گفت‌وشنود جنجالی یک رسانه ایرانی با کارلوس کی‌روش

کارلوس کی‌روش تلاش کرد تا با یک خبرنگار ایرانی درباره فوتبال ایران گفتگو کند اما سوال‌های عجیب او، سرمربی سابق تیم‌ملی را ناامید کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ کارلوس کی‌روش هنوز بخشی از حقوق خود از تیم ملی ایران را دریافت نکرده است. اما به نظر می‌رسد مطالبات کی روش تنها درگیری باقی‌مانده او با فوتبال ایران نیست. خبرگزاری تسنیم گفتگویی را با کارلوس کی‌روش داشته که در ادامه جزییات کامل آن را می‌خوانید:

1- در مصاحبه اخیرتان با یک رسانه ایرانی (ایسنا)، مدعی شدید که مهدی تاج (رئیس فدراسیون فوتبال ایران) به وعده‌هایش به شما در خصوص جایزه نقدی (صعود به جام جهانی) عمل نکرده است. طبق ادعای شما، مهدی تاج جایزه نقدی جام جهانی را صرف مواردی جز آماده‌سازی تیم ملی برای جام جهانی و جام ملت‌های آسیا و نیز پرداخت تعهدات مالی‌اش به بازیکنان و اعضای کادر فنی کرده است. آیا می‌توانید شفاف توضیح دهید که چه مقدار از جایره نقدی 9.3 میلیون دلاری فیفا بابت صعود به جام جهانی، قرار بوده صرف پرداخت پاداش‌های شخص شما بابت رساندن ایران به جام جهانی 2018 و برگزاری بازی‌های دوستانه شود؟

2- شما ادعا کردید که مهدی تاج به تعهداتش عمل نکرده و خلف وعده کرده است. بعد از آن هم مدعی شدید که او برنامه‌ها و اهداف تیم ملی را تخریب کرده و همین مسئله طبق ادعای شما منجر شده که تیم ملی گروگان اهداف تیم ملی قطر شود. لطفاً دقیقاً توضیح دهید که چه برنامه‌های آماده‌سازی برای تیم ملی داشتید که بهتر از دسترسی داشتن به آکادمی سرشناس «اسپایر» بود؛ آکادمی که باشگاه‌های طراز اول اروپا به طور منظم از امکانات آن بهره می‌برند؟

3- در حالی که تیم ملی طولانی‌ترین بازه زمانی را برای تمریناتش داشت و در ماه دسامبر سال 2018 از بهترین امکانات رفاهی و تمرینی آکادمی اسپایر برخودار بود، 13 تیم ملی دیگر از جمله چین، عراق، قرقیزستان، اردن، فلسطین و الجزایر کمپ تمرینی‌شان را با شرایطی مشابه با تیم ملی ایران، در دوحه برگزار کردند. تمام این تیم‌ها، مانند تیم ملی ما، بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که با اتحادیه فوتبال قطر به امضا رسانده بودند، امکان انجام این کار را داشتند. چرا شما تنها سرمربی بودید که به این نتیجه رسید که این توافق و توافق‌های متعاقب آن غیرقابل قبول است؟

4- بسیاری از کشورهای دنیا و نه فقط آسیا، مانند انگلیس، ایسلند، مجارستان، یونان، تونس، الجزایر، روسیه، ترکیه، چین، کره جنوبی، ژاپن، عمان، کویت، ازبکستان، هند و نیز کنفدراسیون فوتبال آفریقا، کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی و تعدادی دیگر در فهرستی بلندبالا، با قطر یک تفاهم‌نامه یا پروتکل همکاری امضا کرده‌اند. به موجب همین تفاهم‌نامه، تیم ملی تونس در ماه ژانویه سال 2018 پانزده روز در این کشور حضور داشت و اردوی آماده‌سازی‌اش برای جام جهانی 2018 را در آنجا برگزار کرد.

شما مکرراً مدعی شدید که از حضور تیم ملی در آکادمی اسپایر در ماه دسامبر سال 2018، قطر بیش از ایران سود برده است و اینکه ما گروگان مطالبات و برنامه‌های قطری‌ها بودیم. پیشنهاد اتحادیه فوتبال قطر به تیم ملی ایران جهت برگزاری کمپ‌هایش در روزهای فیفا در ماه مارس سال 2018 به همان اندازه محترمانه بود (که به سایر کشورها) و شما در آن زمان تیم ملی ما را به اتریش و تونسی بردید که امکانات‌شان به مراتب ضعیف‌تر بود و هزینه‌های بسیاری هنگفتی به فوتبال ما تحمیل شد. اتحادیه فوتبال قطر به ما پیشنهاد برگزاری بازی‌هایی را داده بود. چه نیت سویی پشت پیشنهاد اتحادیه فوتبال قطر برای ارائه حرفه‌ای‌ترین و بهترین امکانات دنیا و برگزار بازی‌های دوستانه‌ مدنظر شما در ماه مارس سال 2018 می‌توانست وجود داشته باشد که شما پیشنهادش را رد کردید؟ لطفاً به شفاف‌ترین شکل ممکن توضیح دهید که چرا شما در ماه مارس سال 2018 پیشنهاد قطری‌ها را رد و در عوض فدراسیون ما را مجبور کردید که هزینه‌های هنگفتی را صرف یک برنامه‌ و امکانات تمرینی به مراتب ضعیف‌تر کند؟

5- در ادامه سؤال قبل، باید این را هم از شما بپرسیم که آیا اتهاماتی که به قطری‌ها نسبت دادید هیچ ربطی به بازی پیش روی تیم تحت هدایت‌تان (کلمبیا) مقابل قطر در کوپا آمریکا ندارد، چون ما قبلاً هم شاهد انجام چنین رفتارهایی از شما در آستانه تمام بازی‌های رسمی مهم تیم ملی ایران با هدف بر هم زدن تمرکز رقبا بوده‌ایم. آیا این بار هم چنین هدفی داشتید؟

6- مدعی شدید عدم اجرای وعده‌هایی که به شما داده شده بود، شرم‌آورترین شرایط را در دوران 8 ساله حضورتان در ایران، به وجود آورده است. آیا ممکن است که به شفاف‌ترین شیوه ممکن توضیح دهید که آن وعده‌ها چه بودند؟

7- شما هشت سال سرمربی تیم ملی ما بودید، بیشتر از هر مربیگری دیگر در تاریخ‌مان. آیا قصد ندارید از فوتبالدوستان ایرانی به خاطر دو ناکامی‌تان در جام ملت‌های آسیا عذرخواهی کنید؛ همان هوادارانی که حتی باخت‌های نزدیک تیم‌تان مقابل آرژانتین و اسپانیا را جشن گرفتند و قدر تلاش‌های‌تان را دانستند؟

8- شما قبول کردید قراردادتان را شش ماهه تا پایان جام ملت‌های آسیای 2019 با رقمی که گزارش شده 900 هزار دلار بوده، تمدید کنید. هر قرارداد کاری مانند آنچه شما با فدراسیون بستید، شامل تعداد مشخصی روزهای تعطیل می‌شود که در مورد قرارداد شما، 45 روز در سال بود. از این رو، قرارداد 6 ماهه شما باید شامل 22.5 روز تعطیل بوده باشد. رسانه‌های اسپانیایی و پرتغالی به نقل از منابع بسیار نزدیک به شما، مرتباً درباره مذاکرات‌تان با ازبکستان، کره جنوبی، مصر، کامرون بلافاصله پس از جام جام جهانی 2018، در ماه‌های جولای و آگوست، گزارش‌هایی منتشر می‌کردند. شما در ماه‌های جولای و آگوست، در ایران حضور نداشتید و در ماه سپتامبر هم برای برگزاری اردوی تیم در روزهای فیفا، با بی‌میلی به ایران برگشتید و از دور (با لباس شخصی) نظاره‌گر تمرینات بودید. طبق تخمین‌های ما در بهترین حالت؛ شما حداقل سه ماه از 6 ماه قراردادی که داشتید را در محل خدمت‌تان حضور پیدا نکردید. با این اوصاف چرا فدراسیون فوتبال ما باید قبول کند که حقوق‌تان را تمام و کمال پرداخت کند؟

9- شما از شرکت در ورزشگاه آزادی برای تماشای رده‌بالاترین بازی در تقویم فوتبال (باشگاهی) ایران در 40 سال گذشته (فینال لیگ قهرمانان آسیا) خودداری کردید، در حالی که برای تماشای فینال جام لیبرتادورس (جام باشگاه‌های آمریکای جنوبی) به مادرید سفر کردید تا مذاکرات‌تان را با مقامات فوتبال کلمبیا ادامه دهید. اگر خودتان کسب و کاری داشتید هم حاضر می‌شدید کسی را به صورت تمام وقت به کار بگیرید که سر کارش حاضر نمی‌شود؟

10- وزارت ورزش ایران اعلام کرده بود که 4.5 میلیون دلار به علاوه 270 میلیارد ریال (معادل 1.8 میلیون دلار) به آماده‌سازی ایران برای جام جهانی و جام ملت‌ها اختصاص داده است. فدراسیون فوتبال ایران هم این ارقام را تأیید کرده است. آیا این میزان بی‌سابقه از حمایت مالی کافی نبود؟ اگر نبود، می توانید بگویید که شما چه انتظاراتی داشتید؟

11- شما همچنین ادعا کردید که مهدی تاج قصد داشته بودجه‌ای که فیفا قرار بود به باشگاه‌های ایران بابت دادن بازیکنان‌شان به تیم ملی ایران برای حضور در جام جهانی روسیه اختصاص دهد را در زمینه‌های دیگری خرج کند و طبق ادعای شما، فیفا مانع این اقدام او شده است. در صورت امکان لطفاً با ارائه جزئیات کامل و به صورت شفاف توضیح دهید که چگونه قرار بود از این بودجه سوء استفاده شود و دقیقاً به چه هدفی خاصی و در چه حوزه‌هایی مورد استفاده قرار بگیرد؟

12- شما کاملاً از مشکلاتی که ایران تا به امروز به آنها دست به گریبان ودر نتیجه تحریم‌های بین‌المللی بوده، اطلاع دارید. خودتان هم در مدت زمانی که سرمربی تیم ملی ایران بودید، در مصاحبه‌های مرتباً از بابت آن تحریم‌ها گلایه داشتید. تازه‌ترین تحریم‌های دولت آمریکا هم به مراتب بدتر از تحریم‌های چند ماه گذشته است. شخص شما کاملاً مطلع هستید که فدراسیون فوتبال ایران از کنفدراسیون فوتبال آسیا درخواست کرد که 900 هزار دلار از پاداش یک میلیون دلاری تیم ملی ایران در جام ملت‌های آسیا را به حساب شما واریز کند. با توجه به آگاهی کامل‌تان از این موضوع، انگیزه شما از ارسال نامه (شکایت‌) به فیفا چه بود و چه انتظار دیگری داشتید جز اینکه فیفا در پاسخ بگوید انتقال وجه به صورت بین‌المللی باید روند خودش را طی کند تا به حساب شما واریز شود؟

13- در ایران بسیاری بر این باور هستند که شکایت شما از فدراسیون به فیفا با هدف خدشه وارد کردن به اعتبار این کشور و واکنشی به اقدام فدراسیون برای عقد قرارداد با سرمربی بعدی تیم ملی بوده است. آیا این موضوع را تأیید می‌کنید؟ اگر تأیید نمی‌کنید، چطور می‌توانید این اقدام‌ خود را توجیه کنید در حالی که از تمام جوانب آن که مشابه تجربیات قبلی‌تان در زمان حضور در ایران بود، آگاهی داشتید؟

14- دپارتمان حقوقی فدراسیون فوتبال ایران مدعی شده است که پرداخت مطالبات شما (از طریق AFC) به زودی تکمیل می‌شود و صرفاً در حال طی کردن روند عادی خود بوده و با مسائلی درگیر است که خودتان از آنها آگاهی کامل دارید. آنها همچنین اعلام کردند که این دپارتمان از شما به فیفا به دلیل نسبت دادن اتهامات کذب شکایت کرده است. درباره اتهامات کذب‌تان و مواجه شدن با کمیته انضباطی فیفا که خود در جریان همه چیز هست، به خصوص در مورد سازوکار توزیع جوایز نقدی تیم ملی ایران، چه نظری دارید؟

پس از ارسال این سؤال‌ها از طریق واتس‌اپ در ساعت 23:36 روز شنبه، 27 آوریل 2019 (7 اردیبهشت‌ماه 98) یا به عبارتی ساعت 14:06 به وقت کلمبیا، کارلوس کی‌روش در ساعت 01:01 بامداد به وقت تهران (15:31 به وقت کلمبیا) سؤالات را رؤیت کرد و چند دقیقه بعد شروع به تایپ کردن برای پاسخگویی شد. اولین پاسخ او ساعت 01:45 بامداد به وقت ایران یا ساعت 16:15 به وقت کلمبیا دریافت شد که به شرح زیر است:

«آقای بی‌نام عزیز
فعلاً فقط یک جواب برای شما و ایسنا دارم که اگر شهامت دارید، آن را منتشر کنید:

1- تو فاسدترین، دروغگوترین و بی‌اخلاق‌ترین خبرنگاری هستی که من در ایران دیدم و در خدمت افرادی سیاه و کثیف هستی که به فکر منافع شخصی‌شان هستند.

2- با وجود آگاهی از مسئله فوق، خوشحال می‌شوم که به تو و ایسنا پاسخ بدهم. با این حال خودت باید بدانی که هر مصاحبه 14 سؤالی با یک مربی حرفه‌ای هزینه دارد و می‌توانی به رؤسایت بگویی که برای این مصاحبه یک میلیون دلار کنار بگذارند. این رقم باید یکجا و ظرف مدت هفت روز به حساب بانکی من در خارج از ایران پرداخت شود.

3- همانطور که خودت خوب باید بدانی، به محض اینکه این رقم را بابت مصاحبه پرداخت کنی، من کل این مبلغ را وقف کودکان بی‌سرپرست در ایران می‌کنم. لطفاً از این پیشنهاد عقب‌نشینی نکن، چون این بچه‌ها خیلی از دست تو ناراحت می‌شوند. بگذار من مراتب ارادتم به رؤسای خاص تو که در فدراسیون دستور داده‌اند این مصاحبه را با من بگیری، کامل کنم. مخصوصاً دبیرکل فدراسیون فوتبال، آقای شکوری و کارمندانش. همانطور که خودت می‌توانی ببینی، با وجود کمپین زشت و کثیف با اهداف شخصی که تو علیه من راه انداختی، من هنوز هم در مورد تو بسیار بخشنده و راحت هستم. امیدوارم به زودی ببینمت. بهتر است خارج از ایران هم دیگر را ملاقات کنیم تا بتوانیم آزادانه حرف بزنیم و دوستانت هم از تو محافظت نکنند.

از زندگی ضعیف و کثیفت، هرچقدر که می‌توانی لذت ببر.»

با احترام
کارلوس کی‌روش.

و نکته آخر

1- هرچه زودتر تصمیمت را بگیر، بچه‌ها منتظر هستند و به حمایت نیاز دارند.

2- یک کلمه از پاسخ‌های من را تغییر نده، چون من سؤالات تو و جواب‌های خودم را دارم. اگر یک کلمه از آنها را تغییر بدهی، من آنها را در یک شبکه اجتماعی دیگر منتشر می‌کنم.

تشکر آقای بی‌نام».

19 دقیقه بعد، بار دیگر پیامی از سوی کارلوس کی‌روش ارسال می‌شود. این پیام به شرح زیر است:

«آقای بی‌نام عزیز
با کمال تأسف، از آنجایی که خیلی مشغله داشتم، فراموش کردم که از تو بخواهم مراتب ارادت من را به آقای تاج هم تقدیم کنی. امیدوارم بعد از حمله قلبی در ترکیه، حالش خوب شده باشد. من مطمئن هستم که او پس از گرفتن جای آقای کفاشیان به عنوان نایب رئیس AFC الان بسیار خوشحال است».

و دوباره 3 دقیقه بعد:

«پاسخ من را دوست داشتی؟»

و 2 دقیقه بعد:

«امیدوارم بتوانی این پاسخ‌ها را در سایت رسمی فدراسیون منتشر کنی».

و سپس 3 دقیقه دیگر:

«فراموش کردم که بگویم، قیمتی که برای تو تعیین کردم، برای افراد کثیف و فاسد، رقم خاصی است. من امیدوارم که این پیشنهاد را قبول کنی، چون من به تو 50 درصد تخفیف دادم. این پیشنهاد بسیار سخاوتمندانه‌ای است، قبولش کن، بچه‌ها منتظر پاسخ تو هستند.

با احترام».

کی‌روش سپس 16 دقیقه بعد پیام دیگری ارسال کرد:

«آقای بی‌نام عزیز
بعد از مشورت با بچه‌ها، آنها به من گفتند که باید این مصاحبه را به صورت زنده و رودررو، در مدرسه‌ای که نزدیک به آنهاست، انجام بدهم. آنها می‌خواهند اگر شجاعتش را داشته باشی، این سؤالات را در حضور آنها از من بپرسی.

خیلی از بازیکنان و کارکنان تیم ملی هم می‌خواهند آنجا باشند، از جمله دکتر اسلامیان.

من نمی‌دانم باید چه کار کنم. راستش را بخواهی، من با آنها موافق نیستم، اما اگر این افتخار را به من بدهی، چطور می‌توانم به این بچه‌های دوست داشتنی، بازیکنان، کارکنان و دکتر اسلامیان نه بگویم.

انتخاب با خود توست. یک میلیون دلار برای امور خیریه پرداخت کن یا مصاحبه را در مدرسه با حضور کودکان من، بازیکنان، کارمندان و دکتر اسلامیان انجام بده.

تا هفت روز آینده، منتظر پاسخ تو هستم.

با احترام

کارلوس کی‌روش».

کی‌روش فقط به گفتن همین جملات بسنده نکرد و یکشنبه شب، ساعت 23:07 به وقت تهران یا روز یکشنبه، ساعت 13:37 به وقت کلمبیا پیام دیگری ارسال کرد:

«آقای بی‌نام عزیز

همانطور که می‌دانی تو سؤالاتت را بدون امضا (نام و مشخصه) ارسال کرده‌ای

طبیعی است که بدون امضا آنها را ارسال کرده باشی، چون که خودت نبودی که این سؤالات را طرح کرده‌ای و فقط دستور گرفته‌ای که آنها را از من بپرسی.

تو یک عروسک خیمه شب بازی هستی، نه یک خبرنگار حرفه‌ای.

فقط محض اطلاعت می‌گویم که جواب‌های من آماده است. شما گفته‌اید که پاسخ‌های من به ایسنا واضح نبوده و مردم را سردرگم کرده است.

به تو قول می‌دهم و ضمانت می‌دهم که کلی داستان و نکات شفاف در مورد همه چیز از جمله ارباب‌هایت در پاسخ‌های من خواهد بود.

لطفاً هر وقت آماده بودی که هزینه مصاحبه را به من پرداخت کنی، به من خبر بده.

این بچه‌ها در مدرسه من در تهران منتظر پرداخت تو هستند تا من آن را وقف آنها کنم.

مردم هم منتظر پاسخ‌های من هستند تا از صحبت‌هایم در مورد حقایق و داستان‌هایی که مربوط به تو و ارباب‌های تو می‌شود، لذت ببرند.

عرض ارادت من را بپذیر و مراقب خودت باش.

فراموش نکن از زندگی بدبختانه‌ای که هدیه خدا به تو بوده، لذت ببری.

هنوز پول نداری که حق الزحمه من را پرداخت کنی؟

باید نقدی و پیش از انجام مصاحبه، این پول را به حساب من واریز کنی، چون واضح است که هیچ‌کس نمی‌تواند به کسانی مثل تو و ارباب‌هایت اعتماد کند.

پول نباشد، پاسخی هم در کار نیست.

منتظر واریز این پول به حسابم هستم.

از آنجایی که تو به اطلاعات شخصی و محرمانه من از طریق فدراسیون فوتبال ایران دست پیدا کردی، باید بتوانی از طریق منابعی که داری یا ارباب‌هایت، جزئیات حساب بانکی من را هم داشته باشی.

عرض ارادت به ارباب‌هایت

برایت دو برابر چیزهایی که برای من آرزو داری را آرزو دارم.

در پایان

از آنجایی که تو چنین رابطه خوب و شخصی با فدراسیون فوتبال ایران داری، می‌توانی از آنها بپرسی چه زمانی می‌خواهند حقوق و پاداش‌های من را بپردازند؟

بیشتر از 9 ماه است که من هیچ پولی نگرفتم. فکر نمی‌کنی که این برای فدراسیون فوتبال ایران شرم‌آور باشد که به وظایف و تعهدات مالی‌اش عمل نکند؟

می‌توانی پاسخ این را بدهی و من ضمانت می‌کنم که به هیچ‌کس درباره آن چیزی نگویم.

من برای سرویس‌های سری کار نمی‌کنم. من یک مربی حرفه‌ای فوتبال هستم.

با احترام

کارلوس کی‌روش».

پس از این پاسخ سراسر توهین‌آمیز و تهمت‌های کی‌روش به خبرنگار و خبرگزاری تسنیم، سرویس ورزشی خبرگزاری تصمیم گرفت برخلاف سرمربی پیشین تیم ملی در کمال ادب و احترام به موارد مطرح شده پاسخ دهد. از این رو با هماهنگی سردبیر سرویس ورزشی خبرگزاری تسنیم پاسخ‌های زیر از سوی خبرنگار این خبرگزاری در ساعت 5:46 دقیقه صبح روز سه‌شنبه 10 اردیبهشت (ساعت 20:16 دوشنبه شب به وقت کلمبیا) برای کارلوس کی‌روش ارسال شد:

آقای کارلوس کی‌روش عزیز

سلامی به شما از پایتخت ایران زیبا، تهران

ابتدا گفتن این نکته ضروری است که افراد معمولاً در مکالمات واتس‌اپ نام خود را نمی‌نویسند. همانطور که پیش از این ما گفت‌وگویی‌هایی در واتس‌اپ داشته‌ایم که در آن نه شما و نه من، در شروع یا پایان مکالمات‌مان خودمان را معرفی نکرده‌ایم. سوابق آن مکالمات نیز موجود است که حرف من را ثابت می‌کند. علاوه بر این، نام و عکس من در حساب کاربری واتس‌اپ من نمایش داده می‌شود که شاید با توجه به گزارش‌هایم در رابطه با دیدار ایران - سیرالئون (مارس 2018 – اسفندماه 96) و ماجرای دیدار دوستانه ایران – آرژانتین، خاطرات را برای شما زنده کند. با گفتن تمام موارد فوق، شاید بهتر بود که من در مکالمه قبلی‌ با شما، مورخ شنبه، 27 آوریل (7 اردیبهشت – ساعت 15:31 به وقت بوگوتا – پایتخت کلمبیا) خودم را معرفی می‌کردم. این هم از معرفی: من علیرضا محرمی، خبرنگار خبرگزاری تسنیم در حوزه فوتبال و تیم ملی هستم.

1- اگر شما نام مرا نمی‌دانستید و من را نمی‌شناختید، چگونه به خود جرأت دادید مرا به فاسد بودن متهم کنید؟ آیا به این دلیل چنین اتهامی می‌زنید که من در مورد مسئله مرتبط با شما، از طریق رسانه‌ام افشاگری کردم و شما تاب این اتفاقات را نداشتید؟ آیا شما برای اثبات ادعاهای دروغین خود مدرکی دارید؟ من برای آنچه منتشر کردم، شواهد و مستنداتی مانند ایمیل‌های ارسالی به شما و کادر پشتیبانی‌تان در اختیار دارم. من و خبرگزاری تسنیم، می‌توانیم حقوق قانونی خود را در خصوص این اتهام پیگیری کنیم.

2- شما به این موضوع اشاره داشتید که به عنوان یک مربی حرفه‌ای، تقاضای یک میلیون دلار آمریکا آن هم به ادعای شما با 50 درصد تخفیف کرده‌اید. آیا فکر می‌کنید در دنیا رسانه‌ای از جمله رسانه‌های الکترونیکی و چاپی، فکر ارائه چنین پیشنهادی به سرشان بزند؟ خبرگزاری تسنیم هم اولین رسانه در دنیا بین این دسته از رسانه‌ها نیست. ما نه خبر می‌خریم و نه رسانه‌مان را به هیچ طرف یا شخصی می‌فروشیم. ایده‌ فروش رسانه‌مان به هیچ شخصی، از جمله شما، برای انتشار اخبار دروغین هم هرگز برای ما جذابیتی نخواهد داشت. ما اخبار را کشف و منتشر می‌کنیم که بتوانیم آنها را با ارائه منابع موثق اثبات کنیم. ممکن است برخی مربیان فوتبال از طریق سازماندهی بازی‌های دوستانه و اردوهای تمرینی خود، درآمدشان را افزایش بدهند، اما در حرفه ما، اخبار و گزارش‌ها مقدس هستند و هرگز آن را به عنوان منبع درآمد اضافه برای خود و همکاران‌مان در نظر نمی‌گیریم.

3- شما گفته‌اید که این یک میلیون دلار را برای خودتان نمی‌خواهید و قصد دارید آن را به کودکان تحت حمایت‌تان در ایران اهدا کنید. شما می‌توانید این سخاوتمندی به کودکان را از حساب شخصی خود انجام دهید. حتی اگر این اتفاق غیر ممکن -با هر رقمی- به شما پرداخت شود، باید به حساب بانکی‌تان در خارج از ایران واریز شود. آیا شما پیشنهادی برای انتقال این مبالغ دارید؟ چرا این پیشنهاد را به کارفرمای قبلی خود در ایران نمی‌دهید؟ چون طبق اطلاع ما شما هنوز دستمزد 900 هزا دلاری بابت ناکامی در جام ملت‌های آسیا 2019 و حداقل سه ماه از قرارداد شش ماهه خود با فدراسیون ایران هم سر کار نبودید.

4- شما در ادامه ادعا کرده‌اید (به دروغ) که کارفرمایان من در فدراسیون فوتبال حضور دارند و گفته‌اید ابراهیم شکوری، دبیرکل فدراسیون رئیس من است، اما فکر می‌کردم شما فردی باهوش و حرفه‌ای هستید و باید به خوبی به یاد داشته باشد که من {ما در خبرگزاری} روابط خوبی با فدراسیون فوتبال ایران نداشتم و به ماهیت رابطه ما هم به دلیل استقلالم به قوت خود باقی است. من در مورد هوش شما کاملاً در اشتباه بوده‌ام. از آنجایی هم که شما درباره کارفرما صحبت کردید، باید اشاره کنم که با اینکه خوب صحبت می‌کنید، گاهی نمی‌توانید از این استعداد درست استفاده ‌کنید.

در همه جای دنیا از جمله ایران، وجود احترام متقابل میان کارفرما و کارمند در عین حالی که اختلاف‌هایی میان آنها وجود دارد، یکی از مهم‌ترین جنبه‌های یک رابطه کاری است، با این حال این جنبه ساده از هر قرارداد کاری از طرف شما در ایران به طور مرتب نادیده گرفته و نقض می‌شد. نمونه‌های آن هم فراتر از آن است که بخواهیم اکنون در لیستی به آنها اشاره کنیم. من با کمال میل حاضرم رفتارهای شرم‌آور شما را در مکالمات مختلفی که با هم داشتیم، یادآوری کنم.

5- شما گفتید که ای کاش می‌توانستید من را خارج از ایران و بدون محافظت دوستانم، ملاقات کنید. اول باید بگویم که این هم (محافظت دوستانم) یکی دیگر از ادعاهای دروغین شماست و دوم اینکه، من از جمله شما فقط اینگونه برداشت می‌کنم که شما به دنبال آن هستید تا با من یک درگیری مشابه آنچه با یکی از هموطنان خود و خبرنگاران ورزشی کشورتان، «آقای ژورژ باپتیستا» داشتید، شکل بدهید. درست است؟ شما باید حادثه شنبه، 6 فوریه 2010 را به خوبی به خاطر داشته باشید که بین شما و آقای باپتیستا در فرودگاه لیسبون رخ داد و در آن زمان این برخورد به طور گسترده در سراسر جهان سر و صدا کرد.

6- از من پرسیده‌اید که "آیا پاسخ شما را پسندیده‌ام؟" که باید بگویم، شما پاسخ هیچ‌کدام از 14 سؤال من را ندادید و به همین دلیل من نمی‌توانم بگویم پاسخ شما را دوست داشتم یا نه. بسیار خوشحال می‌شوم تا پاسخ‌های شما را در مورد 14 سؤالی که با کمال احترام تقدیم شما کردم، دریافت کنم. سپس ابراز امیدواری کردید پاسخ‌های شما به این 14 سؤال را در سایت رسمی فدراسیون فوتبال ایران منتشر کنم. لازم به یادآوری است که به شما بگویم کجا کار می‌کنم و همین جا از شما دعوت می‌کنم که گزارش‌های تحقیقی و افشاگرانه من را در مورد مسابقات دوستانه ایران مقابل سیرالئون، الجزایر و همینطور آرژانتین را بخوانید. کارفرمای من خبرگزاری تسنیم است که از زمانی که به استخدام آنجا درآمده‌ام، گزارش‌های من را منتشر کرده، نه فدراسیون فوتبال. مجدداً باید تأکید کنم که 14 سؤالی که تقدیم شما شده، چکیده گزارش‌های من برای خبرگزاری تسنیم است، نه هیچ رسانه یا سازمان دیگری و برای فدراسیون فوتبال ایران هم نیست.

7- شما ادعا کرده‌اید که مدت کوتاهی پس از آنکه 14 سؤال من را دریافت کرده‌اید، با کودکان آسایشگاه، دکتر اسلامیان، بازیکنان تیم ملی و کارمندان خود در ایران تماس گرفته‌اید. لازم به ذکر است که شما برای اولین بار پیام‌های من را در واتس‌اپ ساعت 01:01 بامداد یکشنبه، 28 آوریل (8 اردیبهشت‌ماه) به وقت تهران یا 15:31 شنبه، 27 آوریل به وقت بوگوتا مشاهده کردید. (فرض کنیم که شما در آن زمان در کلمبیا بوده‌اید.) تصور اینکه شما با همه این افراد در ساعات اولیه بامداد در ایران تماس گرفته و توانسته باشید که با آنها مشورت کنید یا نظر آنها را در مورد اینکه چگونه این مصاحبه را انجام بدهید، غیر ممکن است. با این حال، یک مصاحبه حرفه‌ای نیازی به تماشاگر ندارد و یک گفت‌وگوی دو طرفه است. هرچند من از پخش زنده مصاحبه یا نسخه ضبط شده آن برای آن دسته از افراد یا گروه‌هایی که علاقه‌مند به آن هستند، استقبال می‌کنم. ما به صورت عادی دفتر مرکزی‌مان را برای انجام مصاحبه پیشنهاد می‌کنیم. اگر این پیشنهاد را قبول می‌کنید، لطفاً مرا در مورد سفر بعدی‌تان به ایران، در جریان بگذارید. فقط جهت یادآوری، زمانی که شما باز هم خواستید موضوعی را در مورد ایران مطرح کنید، ایران 8.5 ساعت از کلمبیا جلوتر است، این در حالی است که کشوری که (ایران) شما درباره آن ادعا کرده‌اید «اینجا خانه دوم شما نیست، بلکه خانه اول شماست» 2.5 ساعت هم با اروپای مرکزی فاصله زمانی دارد.

8- شما چندین بار در پیام‌های روزهای شنبه و یکشنبه خود 27 و 28 آوریل (وقت محلی در کلمبیا) ادعا کردید که من از طرف فدراسیون فوتبال ایران هستم. این اطمینان را به شما می‌دهم که صد درصد و کاملاً در اشتباه هستید. برخلاف این ادعا، من از آخرین ماه‌های حضور شما در ایران، در فهرست سیاه فدراسیون بوده‌ام و این رابطه حرفه‌ای نیز تغییر نکرده است. فقط برای اطلاعات شما و با استناد به گفته بازیکنان تیم ملی، این را می‌گویم که کارمندان شما به بازیکنان گفته بودند (بازیکنان تیم ملی که شما آنها را برای جام ملت‌های آسیا 2019 انتخاب کرده بودید) تحت هیچ شرایطی نباید با من {ما در تسنیم} مصاحبه کنند. علیرغم این دستور، بازیکنان تیم ملی ما، از کاپیتان تیم گرفته تا بازیکنان نیمکت نشین و حتی برخی از دستیاران شما، در چارچوب حرفه‌ای مصاحبه‌های مربوط به مسابقات جام ملت‌های آسیا 2019 امارات، با من صحبت کردند.

9- مایلم به شما یادآوری کنم، سؤالات ما در رابطه با سلامتی آقای مهدی تاج، جایگزینی او به جای علی کفاشیان در پست نایب رئیسی AFC، دکتر محمود اسلامیان یا هر شخص دیگری در فدراسیون فوتبال نبود. تمام این نکته‌ها مربوط به مسائل و امور داخلی و اداری فدراسیون فوتبال هر کشور است. این مسائل مربوط به مربی سابق، فعلی یا آینده تیم ملی نمی‌شود، همانطور که مطمئنم شما در کلمبیا در مورد موضوعات مشابه صحبت نمی‌کنید. به همین دلیل هم، ما به دنبال نظرات شما در مورد امور مدیریتی و داخلی فدراسیون فوتبال نبودیم که هیچ‌کدام مربوط به شما نمی‌شود. حتی اگر شما مایل باشید در مورد این مسائل صحبت کنید، برای ما مهم نبود، چون ما به روشنی گفته بودیم که می‌خواهیم یک بار به شما فرصت دهیم تا برای همیشه در رابطه با قراردادتان با فدراسیون فوتبال ایران، زمان‌هایی که خارج از ایران بودید که به مراتب بیشتر از زمان حضورتان در ایران بوده، مبالغی که دریافت کردید و مبالغی که قرار است دریافت کنید، توضیحاتی دهید.

10- شما به عنوان یک مربی حرفه‌ای در حاشیه یکی از جلسات تمرینی تیم ملی به مورخ یکشنبه، 9 سپتامبر 2018 (18 شهریورماه 97) به نامناسب‌ترین و غیر حرفه‌ای‌ترین شکل ممکن، به من یک پیشنهاد دادید. به من گفتید که از ارائه گزارش در مورد مسابقه دوستانه ایران - آرژانتین خودداری کنم و هیچ سند دیگری که شما ظن داشتید که من آنها را در اختیار داشته باشم، منتشر نکنم تا رابطه کاری خوب و صمیمانه با شما داشته باشم. با این حال، شرافت حرفه‌ای و روزنامه نگاری من {ما در تسنیم} چنین اجازه‌ای به من نداد که حتی برای کسری از ثانیه به پیشنهاد شما فکر کنم. حتی از طریق مدیر رسانه‌ای تیم ملی پیغام داده بودید که با متوقف کردن گزارش‌های بازی دوستانه آرژانتین روبه‌روی شما نشسته و مصاحبه اختصاصی داشته باشم که به عنوان یک خبرنگار حرفه‌ای {و تسنیم به عنوان یک خبرگزاری رسمی} پیشنهاد شما را رد کردم. در آن زمان در مورد گزارشم از بازی دوستانه ایران و آرژانتین و اینکه این گزارش چگونه باید تنظیم شود، هیچ دستوری نگرفتم و تماماً در راستای وظایفم در قبال کارفرمای خود که خبرگزاری تسنیم است، عمل کردم. به همین شکل و برخلاف تصویرات غلط شما، در مورد این گزارش هیچ دستوری هم از فدراسیون فوتبال ایران نگرفتم. در نتیجه بازهم باید بگویم من با سردبیرم در خبرگزاری تسنیممشورت کردم و از او برای ارسال 14 سؤال در روز شنبه، 27 آوریل، راهنمایی گرفتم.

علیرضا محرمی، خبرنگار فوتبال خبرگزاری تسنیم

در پایان

نگاه عمدتاً بدبینانه شما به دنیا، نباید مانع از پاسخ صریح، صادقانه و روشن شما در مورد 14 سؤالی باشد که 27 آوریل 2019 (ساعت 15:31 به وقت کلمبیا یا 22:31 به وقت اروپای مرکزی) برای شما ارسال کردم.

صمیمانه امیدوارم که شما به زودی حقوق و دستمزد 900 هزار دلاری خود بابت دومین ناکامی در جام ملت‌های آسیا و عدم حضور در 50 درصد از زمان قراردادتان با فدراسیون فوتبال ایران (حداقل سه ماه از شش ماه قرارداد) را دریافت کنید. بدون شک اگر این پول زودتر پرداخت شود، خشم شما که در اتهام‌ها و ادعاهای دروغینی که به ما نسبت دادید، نمایان است، فروکش می‌کند. امیدوارم آن زمان آنقدر شهامت پیدا کنید که به صراحت پاسخ این 14 سؤال را بدهید و هرگونه شک و تردیدی که در مورد درآمدهای مالی شما از جمله پاداش‌ها و هرگونه در آمد دیگری خارج از قراردادتان با فدراسیون فوتبال ایران داشته‌اید، از بین ببرید.

کی‌روش 24 دقیقه پس از ارسال این متن پاسخ خود را ارسال کرد:

«قبل از اینکه پاسخ‌هایت را بخوانم، بگو که آیا پول را به حسابم واریز کرده‌ای یا نه؟ یا فکر می‌کنی که وقتم را برای تو هدر می‌دهم؟»

پاسخ خبرنگار تسنیم؛ 4 دقیقه بعد:

«همه چیز شفاف است، می‌توانید متن را بخوانید.»

***

به گزارش تسنیم، سرویس ورزشی خبرگزاری تسنیم در چند ماه گذشته منتقد رفتارهای این مربی بوده است، آنجایی که وی با نادیده گرفتن همه چیز، علیه کارفرمای خود موضع می‌گرفت، خارج از حیطه اختیاراتش حرف می‌زد. او با وجود اینکه مربی حرفه‌ای بود اما رفتاری غیرحرفه‌ای داشت ولی تسنیم هیچ‌گاه در نقدهایش از دایره ادب خارج نشد. کی‌روش اما با ادبیاتی که فقط مختص اوست به خبرنگار و خبرگزاری تسنیم تاخته و اتهاماتی را متوجه ما کرده که قابلیت پیگیری دارد؛ پاسخ‌هایی که در آن فقط می‌توان توهین، افترا، عصبانیت و استیصال را دید.

255 251

کد خبر 1255425

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  9 9
  جواب کی‌روش عالی بوده. کی‌روش الان داره توی یکی از بهترین تیم‌های دنیا مربی گری میکنه. آقایون اگه خیلی زرنگ هستن جلوی ورود پول‌های معلم‌ها و کارگران به فوتبال و تبانی و شرط بندی اینجا رو بگیرن به جای اینکه مصاحبه های سفارش شده از طرف باندهای خاص انجام بدن.
 • GB ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  3 5
  ما سال هاست كى روش و ادبياتش را مى شناسيم. اين ها پاسخ او نيست. راست مى گوييد با منبع اصلى پاسخ هاى كى روش مورد ادعاى خود را منتشر كنيد.
 • محمد موسوی IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  6 7
  کی روش ادم بسیار مستبد و مغروری بود که از این جواب بیشرمانه و وقیحانش میشه فهمید هشت سال همه رو فریب داد و فقط به خواسته های خودش رسید هر وقت خواست بود هر وقت نخواست نبود . هشت سال به یه مربی ایرانی اعتماد کنید و نتیجه اش رو ببینید . شک نکنید ایرانی بهتره . البته همین امکانات کی روش رو بهش بدید
 • SC ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  65 22
  چقدر این جمله دلچسبه: از زندگی ضعیف و کثیفت، هرچقدر که می‌توانی لذت ببر ( ایرانی).
  • US ۲۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
   2 3
   اتفاقا توهین آمیزه متاسفم
 • ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  49 31
  مرسی کی روش ... پاسخت عالی بود
 • GB ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  13 4
  مرسی کارلوس
 • منصور IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  6 5
  دمش گرم
 • امیر IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  2 25
  رو نوشتی از این مصاحبه رو بفرستید برای خبرنگاران حامی کیروش در ایران تا با چشم خودشون ببینن وقتی میگفتیم کیروش مشکل شدید روحی و روانی داره از چی حرف میزدیم. خبر آنلاین طرفدارا کیروش امیدورام شهامت منتشر کردن این نظر رو داشته باشی
 • حمید IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  5 3
  عاشقشم
 • IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  3 4
  چی گفته حالا مگه
 • شهابی IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  3 2
  کی حال داره بخونه
 • IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  15 23
  ناامیدی یا بی ادبی کیروش ؟
 • IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  59 35
  درود بر کیروش بزرگ درود
  • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۲
   1 8
   کارلوس آریایی خخخخخخ
 • ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  40 35
  زنده باد کارلوس...مثلدهمیشه هوشمندانه و رک
 • مازیار IR ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  2 7
  خبرانلاین عزیز شما بخاطر دفاع همه جانبه از کیروش واقعا باعث شدید که من از خبرانلاین زده بشم چون این طرفداری متعصبانه خیلی تابلو بود .حالا دیدید که حق با کسانی بود که اعتقاد داشتن کیروش خوب نقاط ضعف اخلاقی ما ایرانی ها رو خوب شناخته . ادای تعصب داشت.
 • سادات US ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  36 35
  یعنی روزگاری این آدم مربی ایران بود؟ افسوس
 • CA ۲۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  1 6
  با خودم فکر میکردم اگر برای کسی ارزش قایل نباشم چطور با او و جایی که از آن امده رفتار میکنم دقیقا مشابه جواب های کی روش را میدادم ! بعید میدانم بتواند با کلمبیایی ها اینطور حرف بزند احتمالا برخی مردم هنوز فرق توهین و انتقاد را نمی‌دانند ان شالله مربی با شخصیتی به ایران بیاید که احترام شایسته به مردم و خبرنگاران ما بگذارد تا همه فرقش را بدانند
 • IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۲
  12 2
  شاید کیروش آدم خوبی نباشه و تند وبی اعصاب رفتار کنه ولی کیه که ندونه فساد در بند بند این فدراسیون و فوتبال ما ریشه کرده و کلا جز مظلوم نمایی و دروغ چیزی نمیبینیم و جالبتر اینکه هیچ اراده ای برای بهبود وضع موجود دیده نمیشه
 • GB ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۲
  1 8
  کیروش مربی نتایج متوسط بود که پول عالی میگرفت. نتایج انقدر بد نبود که بتونی اخراجش کنی. ولی تیم ملی هم در مدت ۷ سال پیشرفتی نداشت. در همون حد صعود به جام جهانی و حذف مرحله گروهی موندیم. جام ملتها هم در حد صعود از گروه و حذف. در اخلاق هم کیروش صفر بود. همین الان کلی پول و پاداش گرفته. بخشی از طلبش ظاهرا مونده. بلافاصله شکایت کرده که پول رو بگیره. تا اینجاش قابل قبوله. ولی شروع کرده به تخریب فوتبال ایران و فدراسیون و خبرنگار و همه چیز.