۰ نفر
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۴
متهم قتل برادر رهبر کره شمالی آزاد شد

«دوان زی هونگ» تبعه ویتنامی و یکی از دو متهم اصلی پرونده قتل 'کیم جونگ نام' برادر ناتنی رهبر کره شمالی امروز جمعه پس از 40 ماه تحمل حبس آزاد شد.

به گزارش خبرآنلاین، این متهم ویتنامی امروز از زندان زنان در حومه مالزی آزاد شد و انتظار می رود فردا به ویتنام برگردد.

سلیم بشیر وکیل این متهم ویتنامی به خبرگزاری کیودو ژاپن گفته است که مدارک «دوان زی هونگ» برای خروج از مالزی به مقامات اداره مهاجرت تحویل شده است.
دادستان مالزی درپی اقدامات دولت ویتنام، پیگیری اتهامات علیه این زن 30 ساله را متوقف کرده بود اقدامات دیپلماتیک ویتنام برای آزادی «دوانگ زی» به ویژه پس از آزادی متهم اندونزیایی ردیف اول این پرونده توسط دادگاه شدت گرفته بود.

سه سال و چهار ماه زندان به اتهام مجروح کردن کیم جونگ نام برادر ناتنی رهبر کره شمالی برای متهم ویتنامی صادر شده بود که دوره این حکم از زمان دستگیری وی در فوریه 2017 محاسبه شده بود، اما این دوره به دلیل رفتار خوب متهم ویتنامی کاهش یافت و طبق گزارش وکیلش، وی امروز سوم مه 12 اردیبهشت 98 از زندان آزاد شد.

دادگاه ویژه رسیدگی به این قتل در مالزی در اسفند ماه سال گذشته با صدور حکمی بی سابقه «سیتی عایشه» شهروند 26 ساله اندونزیایی متهم اول قتل «کیم جونگ نام را آزاد کرد.
«سیتی عایشه» به همراه «دوان زی هونگ» شهروند ویتنامی متهم بودند که برادر رهبر کره شمالی را فوریه سال 2017 میلادی در فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور با ماده شیمیایی «وی ایکس» ترور کرده اند.

دوان زی هونگ ویتنامی و سیتی عایشه اندونزیایی متهم بودند که پارچه‌ای آلوده به این ماده را به چهره کیم که راهی ماکائو بود، مالیده‌اند اما هر دوی آنها از ابتدای دستگیری مدعی شدند که تصور می کردند تمامی صحنه جنایت تنها یک فیلمبرداری دوربین مخفی است و آنها در قتل برادر رهبر کره شمالی بی گناه بوده و خود را قربانی یک توطئه می دانند. 

آزادی این دو تبعه اندونزی و ویتنامی در حالی است که برخی کارشناسان قضایی این پرونده می گویند متهمان اصلی این حادثه توسط ماموران کره شمالی تعلیم دیده بودند.
پیشتر این دو زن متهم به قتل 'کیم جونگ نام' برادر ناتنی رهبر کره شمالی در جلسات مختلف دادگاه در مالزی ادعا کرده بودند که بیگناه هستند.

آنها بر اساس فیلم های دوربین های مداربسته فرودگاه بین المللی شماره دو کوالالامپور متهم بودند که در روز 25 بهمن ماه 95 (13 فوریه 2017 ) ماده شیمیایی عامل اعصاب به نام 'وی.ایکس' را که مصرف آن توسط سازمان ملل ممنوع اعلام شده است، به صورت 'کیم جونگ نام' مالیده و باعث مرگ وی شدند.

310311

کد خبر 1255989

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =