۰ نفر
۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰
قیمت انواع میوه قبل از ماه رمضان اعلام شد

ایرنا به نقل از رئیس اتحادیه میدان مرکزی میوه و تره بار تهران نوشت: بر اساس نرخ نامه عمده فروشی محصولات کشاورزی میدان مرکزی، قیمت برخی اقلام میوه و صیفی در بازه زمانی نهم تا پانزدهم اردیبهشت ماه کاهش یافته است.

اسدالله کارگر درباره نرخ انواع میوه در هفته جاری افزود: هر کیلوگرم گوجه سبز ۱۰ هزار تا ۳۵ هزار تومان، توت فرنگی جیرفت ۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰ هزارتومان، توت فرنگی کرج ۱۶ هزار تا ۲۴ هزارتومان، توت فرنگی گرگان ۸۰۰۰ تا ۱۷ هزارتومان به فروش می رسد.

به گفته وی، قیمت هر کیلوگرم آناناس کارتنی ۱۷۰ هزار تا ۲۲۰ هزار تومان، به ۷ هزار تا ۱۲ هزارتومان، پرتقال تامسون شمال ۴۵۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان، پرتقال جنوب ۵۰۰۰ تا ۷۵۰۰ تومان، پرتقال خونی جنوب ۵۰۰۰ تا ۷۵۰۰ تومان و پرتقال رسمی شمال ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان است.

هر کیلوگرم سیب لبنانی زرد ۶ هزار تا ۱۱ هزار تومان، سیب لبنانی قرمز ۶ هزار تا ۱۰ هزاتومان، کیوی ۵ هزار تا ۹ هزار تومان، گرپ فروت توسرخ ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان، لیموترش میناب ۱۲ هزار تا ۱۶ هزار تومان و لیموترش سنگی ۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان عرضه می شود.

نرخ لیموشیرین ۳۰۰۰ تا ۵۵۰۰ تومان، نارنج ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان، نارنگی تخم پاکستانی ۶ هزار تا ۱۰ هزارتومان، موز ۱۰ هزار تا ۱۱ هزارو ۵۰۰ تومان، ملون ۳۰۰۰ تا ۵۵۰۰ تومان، دستنبو ۲۵۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان و هندوانه ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان تعیین شد.

رئیس اتحادیه میدان مرکزی میوه و تره بار تهران گفت: طبق نرخ نامه هفته جاری، قیمت هر کیلوگرم پیاز زرد و شیری ۵۰۰۰ تا ۶۵۰۰ تومان، سیب زمینی کهنه ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان، سیب زمینی نو ۳۵۰۰ تا ۴۵۰۰ تومان، خیار رسمی ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان، خیار گلخانه ای ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان، هویج ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان و گوجه فرنگی رسمی ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان است.

یک کیلوگرم انواع کاهو ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان، بادمجان قلمی ۲۵۰۰ تا ۴۵۰۰ تومان، بادمجان گلخانه ای ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان، سیرخشک ۱۰ هزار تا ۱۵ هزار تومان، باقالی سبز ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان و لوبیا سبز ۷ هزار تا ۱۰ هزار تومان به فروش می رسد.

به گفته وی، قیمت هر کیلوگرم سبزی جور ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان، سبزی خوردن ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان و انواع فلفل دلمه ای و سبز ریز ۵ هزار تا ۸ هزار تومان است.

کارگر افزود: خرده فروشان میوه را با هر قیمتی که خریداری می کنند حداکثر می توانند ۳۵ درصد سود دریافت کنند که به تازگی به دلیل شرایط بازار و کاهش تقاضا ۸۰ درصد اعضا سودی کمتر از ۱۵ تا ۲۰ درصد روی میوه و صیفی اعمال می کنند.

در هفته های گذشته، صادرات پیاز به کشورهای همسایه بویژه عراق به یکی از دلایل اصلی بالا رفتن قیمت این محصول تبدیل شده بود. به همین دلیل وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تنظیم بازار داخلی، صادرات سیب زمینی و پیاز را از ۱۵ فروردین ماه امسال ممنوع اعلام کرد.

در روزهای پایانی سال ۹۷ قیمت هرکیلوگرم پیاز هشت هزار تومان بود که پس از مدتی به ۱۳ تا ۱۵ هزار تومان افزایش یافت.

بر اساس آمارهای موجود، سالیانه بیش از ۱۲۰ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در کشور تولید می شود که بیش از ۲۲ میلیون تن آن را محصولات باغی است.

سیاست وزارت جهاد کشاورزی به منظور حمایت از تولید داخلی میوه و صیفی در کشور، از سال ۱۳۹۰ سیاست ممنوعیت واردات انواع میوه بجز نارگیل، آناناس، انبه و موز را به اجرا گذاشت که تاکنون نیز تداوم یافته است.

226226

کد خبر 1254708

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =