نظر وزیر احمدی‌نژاد درباره کنترل شبکه‌های اجتماعی/ موافق توقف اینستاگرام نیستم

تسنیم نوشت: وزیر ارتباطات دولت نهم گفت که من موافق متوقف کردن اینستاگرام نیستم، بلکه نظرم این است که باید دسترسی نظام به این شبکه‌ها فراهم شود.

محمد سلیمانی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت نهم، در گفتگویی درباره راهکار کنترل فضای مجازی و صحبت‌های روز گذشته رهبر معظم انقلاب مبنی بر مقابله با ناامنی‌ها در فضای مجازی اظهار داشت: در جامعه امروز - چه فضای حقیقی و چه فضای مجازی -، باید بازیگران آن هویت مشخص داشته و شناسنامه‌دار باشند مثلا اگر کسی توهین به شما می‌کند، باید مرجعی برای رسیدگی به آن وجود داشته باشد و وقتی طرف توهین کننده را صدا می‌کنند صاحب هویت است و شناسنامه‌دار است.

وی افزود: اشکالی که در فضای مجازی وجود دارد این است که شبکه‌های اجتماعی کنترلش دست عناصر خارج از ایران است و شناسایی و ثبت و ضبط آن دست عواملی در خارج است و دست حاکمیت ایران و داخل نیست و این مشکل اساسی است که در فضای مجازی ایجاد شده و همه در حال ضرر دیدن هستند، تا جایی که اتفاقی نیفتاده منفعت است اما وقتی به حرکت‌های ضد مسائل فرهنگی‌، سیاسی و حتی اقتصادی مانند دزی و کلاهبرداری می‌رسد خسارت‌های زیادی دارد.

سلیمانی با بیان اینکه نقش نیروی انتظامی این است که به شکایت‌ها رسیدگی کند و تشکیل پرونده دهد، گفت: مسئله اعمال حاکمیت مربوط به دولت است. دولت باید بر شبکه‌ها اعمال حاکمیت کند و آنها را اداره کند؛ لذا شبکه‌های مجازی باید در اختیار وزارت ارتباطات یا وزارت ارشاد قرار بگیرد و به نحوی این کار را انجام دهند.

وزیر اسبق ارتباطات خاطرنشان کرد: متأسفانه دستگاه‌های مختلف در حال انداختن توپ به زمین هم هستند و فکر می‌کنند اگر جرمی اتفاق افتاد نیروی انتظامی باید مکانیزم‌های لازم را برای شناسایی افراد داشته باشد، در حالی‌که این مکانیزم‌های لازم را وزارت ارتباطات و وزارت ارشاد مشخص می‌کنند و بیشترین نقش را دارند و باید ساختار را درست کنند. شبکه ملی و ورودی و خروجی شبکه‌ها با نیروی انتظامی نیست، بلکه با شرکت زیرساخت است.

وی درباره نحوه اعمال حاکمیت دولت نسبت به شبکه‌های اجتماعی خارجی گفت: مسلماً حاکمیت این شبکه‌ها در اختیار نظام جمهوری اسلامی نیست، اما همه از آن استفاده می‌کنند و محاسن زیادی هم داشته، اما در برخی موارد هم انسان‌های فرصت‌طلب، تبهکار، توهین‌کننده و مخرب حضور دارند که وظیفه دولت اطلاع‌رسانی و آموزش به مردم در این زمینه‌هاست. مشکل اصلی در اعمال حاکمیت است و تا این حاکمیت حل نشود، وزارت ارتباطات هم نمی‌تواند کاری کند و باید تماشاگر باشد و نهایتاً کارهای جزئی انجام دهند. 

سلیمانی خاطرنشان کرد: من موافق متوقف کردن اینستاگرام نیستم بلکه نظرم این است که باید دسترسی نظام به این شبکه‌ها فراهم شود و مشخص شود مسئولیت آن با چه کسی است.

2323

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1254693

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =