازهم ۸۰۰۰ میلیارد کم دارد که در نتیجه 8 هزار میلیارد هم اوراق منتشر کردیم، اما باز هم جوابگو نبود؛ برای تحلیل این موضوع جلسات متعددی برگزار شد و به توجیه و تفسیر موضوع پرداختیم و به قول سعدی، «بر آن کدخدا زار باید گریست که دخلش بود نوزده، خرج بیست.»

نمکی با بیان اینکه ما چندین گرفتاری در حوزه سلامت داشتیم، عنوان کرد: برای ورود به عرصه سلامت و بیمه، رعایت مقدماتی الزامی بود که آنها را رعایت نکرده بودیم و این مقدمه توجه به الزامات قانونی برنامه‌های توسعه‌ای کشور و قوانین بالادستی بود. بنابراین قبل از استقرار پزشکی خانواده، پرونده الکترونیک سلامت، تدوین راهنماهای بالینی و استقرار نظام ارجاع، ورود به این عرصه، منطقی نبود. وقتی راهنمای بالینی نداریم، مسلما بیمار به هرکجا که بخواهد مراجعه می‌کند و پولش را از جیب دولت باید پرداخت کرد. 

وزیر بهداشت در ادامه بر ضرورت وجود تعریف برای بسته پایه خدمت و نیز منطقی بودن پرداخت هزینه‌ها  تأکید کرد و در ادامه گفت: اگر پزشکی خانواده، نظام ارجاع و راهنماهای بالینی وجود نداشته باشند و دروازه‌بان نداشته باشیم و دارو و نسخه به هر صورتی که می‌خواهد تجویز شود، وضعیت همین است. اگر به رویکرد علمی و منطقی مبتنی در ‏اقتصاد سلامت بازنگردیم، بیمه‌ها دچار ورشکستگی می‌شوند. بیمه‌هایی که دارای دفترچه‌هایی هستند که هر برگ آن، چک‌های بی‌محلی محسوب می‌شود که عامل سرگردانی و بی‌حرمتی به مردم خواهد شد. 

وزیر بهداشت در خصوص خرید راهبردی در بیمه سلامت، خاطرنشان کرد: وقتی صحبت از خرید راهبردی می‌شود، باید پرسید کدام خرید راهبردی؟ مگر ارائه‌دهندگان خدمت به‌جز دانشگاه‌های ‏علوم پزشکی، چه کسانی هستند؟ مگر بخش خصوصی چقدر وسع رقابت با بخش دولتی را دارد؟ خرید راهبردی زمانی معنی دارد که اختیار انتخاب وجود داشته باشد و در غیر این صورت مجبور به خرید از دانشگاه‌های علوم پزشکی هستیم.  

نمکی افزود: چه کسانی باید تاوان بازنگری کتاب ارزش نسبی را بپردازند؟ بیمه‌ای که قدرت نداشته باشد با سیاست‌گذار صحبت کرده و چانه‌زنی کند، مجبور است شرایط را بپذیرد. در هیچ جای دنیا این‌طور نیست که تعرفه‌ها به‌دلخواه افزایش پیدا کند و نظام گیرنده خدمت که ‏بیمه‌ها هستند، حرفی نزنند. به گفته سعدی، «چه کنند اگر تحمل نکنند زیردستان، تو هر آن ستم که  خواهی بکنی که پادشاهی.» 

وزیر بهداشت بابیان اینکه در هیچ جای دنیا، گیرنده خدمت با ارائه‌دهنده خدمت زیر یک سقف قرار ندارند و اگر قرار گیرند، استقلال خود را خواهند داشت، ادامه داد: در نخستین روزهایی که سرپرست وزارت بهداشت شدم به آقای موهبتی تأکید کردم که سازمان بیمه سلامت، یک سازمان حقوقی مستقل است که باید با ‏وزارت بهداشت به‌عنوان ارائه‌دهنده خدمات سلامت، چانه‌زنی کند.‏

نمکی در بخش دیگری از سخنان خود، بیان کرد: در جهان، بیمه‌ای پایدار می‌ماند که از افراد به‌اندازه بضاعت پول بگیرد و به‌اندازه نیاز خدمت بدهد؛ بیمه‌ای تداوم خواهد داشت که خود را ‏از چتر دولت بیرون بکشد و به‌عنوان یک بنگاه اقتصادی پویا و بدون وابستگی به منابع دولتی اداره شود و از طرفی، دولت برای نیازمندان، سرانه خود را به بیمه بپردازد. 

وزیر بهداشت گفت: در سال گذشته، اقدامات ارزشمندی مانند ادغام پوشش بیمه‌ای افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و ساماندهی و پوشش افراد مجهول‌الهویه، انجام شد. 

نمکی در پایان تأکید کرد: پرونده الکترونیک سلامت، ریل اصلی برای عبور نظام ارجاع و پزشکی خانواده است و قول می‌دهیم تا پایان ‏بهار، تمام مردم ایران پرونده الکترونیک سلامت داشته باشند. به‌علاوه اینکه افراد خارجی و اتباع قانونی هم این پرونده را خواهند ‏داشت.‏

انتهای پیام/

کد خبر 1254032

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =