افزایش صادرات غیرنفتی کشور به ۵۰ میلیارد دلار

ایرنا نوشت: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: طی ۱۵ سال گذشته میزان صادرات غیرنفتی کشور از پنج میلیارد به ۵۰ میلیارد دلار افزایش یافته است.

 محمدرضا مولودی ظهر پنجشنبه در نخستین جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان قزوین در سال ۹۸ ، افزود: طی مدت یاد شده ۳۲۵ قلم کالا توسط ۳۱۵ صادرکننده شاخص ایران به کشورهای جهان صادر شده است .
این مسئول با اشاره به اینکه مکانیسم‌های موجود برای تجارت کشور مناسب نیستند، افزود : در صورتی که امسال صادرات نفت کاهش یابد، باید صادرات غیرنفتی جایگزین آن شود که در این راستا باید تدوین قوانین و شکل گیری ساختار جدید با حضور سران سه قوه صورت گیرد.
معاون وزیر صمت یادآور شد : بر اساس گزارش‌های جمع آوری شده ۱۵ کشور همسایه می‌توانند کاستی‌های موجود کشور را در زمان تحریم جبران کنند بنابراین در گام نخست ظرفیت های صادراتی و وارداتی تمامی استان های کشور برای ارتباط بیشتر با این کشورها مورد شناسایی و ارزیابی قرار گرفت.
مودودی با بیان اینکه در شرایط جنگ اقتصادی همه باید در صدد خنثی سازی توطئه ها باشیم، گفت: خوشبختانه ظرفیت‌های صادراتی قابل توجهی در کشور وجود دارد و در این راه باید به بخش خصوصی بیشتر اعتماد کرد.
وی گفت: از سال ۳۸ تا ۹۶ درآمد منابع نفتی کشور ۲ هزار میلیارد ریال بود که اگر ۱۰ درصد آن به صورت هدفمند در حوزه صادرات سرمایه‌گذاری می شد، امروز با مشکلات کمتری مواجه بودیم.

معاون وزیر افزود: متاسفانه در ۴۰ سال گذشته هیچ ساختار علمی و دانشگاهی برای مقابله با جنگ اقتصادی و یک نقشه راه برای مقابله با آن در کشور ارائه نشده است .
مودودی با بیان اینکه امروز طرف مقابل ما در حوزه جنگ اقتصادی تمامی رخدادهای منطقه را به صورت روزانه مورد رصد قرار می دهد، تاکید کرد: با توجه به اینکه ایجاد نارضایتی عمومی و تزلزل ساختار سیاسی و اجتماعی از جمله اهداف دشمن از وضع تحریم است، برنامه مناسبی برای افزایش مقاومت در برابر آن ارایه نکرده ایم.
این مسئول اقتصادی یادآور شد: خوشبختانه با راه‌اندازی شورای راهبری بخش صادرات غیر نفتی توانسته ایم تمامی دیدگاه های صادرکنندگان شاخص کشور را در این حوزه دریافت و مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم.
مودودی، تکثر بخشنامه های مربوط به حوزه صادرات را ناشی از نظام بروکراسی حاکم دانست و گفت: باید بپذیریم که بازار داخلی نیازهایی دارد که نمی توان با بحران سازی آن را مرتفع ساخت .
 

۱۷۲۳۱

کد خبر 1255815

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۲۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۲
    0 0
    غیر نفتی واقعی؟ یعنی پتروشیمی و گازی نیست؟