ایرنا نوشت: در پی انتشار برخی اخبار در فضای مجازی مبنی بر هک شدن کافه‌بازار و تهدید اطلاعات میلیونها کاربر آن، مسئولان این مجموعه، نشت اطلاعات کافه بازار را رد کردند.

برنامه‌ «بازار» یک بستر ارائه‌ برنامه‌ها و بازی‌های اندرویدی در ایران است که از بهمن ۱۳۸۹به همت جمعی از فارغ‌التحصیلان و دانشجویان دانشگاه‌های کشورمان شکل گرفته است.
بر اساس گزارش سالانه کافه‌بازار در سال ۱۳۹۶ و داده‌های به‌روزشده در شهریور سال ۹۷، برنامه «بازار» بیش از ۳۸ میلیون نصب فعال دارد که ۹۸ درصد این نصب‌ها در ایران است.
تاکنون 162 هزار برنامه و بازی بومی در «بازار» منتشر شده است که از سوی 23 هزار و 800 توسعه‌دهنده‌ فعال- با دست کم یک عنوان محصول منتشرشده- توسعه یافته است. طی سال‌های گذشته، توسعه‌دهندگان و ناشران غیرایرانی نیز با کافه‌بازار همکاری کرده و حدود ۱۲۰ تیم غیرایرانی ۸۰۰ برنامه و بازی را به صورت رسمی برای کاربران ایرانی منتشر کرده‌اند.
امروز، شنبه اخباری در فضای مجازی دست به دست شد با این مضمون که کافه‌بازار مورد حمله هکری واقع شده و اطلاعات کاربران آن در معرض تهدید قرار گرفته است.
روابط عمومی کافه‌بازار با اطلاعیه‌ای که دقایقی قبل در اختیار ایرنا گذاشت، اعلام کرد: «روز شنبه ۷ اردیبهشت گزارش‌هایی در خصوص وجود یک مشکل امنیتی در بازار در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که همچون هشدارهای امنیتی مشابه در گذشته، تیم فنی بازار در حال بررسی همه‌جانبه‌ موضوع است. تاکنون شواهدی در زمینه نشت اطلاعات حساب‌های کاربری به دست نیامده است. چنان‌چه در ادامه‌ بررسی‌ها نتایج تازه‌ای به دست آید، به طور شفاف به اطلاع کاربران خواهد رسید.
مهم‌ترین اصل برای این پلتفرم حفظ امنیت داده‌های کاربران است و کافه‌بازار به کاربران خود اطمینان می‌دهد که مسئولانه همه اقدامات لازم جهت تامین این امنیت را صورت می‌دهد. 
علاوه بر اقدام‌های پیوسته‌ای که در راستای حفظ امنیت سیستم‌ها صورت می‌گیرد، استفاده از دانش کارشناسان امنیتی که به صورت مسئولانه و قانونی، موارد امنیتی را متذکر می‌شوند از سالها پیش در اولویت کافه‌بازار بوده است.
تخصیص صفحه افشای مسئولانه و طرح اعطای پاداش در ازای کشف باگ‌های امنیتی (Bug Bounty Program) نیز با همین هدف انجام شده است و کافه‌بازار همواره از دریافت گزارش‌های مسئولانه‌ امنیتی استقبال می‌کند. چرا که امنیت در دنیای دیجیتال مطلق نیست و همه شرکت‌های نرم‌افزاری اعم از کوچک و بزرگ، ممکن است در معرض آسیب‌پذیری‌هایی در این حوزه باشند و کافه‌بازار نیز خود را از این قاعده مستثنی نمی‌داند».
روابط عمومی کافه‌بازار همچنین تاکید کرده است که اظهارنظرها از سوی افراد مختلف در شبکه‌های اجتماعی بازتاب نظر شخصی آنهاست و موضع رسمی کافه‌بازار تنها از طریق حساب توییتر کافه‌بازار و وبلاگ روابط عمومی بازار اعلام می‌شود.

5656

کد خبر 1254116

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =