افشاگری عجیب الاخبار از پیشنهاد نجومی بن سلمان به عباس تا حیات اردنی‌ها!

یک روزنامه لبنانی افشا کرد که شاهزاده جوان سعودی برای راضی کردن محمود عباس پیشنهاد 10 میلیارد دلاری داده است.

  به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، روزنامه لبنانی الاخبار با اعلام اینکه اردن از تولیت قدس در معامله قرن حذف می شود ، فاش کرد که «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان به «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگران فلسطین پیشنهاد 10 میلیارد دلاری برای پذیرش معامله قرن آمریکا که قرار است در ماه جولای مفاد آن اعلام شود، داده است.

 این روزنامه نوشت که گزارش های ارسالی دفتر نمایندگی اردن در رام الله به وزارت خارجه این کشور بیانگر حجم نگرانی اردن از تبعات طرح آمریکا موسوم به معامله قرن است که واشنگتن قصد دارد در ماه جولای میلادی آن را افشا کند.

طبق این گزارش، نگرانی های اردن در این روزها بیشتر شده به خصوص پس از اینکه رسانه های آمریکایی و صهیونیستی اخباری مبنی براینکه اردن هزینه سنگینی را در این معامله ( وطن جایگزین برای فلسطینیان ) پرداخت می کند و قیمومیت آن بر مسجد الاقصی و مقدس اسلامی در قدس لغو و به عربستان داده خواهد شد و نیز سرزمین هایی در شرق اردن به فلسطینیان در مقابل بخش هایی از شمال عربستان اعطا می شود ، منتشر کردند.

به گزارش ایرنا، همچنین گزارش‌های ارسالی دفتر نمایندگی اردن در رام الله به وزارت خارجه اردن بیانگر پیشنهاد ۱۰ میلیارد دلاری «محمد بن سلمان» ولی عهد عربستان به «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین برای پذیرش معامله قرن است.

براساس گزارش‎های اردن که روزنامه الاخبار به نسخه ای از آنها دست یافته، پس از اینکه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، قدس اشغالی را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی در دسامبر 2017 به رسمیت شناخت، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین از رهبران فلسطینی خواسته است تحت هیچ بهانه‌ای با ایالات متحده آمریکا روبرو نشوند چرا که روند بررسی برای یک ناظر جدید بر عملیات صلح هنوز متزلزل است.

طبق این گزارش،«خالد الشوابکه» رئیس دفتر نمایندگی پادشاهی اردن در رام‌الله، پس از دیداری که با «احمد مجدلانی» از مشاوران تشکیلات خودگردان فلسطینی داشت، طی گزارشی به وزارت خارجه اردن در 20 دسامبر سال 2017، اعلام کرد که تشکیلات خودگردان فلسطین مجدلانی را به چین و «نبیل شعث» را به روسیه اعزام کرده است تا پکن را به پیوستن به کمیته چهارجانبه بین‌المللی متقاعد کنند و هدف از این تحرک، عدم رویارویی با طرف آمریکایی و نیز تقویت این کمیته و حمایت از دولت آمریکا برای ارائه بسته‌ای برای روند صلح است که راضی‌کننده و عادلانه برای تمامی طرف‌ها باشد.


الشوابکه همچنین در تاریخ 26 دسامبر 2017 نیز درباره روابط عربستان و تشکیلات خودگردان فلسطین و سفر محمود عباس به ریاض و گفت و گوهایش درباره معامله قرن و پیشنهادهای آمریکا که سعودی های برای عباس تشریح کردند، گزارش داده است: در 25 دسامبر 2017 با «مجدی الخالدی» مشاور دیپلماتیک ابومازن صحبت کردم و هنگام پرسش از او درباره سفر ابومازن (محمود عباس) به عربستان، متوجه شدم که؛ دیدار اخیر وی با «محمد بن ‌سلمان» (ولیعهد سعودی) خوب و بهتر از دیدار اول‌شان پیش از کنفرانس استانبول بود».


این مسئول اردنی اضافه می کند: «بن‌سلمان به ابومازن اطلاع داد که آمریکایی‌ها آماده هستند به فلسطینیان سرزمینی را که در آن زندگی ‌کنند به آنها اعطا کنند ، سرزمینی که برای خود آنها خواهد بود. از عربستان و دیگر کشورهای عربی نیز خواسته شده است که حمایت مالی از فلسطینیان و افتتاح پروژه‌هایی در کرانه باختری را که به رونق اقتصادی و رشد و توسعه مناطق موسوم به B و C آن کمک می کند، فراهم کنند. ریاض همچنین اعلام کرده از تشکیلات خودگردان فلسطین با مبلغی بیش از 4 میلیارد دلار حمایت خواهد کرد.

الشوابکه در گزارش خود به وزارت خارجه کشورش افزود: «ابومازن نیز در مقابل به محمد بن‌سلمان وضعیت موجود در فلسطین را تشریح کرده و اعلام کرده است که هرگز نمی‌تواند هیچ‌گونه امتیازی در ارتباط با شهرک‌ها، تشکیل دو کشور و درباره قدس بدهد و چرا که فلسطینیان تأکید دارند که آمریکایی‌ها هرگز پیشنهادهای جدی و مکتوبی برای عرضه کردن ندارند بلکه همان تاکتیکی را دنبال می‌کنند که پیشتر درباره قطعنامه بالفور دنبال کردند و هرگونه فشاری از هر طرفی باعث خواهد شد که تشکیلات خودگردان نهادهایش را منحل کند و اسرائیل مسئول مدیریت اوضاع در اراضی اشغالی شود».

در ادامه گزارش الشوابکه نقل شده است: محمد بن‌سلمان جزئیات «معامله قرن» را به ابومازن اعلام کرد و از او خواست با این طرح موافقت و در جهت آن حرکت کند.

این مقام اردنی فاش می کند : «بن‌سلمان از ابومازن پرسید که 'میزان بودجه سالیانه اطرافیانت چقدر است؟'، که ابومازن پاسخ داد 'من امیر نیستم که اطرافیانی داشته باشم'. بن‌سلمان توضیح داد: 'تشکیلات خودگردان، وزرای آن و کارمندانش چقدر به پول نیاز دارند؟'، ابومازن پاسخ داد: 'یک میلیارد دلار'. بن‌سلمان گفت: 'اگر با معامله قرن موافقت کنی من به تو 10 میلیارد دلار را برای 10 سال خواهم داد'. ولی ابومازن به این طرح معترض شد و اظهار داشت که این امر، به پایان حیات سیاسی‌اش منجر خواهد شد».

الاخبار گزارش می دهد که دفتر نمایندگی اردن در رام الله مکان مناسبی برای مقام های تشکیلات خود گردان برای افشاکردن نیات خود بوده است، در تاریخ 7 مارس 2018 «نزار القیسی» کاردار دفتر نمایندگی اردن در رام الله با «محمود الهباش» قاضی القضات و مشاور رئیس تشکیلات خودگردان دیدار می کند.

دراین دیدار الهباش جزئیاتی را در باره وضعیت داخلی شورای ملی تشکیلات و کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش توضیح داده و گفته است:« با جنبش حماس و «محمد دحلان» از مقام های جدا شده از جنبش فتح در قاهره دیدار داشتم که نتیجه ای در بر نداشت. ما و حماس می دانستیم که وضعیت تغییر نکرده بود.»

طبق این گزارش، الهباش از دولت کنونی مصر انتقاد می کند و آن را «کم تجربه» دانسته و اضافه می کند:« مصر به شکل غیر حکیمانه ای به آمریکا، امارات و عربستان اعتماد دارد در حالی که کسی که لباس آمریکایی ها را بپوشد عریان است» .الهباش همچنین گفته است:«پشت پرده پیام سعودی ها به ابومازن موافقت با معامله قرن است».

الهباش همچنین دیدار با کاردار اردن را تشریح می کند:«معامله قرن اساس کشورهای اردن، لبنان و سوریه و سیناء و حتی کشورهای حوزه خلیج فارس را تغییر می دهد و نباید اقدامات آمریکا و ابزارهای آنها در منطقه را فراموش کرد و کانال سوئز یک جبهه طبیعی برای حمایت از مصر از ناحیه شرقی بوده و سینا منطقه ای است که در معامله قرن برای برپایی کشور فلسطینی مطرح است و باقیمانده کرانه باختری (کانتون ها) به لحاظ اداری به اردن و امنیتی به اسرائیل واگذار می شود که در واقع این طرح نابودی اردن، فلسطین و اعراب است.

الهباش معتقد بود: «سیاست کنونی آمریکا، یک سیاست یک جانبه و فردی برای کشورهای عربی بوده همانطور که درباره مصر، عربستان و امارات اینگونه است».

310311
 

کد خبر 1254922

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • حسین IR ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
  15 1
  پول داشته باش و بر جهان حکمفرمایی کن . حکایت ما هم شده جیب خالی پز عالی
 • استوار مختاری IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
  23 12
  جالبه. ترامپ با پول عربها میخواد معامله قرن کنه. پول اسکان فلسطینی ها در عربستان و شرق اردن باید توسط خود اعراب پرداخت بشه. حتی باج دادن به محمود عباس هم باید از جیب عربستان باشه. محمود عباس هم از پیشنهاد 10 میلیاردی بدش نیومده. فقط به بن سلمان گفت اگه این 10 میلیارد را بگیرم حیات سیاسی ام تموم میشه. یعنی اگه نگران حیات سیاسی اش نبود پیشنهاد بن سلمان را قبول میکرد. در هیچ جای این گزارش نمیبینید آمریکا پرداخت یک دلار را تقبل کرده باشه. مشکل سیاست خاورمیانه ای ترامپ اینه که خیال میکنه تجارت در خاورمیانه هم مثل تجارت در آمریکاست. بیشعوری که خرید و فروش ملتها را با خرید و فروش برجهای منهتن و لاس وگاس عوضی گرفته.
 • IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
  4 0
  اين مملكت هم كم پول ندارد ولي يا غيب ميشود يا گم يا به كشور بر نميگرده در چهل ساله اخير دلارها با مردم ايران قهر هستند بيرون ميرن بر نمي گردند و يا تمايل به امدن داخل ندارند