شریعتمداری: کارگران باید در سود کارخانجات دولتی سهیم شوند

ایسنا نوشت: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: امیدواریم بخشی از سهام کارخانجات دولتی در اختیار جامعه کارگری قرار گیرد تا کارگران احساس مشارکت بیشتری در امر تولید داشته باشند و ارزش افزوده بیشتری خلق کنند.

محمد شریعتمداری امروز شنبه هفتم اردیبهشت با حضور در مرکز تربیت مربی کرج در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت مهارت گفت: کشور ایران تا کنون در ۱۸ دوره از مسابقات بین‌المللی مهارت حضور داشته و در این زمینه تلاش داریم با انتخاب افراد سرآمد قله‌های رفیع دانش و مهارت را در جهان فتح کنیم.

شریعتمداری افزود: همانطور که در ورزش قهرمانی، دارندگان مدال‌های بین‌المللی یک نوع الگو محسوب می‌شوند در حوزه مهارت‌آموزی هم همینطور است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه از آغاز به کار شورای عالی آموزش فنی و حرفه‌ای در سال جاری خبر داد و گفت: در گذشته موضوع پیکار با بی سوادی مطرح بود و امروز قصد داریم با راه‌اندازی این شورا بحث پیکار با بی مهارتی را جایگزین کنیم و شرایطی را به وجود بیاوریم که آموزش و پرورش و آموزش عالی دانش‌آموختگانی ماهر تربیت کنند.

وی خاطرنشان کرد: موضوع مهارت از آن جهت مهم است که افراد ماهر پنج برابر شانس بیشتری در دسترسی به شغل نسبت به افراد فاقد مهارت دارند.

شریعتمداری در بخش دیگری به اهمیت مشارکت بخش خصوصی در مهارت‌افزایی اشاره و اعلام کرد: پیشنهادی به شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه ارائه شده تا با اختصاص ۵۰ میلیون یورو، بخش خصوصی در حوزه مهارت‌آموزی تجهیز شود تا پایگاه اجتماعی در حوزه مهارت‌آموزی گسترش بیشتری پیدا کند.

وی افزود: موضوع دیگری که در این زمینه مطرح شده بحث خیرین مهارت‌افزا ست که در این خصوص با خیرین صحبت شده است چون این کار هم چون مدرسه سازی ارزشمند است.

این مسئول در ادامه با اشاره به تصمیم دولت و توافق کارگران و کارفرمایان برای افزایش دستمزد گفت: این کار انجام شد اما هنوز کامل نیست و برای رضایت بیشتر باید قدم‌های بیشتری برداشته شود.

وی خاطرنشان کرد: در هر حال نظام دستمزد در کشور باید اصلاح شود مزد در ازای تلاش جایگزین دستمزد شود؛ یکی از راه‌های این مهم مشارکت بیشتر کارگران در سود است، در گذشته قوانینی در این زمینه وجود داشته و امیدواریم با تجربیات قبلی این موضوع در شورای عالی خصوصی‌سازی تصویب شود تا بخشی از سهام کارخانجات دولتی در اختیار جامعه کارگری قرار گیرد تا کارگران احساس مشارکت بیشتری در امر تولید داشته باشند و ارزش افزوده بیشتری خلق کنند.

۲۲۶۲۲۶

کد خبر 1254080

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • GB ۱۸:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
  0 0
  در دهه 40 این طرح پیاده شده بود
 • IR ۱۹:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
  0 0
  کدام سود ؟مگر کارخانجات دولتی جز ضرر چیزی دارند ؟شاید که نه ،قطعا در نظر دارند زیان این کارخانجات بی خاصیت پرخرج را از جیب کارگران بیچاره پرداخت کنند مثل سایر مواردی که خسارت سو ئ مدیریت ها از جیب مردم پرداخت شده و میشود ،باید به ایشان گفت مرا به خیر تو امید نیست شر مرسان