ایرنا نوشت: جهان عاری از مالاریا، اچ.آی.وی و سرطان جهانی خواهد بود که افراد بیشتری می‌توانند کودکان سالم پرورش دهند، زندگی کنند و از فقر بیرون بیایند.

واکسن‌ها یکی از بزرگ‌ترین اختراعات بشر هستند و سازمان بهداشت جهانی در هفته جهانی ایمنی‌سازی امسال، استفاده از اولین واکسن مالاریا را در جهان آغاز کرد.
محققان همچنین در حال آزمایش واکسنی برای اچ.آی.وی و ساخت واکسن‌هایی علیه سرطان هستند.
برنامه‌های جهانی واکسیناسیون باعث شده‌اند که بیماری آبله خاتمه یابد و موارد ابتلا به بیماری فلج اطفال رو به اتمام روند؛ فلج اطفال بیماری است که هر سال 350 هزار نفر را فلج می‌کند اما این شمار به دلیل برنامه ایمنی‌سازی جهانی اکنون به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.
پاکستان و افغانستان آخرین کشورهای هستند که هنوز ویروس فلج اطفال در آن‌ها در حال گسترش است.

** پاره کردن زنجیره‌های انتقال بیماری 
بیماری‌هایی مانند آبله و سرخک از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شوند و به همین دلیل این بیماری‌ها باید از روی زمین ریشه‌کن شوند.
اگر بتوان این زنجیره‌های انتقال از انسان به انسان را پاره کرد در آن صورت می‌توان این بیماری‌ها را ریشه‌کن کرد.

** واکسن مالاریا
بیشتر بیماری‌هایی که از طریق واکسن‌ها قابل پیشگیری هستند مانند سرخک، اوریون یا آبله‌مرغان توسط ویروس‌ها ایجاد می‌شوند؛ اما مهیج‌ترین خبر در هفته جهانی واکسیناسیون امسال در مورد ساخت واکسنی علیه انگلی بود که موجب ابتلا به مالاریا می‌شود.
دکتر «پدرو آلنسو» از سازمان بهداشت جهانی گفت: کشورهای مالاوی، غنا و کنیا هفته‌های آتی شروع به زدن واکسن مالاریا به کودکان می‌کنند.
این اولین واکسنی است که علیه انگل انسانی مالاریا ساخته شده است. انگل‌ها ارگانیسم‌های واقعاً پیچیده‌ای هستند به‌طوری‌که از یک ویروس یا یک باکتری بسیار پیچیده‌ترند و به این دلیل ساخت این واکسن 30 سال طول کشیده است.

** سرطان و اچ.آی.وی
واکسن‌ها می‌توانند از انسان علیه دو نوع سرطان، سرطان‌های دهانه رحم و دهان که توسط ویروس انسانی پاپیلوم و دیگری سرطان کبد که توسط ویروس هپاتیت B ایجاد می‌شوند، محافظت کنند.
اکنون محققان سرگرم فعالیت برای ساخت واکسن‌هایی علیه سرطان سینه و سایر سرطان‌های کشنده هستند.
همچنین آزمایش‌های واکسن اچ.آی.وی در آفریقای جنوبی ادامه دارد و تحقیقات در زمینه ساخت واکسن اچ.آی.وی بر پایه آنتی‌بادی در دست انجام است.
دکتر «کارل دیفن باخ» متخصص اچ.آی.وی در موسسه‌های ملی سلامت، می‌گوید: اکنون داروهای آنتی ایدز تمایز زیادی در کنترل این اپیدمی ایجاد کرده‌اند. علاوه بر این واکسنی نیز علیه این بیماری ساخته‌ایم تا بتوانیم به این همه‌گیری خاتمه دهیم.
جهان عاری از مالاریا، اچ.آی.وی و سرطان جهانی خواهد بود که افراد بیشتری می‌توانند کودکان سالم پرورش دهند، زندگی کنند و از فقر بیرون بیایند. جهان عاری از این بیماری‌ها جهانی خواهد بود که نه‌تنها مردم بلکه کشورها می‌توانند به کامیابی دست یابند.

5656

کد خبر 1254773

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =