چه بر سر پارلمان اروپا می‌آید؟

نتایج انتخابات پارلمان همه را دچار یک سرگیجه کرده است. با رشد عجیب و غیرقابل‌پیش‌بینی شرکت‌کنندگان در این رای‌گیری مهم برای آینده اروپا حالا مشخص شده که دو بلوک بزرگ و پیش از این قدرتمند راست و چپ میانه اکثریت خود را از دست داده‌اند. در مقابل لیبرال‌ها،سبزها و ملی‌گرایان در کشورهای مختلف این قاره جهش چشمگیری داشته‌اند.

محمد کرباسی :هر چند احزاب حامی اتحادیه اروپا می‌توانند هم چنان اکثریت را در اختیار داشته باشند اما حالا همه این احزابی که به صورت سنتی قدرت را در اختیار داشته‌اند باید به دنبال تشکیل ائتلاف با چهره‌های جدید باشند.
لیبرال‌ها و سبزها شب پیروزمندانه‌ای داشته‌اند و همزمان ملی‌گراها در ایتالیا،فرانسه و انگلیس به موفقیت رسیده‌اند.
احزاب راست میانه و چپ میانه سال ها است که کنترل پارلمان اروپا را در دست داشته اند. اما حالا با افزایش محبوبیت گروه ها و احزاب راست افراطی و ضد اتحادیه اروپا، رقابت تنگاتنگی  در این پارلمان شکل گرفته است.
مهمترین شگفتی اما افزایش چشمگیر میزان مشارکت در این انتخابات بوده که در ۲۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.
میزان مشارکت برخلاف سیر نزولی انتخابات دهه های اخیر، در میان ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا به ۵۱ درصد رسید.
پارلمان اروپایی قوانین اتحادیه اروپا را شکل می دهد و این نتایج نقش مهمی در توزیع پست ها در کمیسیون اروپایی که شاخه اجرایی اتحادیه اروپاست خواهد داشت.
پارلمان اروپا که مقر آن در بروکسل و استراسبورگ است ۷۵۱ کرسی دارد که نمایندگان آن برای دوره های پنج ساله انتخاب می شوند. آنها نمایندگان شهروندان ۲۸ عضو اتحادیه اروپا هستند.
پارلمان همچنین مسئول انتخاب رئیس کمیسیون اروپایی و تایید بودجه اتحادیه اروپاست.


شگفتی در کشورهای مختلف
در فرانسه حزب اتحاد ملی به عنوان بازوی اصلی جریان راست افراطی توانسته است به یک پیروزی مهم در مقابل ملی‌گراها و شخص امانوئل مکرون،رئیس جمهور فرانسه برسند. دو سال پیش بود که مکرون با شکست راست‌های افراطی به ریاست جمهوری بود اما حالا ورق برای او برگشته است.
در انگلیس حزب تازه تاسیس برگزیت به رهبری نایجل فاراژ که طرفدار خروج از اتحادیه اروپاست پیروزی بزرگی ثبت کرد و همزمان با ناکامی بزرگ احزاب محافظه کار و کارگر، لیبرال دمکرات ها هم عملکردی قوی داشتند. ساجد جاوید، وزیر کشور انگلیس با نتایج ناامید کننده حزب محافظه‌کار در توئیتر نوشت: نتایج بسیار ناامیدکننده‌ای به دست آمده است اما این نتیجه اقدام ما در خصوص بریگزیت است. درس روشنی که می‌توان (از این نتایج) گرفت، این است: مردم از ما می‌خواهند روی بریگزیت کار کنیم و در روند آن پیشرفت حاصل کنیم.
در آلمان با وجود پیشتازی حزب دمکرات مسیحی به رهبری آنگلا مرکل، این حزب ضعیف‌ترین نتایج تاریخی خود را در انتخابات اروپایی کسب کرده است.  میزان آرای این حزب از ۳۵ درصد در سال ۲۰۱۴ به ۲۸ درصد افت کرده است.
آخرین نتایج نشان می‌دهد که محبوبیت‌ راست‌های افراطی «آلترناتیو برای آلمان» نسبت به انتخابات پیشین پارلمان اروپا دست‌کم سه درصد افزایش یافته است.
در مجارستان حزب ضدمهاجرت فیدز با ۵۲ درصد آرا ۱۳ کرسی از ۲۱ کرسی این کشور را به دست آورد و از برندگان مهم این شب بود.

نتایج چه معنایی دارد؟
برای اولین بار در تاریخ پارلمان اروپا احزاب راست میانه و چپ میانه که همواره تسلط اصلی را در این پارلمان داشته‌اند را از دست داده‌اند و باید به دنبال ائتلاف باشند. این ماجرا نشان می‌دهد که اروپایی‌ها به شدت در تلاش برای تغییر وضعیت موجود هستند. به همین خاطر رای‌دهندگان اروپایی آمال و آرزوهای خود را در احزابی که حرفهای تازه برای بهبود شرایط داشته‌اند دنبال می‌کنند.
گروهی جذب احزاب ملی‌گرا که وعده مقابله با مهاجران را داده‌اند شده‌اند تا قدرت پارلمان‌های ملی را تقویت کنند. بخشی دیگر از اروپایی‌ها جذب احزاب جایگزینی چون سبزها و لیبرال‌ها شده‌اند. به همین خاطر پارلمان جدید اروپا هم چنان حامی اتحاد اروپا خواهد بود اما تنش‌ها و اختلاف‌ها در آن بیشتر خواهد بود.

1717

کد خبر 1254777

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • nili IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  3 30
  Winter is coming
 • امیرحسین IR ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  3 1
  ما که گیج شدیم ، خشکسالی شدید ، سیل شدید ، پدیده گرم شدن زمین ، حالا سرد شدن زمین
 • حمید IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  5 1
  ولی اگه این بشه نوبت اروپایی هاست که مهاجرت کنن به خاورمیانه :))
 • IR ۲۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۶
  0 0
  کل دنیا از دموکراسی خسته شدن چون دیدن تهش نیست و الان رو میارن به سمت احزاب ملی گرایانه و افراطی خودشون از امریکا و ترامپ شروع شد به برزیل رسید و الان هم نوبت اروپاست،لیبرال دموکراسی دیگه جایگاهی در غرب نداره مطمئن باشید رئیس جمهور بعدی امریکا هم یا ترامپ یا یه جمهوری خواه دیگست