کلانتری: رهاسازی حقابه تالاب گاوخونی در اسفند انجام شود

ایرنا نوشت: معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: مذاکرات لازم برای تامین حقابه تالاب بین المللی گاوخونی انجام شد و پیشنهاد ما این است که حقابه این تالاب در اسفند انجام شود.

عیسی کلانتری گفت: زاینده رود از وسط شهر اصفهان و زمین های کشاورزی شرق این شهرستان عبور می کند و به همین دلیل اگر حقابه گاوخونی در بستر آن جاری شود در پی برداشت های غیر قانونی به گاو خونی نمی رسد.
وی افزود: ما با وزارت نیرو هماهنگ کرده ایم که حقابه گاو خوبی بصورت سیلابی و در زمان فصل غیر کشت که بهترین آن بهمن و اسفند است رهاسازی شود.
رئیس سازمان محیط زیست اضافه کرد: احیای تالاب ها از سیاست های اول دولت و به دلیل قانون تالاب ها که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده از پشتوانه قانونی برخوردار است.
وی تصریح کرد: پس از آب آشامیدنی، تامین آب زیست محیطی بالاترین اولویت دولت است و ما امیدواریم طی هماهنگی با وزارت نیرو رهاسازی حقابه گاوخونی که 175 میلیون مترمکعب در سال است حداکثر طی 100 روز از اول اسفند تا اوایل بهار بصورت سیلابی انجام شود.
تالاب بین المللی گاوخونی به وسعت 476 کیلومتر مربع واقع در 167 کیلومتری جنوب شرق اصفهان در کنار شهر ورزنه و در مجاورت تپه ‌های شنی قرار دارد که به دلیل خشکسالی طی سال های اخیر در بیشتر ماهها آبی به خود ندیده و خشکیده است.
این تالاب در سال 1354 در کنوانسیون رامسر به ثبت رسید و نام آن در فهرست تالاب های بین المللی قرار گرفت که همواره یکی از زیستگاههای حیات وحش و پرندگان در فلات مرکزی ایران بود اما اکنون خبری از موجودات زنده در آن نیست.

حفظ محیط زیست در بین درس‌های اجباری دانشگاه‌ها قرار گیرد

کلانتری در ادامه ایجاد دانشگاه سبز را اندیشه خوبی دانست که از سوی وزارت علوم دنبال می شود.
وی بیان کرد: با این ایده، هر دانشگاهی که از نظر شاخص های زیست محیطی خوب باشد در بین دانشگاه های نمونه قرار می گیرد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد : اما به نظر من سبزتر آن است که فارغ التحصیلان دانشگاه ها به محیط زیست آشنا باشند.
وی ادامه داد : در حالی که محیط زیست، محیط زندگی همه است اما متاسفانه آموزش محیط زیست تاکنون جزء درس های اجباری دانشگاه ها نیست.
کلانتری بابیان اینکه 99 درصد مدیران و تصمیم گیران کشور فارغ التحصیلان دانشگاه های داخل هستند، تصریح کرد: اما آنها آشنایی حداقلی با مسائل زیست محیطی دارند و به همین دلیل در تصمیم گیری های خود توسعه بدون توجه به مسائل محیط زیستی را در اولویت برنامه های خود قرار می دهند.

وی بیان کرد: آموزش محیط زیست برای همه رشته ها و در تمام دانشگاه ها باید اجباری شود تا دانشجویان که مدیران آینده کشور هستند از تخریب محیط زیست جلوگیری کنند.
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه توسعه کشور را می توان بگونه ای انجام داد که محیط زیست آسیب نبیند، گفت: اما چون ما در گذشته آموزش های محیط زیستی را فرا نگرفتیم، در مدیریت خود توسعه کوتاه مدت را به اهداف بلند مدت و حفظ محیط زیست که حقوق نسل های آینده هست ترجیح می دهیم.
دومین همایش بین المللی دانشگاه سبز روز سه شنبه به مدت 2 روز با حضور شماری از اندیشمندان و دانشجویان ملی و بین المللی این بخش در دانشگاه اصفهان آغاز شد.
دانشگاه سبز(green university)، مکانی است که همه فعالیت‌های آن بر اساس چشم انداز توسعه پایدار و حفظ منابع طبیعی صورت می‌ گیرد و همچنین نشان دهنده مسوولیت مهم آموزش عالی در راستای توسعه جامعه است.

دستاوردهای عرصه مدیریت سبز در دانشگاه ها، تبادل علم و تجربه های مسوولان و کارشناسان و ایجاد زمینه های مناسب برای ارتقای عملکرد دانشگاه ها و تغییرات گسترده در جامعه از اهداف برگزاری این همایش اعلام شده است.

۴۲۲۳۸

کد خبر 1255128

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =