روایت صالحی از ۲ نکته‌ای که رهبری در صنعت هسته‌ای تاکید دارند

تسنیم نوشت: معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان علت نگرانی دشمنان از پیشرفت‌های هسته‌ای ایران را صیانت‌آفرین بودن اقتدار هسته‌ای عنوان کرد.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی، علی‌اکبر صالحی معاون رئیس‌جمهور روز پنج‌شنبه در همایش تقدیر از تلاشگران دستاوردهای موفق ارائه شده در سالروز ملی فناوری هسته ای سال ۱۳۹۸ تأکید کرد دشمنان به این دلیل از پیشرفت‌های هسته‌ای ایران نگرانند که می‌دانند اقتدار هسته‌ای صیانت‌آفرین است.

در همایش تقدیر از تلاشگران دستاوردهای موفق ارائه شده در سالروز ملی فناوری هسته ای سال ۱۳۹۸ با حضور علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران، معاونین، مدیران و مسئولان ۱۱۴ پروژه از مجموعه سازمان انرژی اتمی ایران روز سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ماه در سالن شهید دکتر شهریاری خوارزمی این سازمان برگزار شد، معاون رییس جمهور ضمن تقدیر از تلاش صادقانه و خالصانه تلاشگران حاضر در همایش، اظهار داشت: با شناختی که از روحیات شما عزیزان دارم گواهی می دهم برای رضای خدا، عزت ملت، تامین منویات مقام معظم رهبری و خواسته های ریاست محترم جمهوری کار می کنید. تلاش های شما عبث و بیهوده نیست و این موضوع در ۲۰ فروردین امسال بخوبی نمایان شد. بدنبال بی درایتی و بی عقلی آمریکایی ها در ۱۹ فروردین که سپاه پاسداران را به عنوان گروه تروریستی خطاب کردند، واکنش هایی انجام شد و بیانیه هایی منتشر شد اما لازم بود واکنشی قوی و معنادار نشان داده شود. خوشبختانه این موضوع مصادف شد با ۲۰ فروردین و ما زنجیره۲۰ تایی IR۶ را علیرغم میل برخی از کشورهای اروپایی رونمایی کردیم. ملاحظه کردید که ریاست محترم جمهوری نیز در این مراسم خطاب به آمریکا و برخی کشورهای منطقه گفتند اگر بخواهید زیاده روی کنید، شاهد دستاوردهایی بیش از این خواهید بود. دستاوردهای ارائه شده در ۲۰ فروردین نمایش اقتدار جمهوری اسلامی بصورت واقعی و علی الارض بود و آنها می دانند یعنی چه.

صالحی افزود: هفته گذشته در حاشیه دیدار با کارگران خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم و شرح مختصری از دستاوردهای ماشین های پیشرفته سانتریفیوژ دادیم. ایشان ضمن ابراز خوشنودی فرمودند: "شما همچنان با قدرت به مسیر خود ادامه دهید". صنعت هسته ای برای معظم له بسیار حائز اهمیت است. در سال ۸۸ نیز که به اعتبار مسئولیت در سازمان خدمت ایشان شرفیاب شدم فرمودند: "صنعت هسته ای مرتبط با نظام است. دولت ها با سلایق گوناگون می آیند و می روند. نباید این صنعت دستخوش سلایق گوناگون شود و باید راه پایداری را بپیماید. لذا هرگونه تصمیم سرنوشت ساز در خصوص صنعت هسته ای باید با هماهنگی های لازم انجام پذیرد".

رییس سازمان انرژی اتمی سپس اهمیت صنعت هسته ای را از منظر مقام معظم رهبری در دو مبحث به اختصار تشریح نمود و گفت: صنعت هسته ای از منظر ایشان دو وجه مهم دارد. یکی تامین انرژی برای نسل های آینده است. ایشان با تیزبینی و هوشمندی فرمودند باید از حالا برای نسل های آینده زمینه‌های تامین انرژی پایدار را فراهم کنیم تا آنها با مشکلی روبرو نشوند. لذا ما علاوه بر اقدامات فعلی کنونی همچون ساخت دو واحد جدید نیروگاهی، در گداخت هم که شاید ۳۰ سال دیگر محقق شود بر اساس همین پیش بینی حرکت می کنیم. با آموزش و پژوهش زمینه این کار آماده می شود تا مهندسین و دانشمندان فرهیخته ما تجربه ۴۰-۳۰ ساله داشته باشند و وقتی دنیا به بهره برداری از گداخت رسید ما نه تنها غافلگیر نشویم بلکه حرفی برای گفتن داشته باشیم.

از پیشینیان صنعت هسته ای کشورمان تشکر می کنیم که  در زمان مناسب قدم های خوب و موثری برداشتند و ما ثمره اش را الان می بینیم. اگر از قبل به این مهم توجه نمی کردیم الان همچون کشور عربستان که برای داشتن عنوان هسته ای، حاضر به هرگونه خفت و خواری میشود، بودیم. اعلام شد بزودی در عربستان راکتوری راه اندازی می شود. پس از بررسی و تحقیق مشخص شد یک راکتور زیر بحرانی (Sub Critical) ۲۵ کیلوواتی است که یعنی هیچ. در اینجاست که عظمت کار دانشمندان هسته ای مشخص می شود.

صالحی افزود: وجه دیگری که حضرت آقا بر آن تاکید دارند، این است که صنعت هسته ای و دستاوردهای آن نماد اقتدار و غرور ملی جمهوری اسلامی ایران است. ما اعلام کرده ایم که به دنبال ساخت بمب نیستیم پس چرا آنها نگرانند؟ به دلیل اینکه اقتدار هسته ای صیانت آفرین است. می دانند ملت ایران و جمهوری اسلامی بطور بالقوه صاحب این قوت و اقتدار هستند. این اقتدار نمادی از جمهوری اسلامی شده است. دستیابی به سوخت ۲۰ درصد در کمترین زمان ممکن و در میان ناباوری داخلی و خارجی اوج این اقتدار بود. برخی در خارج می گفتند صالحی را انسان صادقی می دانستیم اما این بار درخصوص ساخت سوخت ۲۰ درصد دروغ می گوید. گفتیم صبر کنید گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی که منتشر شود مشخص می شود. دانشمندان آمریکایی حیرت زده شدند که جمهوری اسلامی در فرصتی کم توانست سوخت ۲۰ درصد را از صفر شروع و ساخت آن را محقق کند و در راکتور بگذارد. نتیجه این دستاوردها غرور ملی است.

معاون رییس جمهور با انتقاد از برخی تحلیلگرها که غالباً بدون توجه به تمامی ابعاد مسئله هسته ای، ایراد می گیرند و غیر منصفانه انتقاد می کنند، گفت: استاد یک دانشگاه می گوید صنعت هسته ای جز هزینه چیزی نیست. واقعاً سخن عجیبی است. این مسئله حتماً از روی سهل انگاری است. اصلاً چالش ما با غرب فراتر و ریشه ای تر از این حرفهاست. چالش ما با غرب یک چالش فکری و در شیوه حکمرانی است. آنها می گویند انقلاب اسلامی نباید باشد. این استاد تصور می کند اگر صنعت هسته ای را کنار بگذاریم مشکلات حل می شود. خیر. اگر هسته ای حل شود مسئله موشکی مطرح می شود. اگر آن نباشد مسئله دموکراسی و حقوق بشر مطرح می شود. و الی آخر.  

وی افزود: متاسفانه با این سخنان غلط و ساده انگارانه افکار عمومی را منحرف می کنند. شما ببینید فقط درآمد واقعی نیروگاه بوشهر حدود ۷۰۰۰ میلیارد تومان در سال است، هرچند طبق تکلیف ما تنها از ۴۰۰ میلیارد آن منتفع می شویم. کل بودجه سازمان هم  حدود یک سوم این مبلغ درآمد واقعی است. بی توجهی روشنفکران به این همه توانمندی و تلاش در حوزه های مختلف و گاه حیاتی مثل رادیوداروها که جان بیماران سرطانی به آنها وابسته است، واقعاً بی انصافی است. ما به دلیل برخی مسائل امنیتی و محدودیت هایی که داریم نمی توانیم بیش از حد به تشریح و توصیف اقدامات و فعالیت های ارزشمند و راهبردی این صنعت بپردازیم. انشاء الله زمینه های لازم مهیا شود تا بتوانیم کارهای خوبی که انجام شده است را به آگاهی ملت شریف ایران برسانیم، همانگونه که حضرت امام (ره) فرمودند کار نیکی که انجام داده اید را بگویید. این در حالی است که ماهواره ها و شبکه های اجتماعی معاند بطور دائم سیاه نمایی و تبلیغ سوء می کنند تا دل مردم را خالی کنند. نظیر کمک فراوانی که همه اقشار مردم و مسئولین به سیل زدگان کردند و الان هم در حال کمک رسانی هستند، ولی آنها ظالمانه و شیطنت آمیز تمامی این حماسه های ملی را انکار می کنند.

صالحی تصریح کرد: کشورمان در سال ۹۸ در آستانه شرایط بسیار حساس و ویژه ای قرار دارد و از گردنه سختی باید عبور کند. زمانی می تواند به سلامت عبور کند که با همدلی، همزبانی و وحدت ملی حرکت کنیم. خداوند در آیه شریفه ۴۶ سوره انفال می فرماید: " وَأَطِیعُوا اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَلَا تَنَازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَتَذْهَبَ رِیحُکُمْ  وَاصْبِرُوا إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ" "همگی پیرو فرمان خدا و رسول باشید و هرگز راه اختلاف و تنازع نپویید که در اثر تفرقه ترسناک و ضعیف شده و قدرت و عظمت شما نابود خواهد شد، بلکه همه باید یکدل، پایدار و صبور باشید، که خدا همیشه با صابران است". یقیناً اگر ملتی دنبال یک حیات طیبه انسانی و مستقل باشد، دست تقدیر لاجرم همراهی می کند. اینطور نیست که فکر کنیم بخاطر بهره مندی از انقلاب و اسلام بنشینیم و کاری نکنیم خدا خودش همه چیز را درست می کند. ما باید تدبیر، هوشیاری، هوشمندی، صبر، وحدت، همدلی و همزبانی و اخلاق داشته باشیم و با  توکل جلو برویم.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: من به مجموعه سازمان انرژی اتمی می بالم که وقتی جمهوری اسلامی می خواهد قدرت نمایی کند، این سازمان پیشتاز با اقتدار این کار را انجام می دهد. این کار از دست دانشمندان و متخصصانی بر می آید که با ابتکار و نوآوری، همت و تلاش و اخلاص، کارهای بزرگی را انجام می دهند تا طرف مقابل را در مقابله با کشورمان به تردید بیندازند. به هرحال سال ۹۸ سال حساسی است ولی انشاء الله به لطف حق از این پیچ هم عبور می کنیم. اگر با توصیه های الهی پشت سر رهبری حرکت کنیم، یقیناً پیروز این میدان هستیم. کارما باید خداپسندانه باشد و با عقلانیت، حکمت و تدبیر وظایف مان را انجام دهیم. حضرت امام حسین (ع) فرمودند از چه می ترسید. در هر صورت ما پیروزیم. چه شهید بشویم و چه در جنگ پیروز بشویم یعنی به هر صورت احدی الحُسنیین  است" چون ما بر حقیم و طرف مقابل ظالم و باطل است ". حضرت علی (ع) می فرماید: «الهی کفی بی عزا ان اکون لک عبدا و کفی بی فخرا ان تکون لی ربا انت کما احب فاجعلنی کما تحب » انسان افتخارش این است که بنده خداست. ما زندگی می کنیم که نامی نیک بماند و ابدی باشیم.

صالحی تاکید کرد: در کارهایمان باید اولویت بندی کنیم که اگر شرایط سخت شد، انتظار معجزه نداشته باشیم. ممکن است مضیقه هایی داشته باشیم. با این وجود عقب نشینی نمی کنیم و کارمان را پیش می بریم. یعنی امیدمان هم به تدبیر خود و هم به تقدیر الهی می باشد.

وی با تاکید بر اینکه باید ابداع و ابتکار داشته باشیم افزود: فکر ما نباید اقتباسی باشد ، یعنی اینکه نباید صرفاً دنباله رو دیگران باشیم. هر فکر علمی که به ذهن می رسد باید سعی در تحقق آن داشته باشیم. ۷۰ سال طول کشید تا برخی نظریات انیشتین را جامعه علمی باور کند. ملت ایران جایگاهی رفیع در علم دارد. خانم میرزاخانی رحمت الله علیها اولین بانویی بود که در جهان جایزه فیلدز را دریافت کرد. جایزه فیلدز هر چهار سال یکبار داده می شود و از نوبل بالاتر است بنابراین انتظار داریم دانشمندانمان در آینده نزدیک موفق به دریافت جایزه نوبل شوند. باید اعتماد بنفس داشته باشیم ولی غرور نه. در شرایط سخت مدیریت کنیم. مدیریت ما باید پرتوان، پرتلاش، پرتحرک و با اراده قوی باشد. الحمدلله سازمان روی ریل خودش قرار گرفته است و پولش را در مسیر صحیح هزینه می کند. کارآیی این سازمان روز به روز بالاتر می رود و آنچه ضرورت این فناوری سطح بالا است بر اساس پیش بینی ها انجام می دهیم.

پیش از سخنان صالحی اصغر زارعان، مشاور رئیس سازمان و مدیر ستاد برگزاری مراسم ۲۰ فروردین، گزارشی از نحوه مدیریت و برگزاری این مراسم ارائه نمود. وی در سخنانی ضمن قدردانی از تمامی دست اندرکاران پروژه ها و دستاوردهای ارائه شده در مراسم و با اشاره به رشد فزاینده دستاوردها از سال ۱۳۹۳، گفت: خوشبختانه در سازمان انرژی اتمی به عنوان یک سازمان اقتدارآفرین که مورد حمایت رهبری معظم و مدیریت جهادی آقای صالحی است، فعالیت ها با علاقه و مجدانه دنبال می شوند. برخی پروژه ها از یک تا چهار سال زمان برده تا به نتیجه برسند و اینگونه نیست که همه آنها در یک سال شروع و تکمیل شده باشند.

زارعان افزود: فعالیت های این ستاد در قالب چندین کمیته اجرایی انجام شد. از میان ۱۵۵ دستاورد واصله به دبیرخانه ستاد، ۱۱۴ عنوان حائز رتبه ارائه محصول شدند. جلسات زیادی را با نهادها و مسئولان مختلف از جمله نهاد ریاست جمهوری برگزار نمودیم و در نهایت بحمداله مراسم و نمایشگاه جانبی به خوبی برگزار شد بگونه ای که ۶۴ سفیر، معاون سفیر و دبیر سفارت های خارجی و ۸ سازمان بین المللی در این مراسم شرکت کردند.

وی گفت: مراسم ۲۰ فروردین هر سال موجب رقابت بیشتر و رشد فزاینده شرکتهای تابعه و وابسته سازمان شده و امیدواریم برای سال آینده (۲۰ فروردین ۱۳۹۹) که فعالیتهای ستاد اجرایی آن از مدتی قبل با نام مبارک آقا امام زمان(عج) فعالیت ها را شروع کرده است بتوانیم بهتر از گذشته نتایج و دستاوردهای خوبی را تقدیم ملت شریف ایران کنیم.

۲۳۲۳
کد خبر 1255809

برچسب‌ها