سیدبشیر حسینی: هم مهناز افشار باید سواد رسانه‌ای یاد بگیرد، هم رائفی‌پور و مومن‌نسب

ماجرا از بازنشر یک توییت از یک اکانت فیک آغاز شد. توییتی که هرچند خیلی زود پاک شد ما اسکرین‌شات آن در فضای مجازی منتشر شد و همزمانی آن با یک قتل حالا برای یک هنرپیشه معروف دردسرساز شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین. جنجال بر سر توئیتی از مهناز افشار که در آن به یک توییت از یک اکانت تقلبی واکنش نشان داده بود، سوای از طرح بحث های مختلف درباره تشکیل پرونده قضایی درباره این هنرپیشه سرشناس، مسئله سواد رسانه‌ای را سر زبان‌ها انداخته است. سیدبشیر حسینی داور برنامه «عصر جدید» به عنوان مدیر گروه علوم نوین رسانه‌ دانشکده ارتباطات دانشگاه صداوسیما، یکی از آنهایی است که درباره سواد رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی کار کرده. او درباره این چالش برای خبرآنلاین گفته است.

این روزها هشتگ محاکمه مهناز افشار، بحث سواد رسانه‌ای را دوباره داغ کرده و این مدت شما این‌قدر گفتید سواد رسانه‌ای که این بحث اولین اسمی که در ذهن ایجاد می‌کند شما هستید.
اتفاقی که این روزها در ماجرای توییت مهناز افشار با آن روبه‌رو هستیم اتفاقی است که قاعدتا بار اول و آخری نیست که رخ می‌دهد.

این روزها ما از یک سو داستان سلبریتی‌هایی را داریم که سرمایه اجتماعی دارند و در برابرش احساس مسوولیت می‌کنند و مسوولیت اجتماعی هم دارند که تا اینجا اتفاق خیلی مثبتی است و می‌شود خوب نگاهش کرد. از سوی دیگر مردم توقعاتی از سلبریتی‌ها دارند و دوست دارند شخصیت‌های محبوبشان در موضوع‌های اجتماعی فعال باشند. این یک مطالبه عمومی است و سلبریتی‌ها هم خصوصا آنهایی که دوست دارند در این حوزه فعال باقی بمانند، طبعا باید در این حوزه‌ها و مسائل فرهنگی و اجتماعی واکنش نشان بدهند. 

مشکل از جای دیگری آغاز می‌شود. یکی نبود سواد رسانه‌ای و دیگری تعیین نشدن حیطه تخصصی است. داستان حیطه تخصصی در همه دنیا تعریف دارد. وقتی کسی سلبریتی حوزه موسیقی است، مردم هم حد توقعی که برایش تعریف می‌کنند این است که در محدوده خودش صحبت کند و اگر در موضوع دیگری صحبت کرد، کاملا مثل یک آدم عادی دیگر نظر او خیلی تاثیرگذار نیست و در یک محدوده مشخصی تعریف می‌شود. 

پس معتقدید عدم آگاهی و دانش مربوط به مسائل مختلف این مشکلات را ایجاد می‌کند؟
بله در همه جای دنیا سیستم ستاره‌سازی‌شان به شدت کنترل می‌‎شود. به تعبیر دیگر الان مدیر برنامه برای ستاره‌های ما فقط کارکرد مادی و ریالی دارد و قرار است قراردادها و نشست و برخاست‌هایشان را تنظیم کند. در صورتی که در همه دنیا نقش مدیر رسانه‌ای و مشاوران اجتماعی هم وجود دارد که به سلبریتی‌ها کمک می‌کنند تا بتوانند آن مسوولیت اجتماعی که دارند را به درستی هدایت کنند. ما این بستر و زیرساخت را نداریم. یعنی سلبریتی ما وقتی با یک مساله مواجه می‌شود، از یک طرف باید عکس‌العمل نشان بدهد و از طرف دیگر می‌بیند اگر عکس‌العمل ساده‌ای نشان بدهد خیلی جلب توجه نمی‌کند. 

یعنی برای بودن در بورس و این بازار رقابتی فقط توییت می کند؟
معضلی که شبکه‌های اجتماعی خصوصا با تعابیری مثل شاخ اینستاگرامی و ... ایجاد می‌کنند، باعث می‌شود کاربر مجبور باشد روز به روز نظرات آوانگاردتر و عجیب غریب‌تر داشته باشد تا بیشتر به چشم بیاید. قبلا فضا اینطور بود که شهرت با تخصص و قابلیت جمع می‌شد الان ولی شعار جدیدی در دنیا دارند fame for fame (شهرت برای شهرت) که جریانی هم در مقابلش راه افتاده shame to fame (مرگ بر این شهرت) که رقابت در این فضا وجود دارد.
ما یک سلبریتی داریم که می‌خواهد بروز و ظهور اجتماعی داشته باشد اما سواد و تخصص کافی ندارد، از طرف دیگر فضای شبکه‌های اجتماعی هم دائما او را تشویق می‌کند که نظرات اعجاب‌انگیزتر و جنجالی‌تری مطرح کند تا بیشتر دیده شود و حتی بیشتر فحش بخورد. سلبریتی‌ای که می‌خواهد بیشتر دیده شود، حتی فحش را به جان خودش می‌خرد و حتی بلکه برایش طراحی می‌کند.
 

چالش اصلی که سبب این بحران سلبریتی زدگی‌مان می‌کند در شبکه‌های اجتماعی از کجا ناشی می‌شود؟
یک بستر نامشخص اینجا داریم که به نظرم فقر اصلی‌اش این است که حیطه تخصصی یا چرخه بروز سلبریتی‌ها در آن نامعلوم است. این موضوع دو مشکل دارد.یکی اینکه پشتوانه ندارند، واقعا ما همه چیز را از یک شخص نباید توقع داشته باشیم، لازم است که تخصص‌های مختلف کنارش جمع شود. دوم هم اینکه چه خودش، چه مردم چنین مطالبه‌ای را داشتند که در هر حوزه‌ای ورود پیدا کند. این مشکلی است که سلبریتی‌های ما الان دارند. سلبریتی ما واقعا مشاور اقتصادی خوبی نیست؛ مشاور اجتماعی خوبی نیست و در آسیب‌های اجتماعی به غلط ورود می‌کند. مسائلی که متخصص‌ها کلی با احتیاط به آن نگاه می‌کنند، او یک باره یک نظر غلط می‌دهد و کلی فضا ایجاد می‌کند.

چالش بزرگ هم وقتی است که فریب فیک نیوزها را می‌خورند؟ 
دقیقا. همه مشکلات هم از تشخیص ندادن فیک‌نیوزها و حتی حقه‌ها و تله‌هایی که برایشان طراحی شده شروع می‌شود. همانطور که این آدم‌ها هواداران خودشان را دارند، قطعا و جدا مخالفانی هم دارند، چه سیاسی و چه اجتماعی و حتی در حیطه تخصصی‌شان. آنها در موقعیت‌های مختلف پوست موز جلوی پای سلبریتی‌ها می‌اندازند و تحریک‌شان می‌کنند و وقتی سلبریتی سواد رسانه‌ای و مشاور تخصصی ندارد و ساختار شبکه‌های اجتماعی را خوب نمی‌داند که در آن اصل  ۴s اجرا می‎شود -یعنی باید کوتاه و شیرین و سریع و ساده یک نظر درست را مطرح کند-، در دام بعدی می‌افتد. اینجاست که فضا مساعد شده برای اینکه او را به تله بیندازند. طبیعی است که وقتی او نظرات رادیکال می‌دهد، در مقابلش عکس‌العمل‌های رادیکالی اتفاق می‌افتد.

مثل مسئله اخیر؟
بله مثل همین داستان اخیر مهناز افشار و سلسله توییتهایی که الان حتی یک سری او را مشوق و محرک قتل و حتی مستحق محاکمه می‌دانند و برایش مجازات در نظر می‌گیرند.

در برابر سلبریتی‌ها حاکمیت قرار می‌گیرد. علی‌القاعده  سلبریتی‌ها باید سرمایه‌ای اجتماعی باشند برای عبور از بحران‌ها اما حتی به وقت بحران‌ها و بلایای طبیعی که به قصد کمک پیش می‌آیند، باعث چالش برای حاکمیت می‌شوند. 

همانطور که سلبریتی‌های ما نابالغ عمل می‌کنند و با یک حوزه جدید مواجه شده‌اند، حکومت‌ها هم همین طور هستند. سلبریتی‌های سابق رسانه مستقیم شخصی نداشتند الان ما میکروپرسونال سلبریتی‌ها هم داریم که واقعا خرده‌ستاره‌هایی هستند که برای خودشان برند شخصی می‌سازند و مستقیما می‌توانند نظرشان را ثبت و ضبط کنند و حداقل به تعداد فالورهایشان آن نظر به جاهای دیگر هم می‌رسد. یک طرف داستان سرعت عمل است و سلبریتی آموزش ندیده و عجول ما که می‌خواهد حضور اجتماعی داشته باشد ولی نه تنها تخصص آن را ندارد که تخصص رسانه‌ای هم ندارد، ممکن است خیلی هنرپیشه یا خواننده خوبی باشد ولی در این حوزه رسانه‌ای اصلا تخصص ندارد. همانطور که این سلبریتی نابالغ است در همه دنیا حکومت‌ها هم با این پدیده نوظهور مواجه هستند. ده سال پیش این قضیه برای نظام قضایی و امنیتی ما هم وجود نداشت و با چنین بحرانی مواجه نبود. اینجاست که بی تعارف
همانطور که از سلبریتی‌ها توقع جدی می‌رود، از حکومت هم توقع جدی می‌رود که این حوزه سواد رسانه‌ای را در دهه پنجم انقلاب جدی بگیرد و حتی جامعه هدف چنین اولویت‌هایی را خودش جدی بگیرد و دوم اینکه زیرساخت‌هایی را فراهم کند


همانطور که گفتید ما یک موضوعات دیگری مثل سیل را هم داریم. از یک طرف سلبریتی‌ها باید سرمایه اجتماعی‌شان را بیاورند که مسوولیت اجتماعی‌شان را انجام داده باشند و از طرف دیگر باید ساختار آنقدر درست باشد که لازم نباشد هر سلبریتی خودش شماره حساب شخصی بدهد و پول‌های غیرشفاف جمع شوند. از آن طرف هم باید هلال احمر، کمیته امداد یا هر نهاد دیگری که هست شفافیت لحظه‌ای داشته باشد و شفاف عمل کند. داستان کراود فاندینگ‌ها در دنیا به همین صورت است که طرف اگر هزارتومان واریز می‌کند همان لحظه می‌بیند. عدد و رقمش برای مردم قابل پیگیری است و این برای مردم وجه صداقت و امنیت را بالا می‌برد. متناسب و متناظر با آن نهاد هم مردم کاملا گزارش شفافی از عملکردش می‌گیرند. مثلا اگر در فلان حادثه مردم ده میلیارد کمک کردند، ریال به ریال آن اینطور هزینه شده. از حاکمیت هم توقع شفافیت و پاسخگویی از یک سو وجود دارد و از سوی دیگر توقع اهمیت دادن به سواد رسانه‌ای.

در چنین بزنگاه‌هایی که حالا حاکمیت زیر فشار بخشی از افکار عمومی است که موضع تندتر می‌گیرد، چه اتفاقی می‌افتد؟
در موردی مثل مهناز افشار اگر هوشمندانه عمل کنیم می‌توانیم از این تهدید فرصت بسازیم. من فکر می‌کنم با امثال مهناز افشار هم یک بار باید برخورد شود که اینقدر ساده بازی نخورند و یک فیک‌نیوز نتواند آنها را اینقدر با مشکل و معضل روبه‌رو کند. از یک طرف مردم از آنها مطالبه کنند و از سوی دیگر مثل محکومیت‌های مدنی که ما داریم اولویت و فوریت بالا الزام‌هایی برای گذراندن دوره‌های تخصصی و آموزش‌ها گذاشته شود. حتی محدودیت‌هایی را خودشان اعلام کنند. بسیاری از سلبریتی‌های بزرگ دنیا در اظهارنظرهایشان مشخص می‌کنند که مثلا من در فلان حوزه ورود نمی‌کنم و یا در فلان حیطه تخصصی نظر می‌دهم. درحقیقت باید خودش برای خودش محدودیت بگذارد. ما در سواد رسانه‌ای بحث مشروط و محدود استفاده کردن از رسانه‌ها را داریم که مثلا خود شخص برای خودش شرط می‌گذارد، با هر کسی مصاحبه نمی‌کند، در مورد هر موضوعی اظهارنظر نمی‌کند و تا وقتی مطمئن نشده که منبع خبر و تحلیلش درست است، این ماشه رسانه را نمی‌چکاند. این فضا مثل اسلحه می‌تواند عمل کند آن‌وقت مساله فرق می‌کند.

من اینجا بیش از اینکه موافق این باشم که مهناز افشار در دادگاه قوه قضاییه مورد سوال قرار بگیرد، نظرم این است که باید در دادگاههای مردمی و رسانه‌ای محاکمه شود. نه فقط مهناز افشار. هر سلبریتی‌ای که در هر حوزه‌ای ورود پیدا می‌کند. الان وقتش است ما هشتگ سواد رسانه‌ایت را بالا ببر و هشتگ تخصصت چیه را بالا ببریم.

این فقط شامل مهناز افشار است یا مثلا رائفی پور را هم در بر می گیرد؟
الان مساله می‌تواند امنیتی شود و نمی‌شود آن را شوخی گرفت. برای همین فکر می‌کنم اگر این تهدید الان را جدی بگیریم و از آن استفاده بهینه کنیم، باید حیطه تخصصی سلبریتی‌ها و همه گروههای مرجعی که حق اظهارنظر دارند توسط خودشان مشخص شود. و این فقط شامل مهناز افشار و پرویز پرستویی و ... نیست و بحثم اصلا سیاسی و حتی صنفی نیست. ما باید مساله ایران و بحران سال ۹۸ را جدی بگیریم. مساله اقتصاد مردم مساله‌ای است که همه در آن سهیم هستیم.

این لزوم یادگیری فقط شامل مهناز افشار می شود یا مثلا رائفی پور و مومن نسب هم هست؟
مهناز افشار و فالورهایش، پرویز پرستویی و فالورهایش و... همانطور که می‌توانند تهدید باشند، فرصت هم می‌توانند باشند. می‌توانند زبان مردم باشند و مردم نظراتشان را از زبان آنها بشنوند و حتی مایه رشد جامعه و دولت باشند اما لازمه‌اش این است که هم بیشتر یاد بگیرند و هم خودشان خودشان را محدود کنند.
در هر حوزه‌ای پرویز پرستویی نباید ورود کند، همانطور که مهناز افشار نباید ورود کند، همانطور که سیدبشیر حسینی و رائفی‌پور و مومن‌نسب ... نباید ورود کنند. هر کس می‌تواند در حوزه تخصصش ورود کند. قطعا درباره خیلی از این بزرگواران، چه سلبریتی‌ها و چه سخنورها، خود من کلی نکته دارم که این عنوان کارشناس ارشد در تقریبا همه چیز و سیستم اظهار نظر کارشناسی‌شان را درک نمی‌کنم با چه پشتوانه علمی خلق شده است. منصفانه و عالمانه و با فضای مثبتش این است که همه مسوولانه، در حیطه تخصصی و مشخص شده و در راستای منافع ملی و مسئولیت اجتماعی، مثل همه جای دنیا ورود کرده و ورود غیرتخصصی بیش و پیش از برخورد قهری و قضایی، با بالا رفتن سواد رسانه‌ای عمومی، باید برایشان هزینه منفی داشته باشد.

۵۷۲۵۸

کد خبر 1255291

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 39
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  مثل اظهار نظر شما درباره فوتبال و یا داوری شما در عصر جدید آقای بشیر حسینی بهتر نیست اول از خودتان و دوستانتان در صدا وسیما شروع کنید که به حوزه غیر تخصصی وارد نشوند یا اگر وارد شده اند خارج شوند مانند آقای فروغی اصل مرتضی فاطمی وحید یامین‌پور و اکثر مجریان‌و برنامه سازان و مدیران صدا و سیما
  • IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   درود بر بشیر
 • سلمان IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  سلام روح امواتت شاد دکتر فوق العاده بود حرفاتون هم راجع به رائفی پور و هم مهناز افشار، بی نظیری شما دکترجان
 • IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  خود این بابا، اول باید سطح سواد و قابلیت های علمیش رو ثابت کنه تا بتونه در مورد بقیه و رفتارهاشون نظر بده. صرف حضور ناگهانی در یه برنامه پر مخاطب تلویزیونی (به دلایل نامعلوم) دلیل بر کارشناس بودن نمی شه.
 • رضا IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  61 5
  اوایل مشاورین حکومتی غالبا غیر مطلع و باتجربه بودند و اخیرا هم کارشناسان عالم و بی تجربه در قدرتند تاکی ما باید چوب تجربه این دوستان را تحمل نماییم . بابا بخدا عالم باتجربه او این مملکت فراوانند... مملکت دو دستی تقدیم مشاورین یک دانشگاه خاص یا تلویزیون یا سلبریتیها یییییی نمودیم. خدا بهمه رحم کند.
 • میثم IR ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  125 6
  با احترام به شخصیت ایشان، باید متذکر شوم که بیشترین سال های تحصیلی آقای حسینی در رشته حقوق صرف شده است حال بر اساس کدام تجربه و دانش مدعی سواد رسانه ای هستند؟ یک مدرک دکترای غیر مرتبط با سواد آکادمیک اسلامی ایشان! بنظر اصلا کافی نیست. پس بهتر است در زمینه تخصص خودتان سخن بگویید تا نتیجه بهتری بگیرید.
 • IR ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  کی هستی شما آق بشیر؟
 • IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  74 2
  حاکمیت ها چیه دیگه ؟ حاکمیت یکی و از آن ملت است و غیر قابل انتقال
 • من AU ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  51 7
  تو خوبی!
 • FR ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  92 8
  خبرآنلاین مریضی خاصی داره به اسم سندروم تیتر روان پریش. از تیتر تا متن خبرنگار و خبرگذاری میخوان این آقا رو در برابر رائفی پور قرار بدن. رائفی معصوم نیست ولی همینکه از صدا و سیما و بعضی مسایل دولتی و حکومتی انقاد درست میکنه تویِ صدا و سیما جایی نداره.
 • هومن IR ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  87 11
  از عربی صحبت کردنتون در عصر جدید معلوم شد سطح سوادتون چقدره
 • NL ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  63 36
  این موضوع چه ربطی به رایفی پور داشت که مصاحبه کننده اینقدر علاقه داره که اطلاعات و سطح سواد بعضی بی سودان سلبریتی رو با رایفی پور یکی بدونه. شما جز تمسخر رایفی پور چه کردین؟ بغض وکینه شما از رایفی پور برای چیه؟ شما فقط یدونه از گفته های رایفی پور رو بگو که اشتباه بوده؟
  • IR ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   16 13
   " شما فقط یدونه از گفته های رایفی پور رو بگو که اشتباه بوده" یکیش اینه که گفته بود هیلاری کلینتون رئیس جمهور امریکا میشه.
  • IR ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   3 19
   زنده بودن مایکل جکسون. خخخخخخخخخخخخخخخ این یکیش! بازم بگم
  • IR ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   5 15
   "شما فقط یدونه از گفته های رایفی پور رو بگو که اشتباه بوده" یکیش اینه که قبلا گفته بود هیلاری کلینتون رئیس جمهور امریکا میشه.خبر انلاین نظرمو تایید کن.
  • IR ۰۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
   6 2
   همینکه بعضی از دوستان دربین صدها مسئله یک چیز رو انتخاب میکنن و تا چندین سال همون رو تکرار میکنن نشون دهنده اینه که هدفشون بیشتر خالی کردن هیجانات و عقده های درونی هست تا تحلیل صحیح یک مطلب یا یک نقل قول. هزاران توضیح درباره نحوه انتخاب ترامپ از طرف خود امریکایی ها داده شد. اگر سواد انگلیسی داشتید میتونستید قوانین عجیب و غریب انتخابات در امریکا رو مطالعه کنید تا ناچار نشید برای کوبیدن یه نفر اینهمه یک جمله رو تکرار و خودتون رو ازار بدید. حالا اگه من توی این دو خط یه غلط تایپی هم داشته باشم اونم تا چندین سال تکرار میکنید. شما مرامتون در این حده.
 • NL ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  8 72
  این حرفای بشیر حسینی خیلی خوب بود برعکس داوریش در عصر جدید
 • NL ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  7 38
  گفتگوی خوبی بود
 • IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  73 11
  به رائفی پور حرف نزن،خودت برو یاد بگیر ،هنوز کلیپ پانتومیم و فوتبال وسکس ،از ذهن بیرون نرفته
 • علی IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  41 2
  شما هم یکم سوادت رو بیشترکنی ونظر بدی بهتره پیشنهاد میکنم یکبارکتاب درسی که برای بچه های دهم نوشتی بخون انصافا اگر خندت نگرفت دوباره بده چاپش کنن.
  • ناشناس IR ۰۴:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۴
   2 1
   لایک داری.لایککککککک
 • IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  56 42
  مهناز افشار باید محاکمه بشه
 • IR ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  24 21
  بابا گول خبرآنلاین موزی ... رو نخورید. خبرنگار ... نوشته پس رائفی پور هم شامل میشه؟ آقای حسینی جوابی از رائفی پور نمیده. چون مگه رائفی پور کاری کرده؟! باز خبرنگار ... میپرسه رائفی پور و مومنی نسب؟ بشیر حسینی میگه: « در هر حوزه‌ای پرویز پرستویی نباید ورود کند، همانطور که مهناز افشار نباید ورود کند، همانطور که سیدبشیر حسینی و رائفی‌پور و مومن‌نسب ... نباید ورود کنند. » باید شکایت بشه از از هر این رسانه. تا آخرش وامیستیم. خبرآنلاین به اتهام نسبت دروغ ...
 • IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  42 9
  تو از کجا پیدات شد؟ حالا می خواهی با زدن رائفی پور محبوبیت به دست بیاری.
  • IR ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
   3 4
   خبر آنلاین موزی ؟ یعنی خبر آنلاین موز می فروشه یا شکلش مثل موز هست یا اخیرا" موز فحش شده ؟ شاید هم منظورت موذی باشه ؟
 • محمدامین RO ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  21 10
  آقای حسینی بنده با جواب آخر شما مخالفم زیرا ابتدا باید حرف های فرد در زمینه مورد بحث سنجیده شود اگر منطقی و ثابت شده بود پذیرفته شود همان طوریکه اگر فردی دارای تحصیلات آکادمیک و صاحب مدرک حرف غیر منطقی در زمینه ی تخصصی خود بزند.بنده احساس میکنم درباره آقای رائفی پور خیلی کلی و با توجه به جون کندن مصاحبه گر در دو سوال پیاپی درباره‌ی ایشون پاسخ دادین.خیلی کوتاه هم عرض کنم که آقای رائفی پور پس از مشاوره افراد دارای تخصص و مدرک در زمینه مورد سخنرانیشون و با آمادگی میان برای سخنرانی دقت هم کنین هیچوقت صحبت های ایشون سنجیده نمیشه و فقط مورد تمسخر قرار میگره یا بایکوت رسانه ای میشن.
 • خبرآنلاین سواد رسانه ایتو ببر بالا IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  14 4
  ممنون ،واقعن فقط در حوزه تخصصی نظر دادن هم کار سختیه.
 • مهدی IR ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  42 1
  آقای سید بسیر حسینی! ظاهراً شما در همه زمینه ها تخصص داری که در برنامه عصر جدید همه نوع اجرا از ورزشی گرفته تا موسیقی، صداگذاری، مجری گری، نقاشی و ... را قضاوت می کنی؟؟؟!!! لطفاً قبل از اظهار نظر عقبه خود را بنگرید ... با سپاس
 • کاربر IR ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  19 0
  تیتر انتخابی شما برای این مصاحبه، مصداق بارز «بی‌شرفی رسانه‌ای» است. تیتر به مخاطب القا می‌کند دکتر حسینی به استاد رائفی‌پور نقد وارد کرده است، در صورتی که با خواندن متن مصاحبه می‌فهمیم منظور دکتر حسینی چیز دیگری است. البته بسیار واضحه که صحبت‌های اخیر استاد رائفی‌پور برای شما خیلی دردناک بوده! مخصوصا سخنرانی «فریب افکار عمومی»! قشنگ معلومه دردتون گرفته و می‌خواهید تلافی کنید! اما... مردمی که توسط اساتیدی مثل رائفی، سواد رسانه‌ای یاد گرفتند رو نمی‌تونید با این تکنیک‌های کثیف گول بزنید! با عشق!
 • احسان IR ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  7 2
  آقاي سيد بشير حسيني مثل اينکه متوجه نيستيد که آقاي رائفي پور سالهاست با انواع رسانه سروکار داره شما با مدرک حقوق چطور به تلوزيون راه پيدا کرديد که حالا هم به خود اجازه ورود به هر موضوع و انتقاد از اشخاص را مي دهيد .
 • صبوری US ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  6 1
  و هم خودت
 • اس ام اس FR ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  21 1
  یعنی خیلی خنده داری مثل صاحب این سایت - بزور میخوای اقای رائفی پور رو مقابل حسینی قرار بدی و از زیر زبونش بزور اسم رائفی پورو بکشی اما دم به تله نداد ضایع شدی مجبور شدی توی تیتر زدنت دروغ بگی - اخه از چی انقدر سوختی که بزور میخوای یکی رو تخریب کنی -رسانه به اصطلاح اصولگرا اصلاح طلب -
 • سیدابوالفضل IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  16 0
  بخدا خنده داره خبرانلاین میپرسه اینایی که میگی فقط مربوط به سلبریتی هاس یا رائفی هم شامل میشه بعد دکتر چیزی از رائفی نمیگه باز خبری دوباره میپرسه و جالبه همین مساله رو هم تو تیتره خبرش میزنه. یک مصاحبه هدف دار دوستان همینجاست که باید یکم سواد رسانه ای به خرج بدین و بازیچه دست عده ای نشین که شمارو به هرجایی دلشون میخواد ببرن
 • ناشناس IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  19 0
  تیترش اصلا ربطی به متن نداشت. اصلا توی متن صحبتی در مورد رائفی پور نکرد. بابا رائفی پور مگه چیکار کرده که اینقد علاقه دارین ترور شخصیتش کنید. غیر اینه که به چپ و راستتون وابسته نیست؟ یه تار موش ارزش داره به صد تا از چپ و راستیا امیدوارم نظرم رو منتشر کنید.
 • ناشناس US ۲۳:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  5 0
  ننگ بر افراد وابسته ای که دارن استاد رائفی پور رو ترور شخصیت میکنند
 • محسن IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۴
  0 0
  صبورباشید.
 • دکتر م. ب RO ۰۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
  2 0
  شما الان بیطرفانه ورود کردی به مسئله،شما حوزه تخصصی جناب رائفی پور رو می دونید؟؟ مهناز افشار رو که می دونید، اصلاً خودتان از کجا شروع کردید که معلوم نیست حوزه خودتان کجاست، باعشق!! برید باغچه ی یکی دیگر رو بیل بزنید
 • IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
  1 1
  درودبردکتربشیرخارچشم بعضیها.
 • محمد IR ۰۵:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
  5 0
  اگه یک نفر بتونه رسانه رو درست تعریف کنه.اون آقای رائفی پور چون حوزه کاریش رسانه بوده.