آمریکا: چین مسلمانان را به «اردوگاه‌های کار اجباری» می‌اندازد

ایسنا نوشت: دولت آمریکا بار دیگر چین را به حبس بیش از یک میلیون اقلیت مسلمان در اردوگاه‌های کار اجباری متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این جدیدترین اتهام به نوعی شدیدترین محکومیت از سوی آمریکا نسبت به بازداشت‌های دسته جمعی اقلیت اویغور و سایر مسلمانان توسط چین است.

اظهارنظر جدید در این رابطه از سوی راندال شریور، مدیر سیاست گذاری آسیا در وزارت دفاع آمریکا احتمالاً باعث افزایش تنش با چین می‌شود که به انتقادهای بین‌المللی بسیار حساس است و این اردوگاه‌های کار اجباری را کمپ‌های بازپروری می‌داند که در بحبوحه تهدید افراط گرایی اقدام به آموزش می‌کنند.

بازداشتی‌های سابق در این اردوگاه‌ها گفته‌اند که در جریان بازجویی‌ها در این اردوگاه‌ها شکنجه شده‌اند و در سلول‌های پر از جمعیت نگهداری می‌شدند و به صورت روزانه هدف رفتارهای خشونت‌آمیز قرار می‌گرفتند که باعث شد تا برخی از افراد دست به خودکشی بزنند.

شریور در جریان ارائه جزئیات به پنتاگون با تخمین این مساله که تعداد بازداشتی‌ها در این اردوگاه‌ها می‌تواند به عدد سه میلیون تن نیز برسد، گفت: حزب کمونیست چین از نیروهای امنیتی خود برای بازداشت و حبس گسترده و دسته جمعی مسلمانان چینی در اردوگاه‌های کار اجباری استفاده می‌کند.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که چرا از واژه نازی‌های آلمان در ارتباط با این اردوگاه‌های کار اجباری استفاده کرده، گفت: این واژه توجیهی بر آن چیزی است که ما از وضعیت موجود در این اردوگاه‌ها فهمیده‌ایم. یک میلیون تن در این اردوگاه‌ها زندانی هستند اما احتمالاً این میزان نزدیک به سه میلیون شهروند از ۱۰ میلیون اویغور است. به همین دلیل است که من از این واژه استفاده کردم.

مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز روز پنجشنبه از واژه اردوگاه‌های بازپروری برای توصیف این سایت‌ها در چین استفاده کرد و گفت که این اقدامات دولت پکن یادآور وضعیت سال‌های ۱۹۳۰ است.

دولت آمریکا تحریم‌هایی را علیه مقام‌های ارشد چین در سین‌کیانگ که محل اصلی سکونت اویغورهای چین و سایر اقلیت‌های مسلمان است، بررسی کرده است. دولت پکن هشدار داده که در صورت لزوم دست به اقدامی متقابل می‌زند.

فرماندار سین‌کیانگ در مارس سال جاری میلادی مستقیماً مقایسه‌های صورت گرفته نسبت به اردوگاه‌های کار اجباری را رد کرد و گفت که آنها همانند مدارس شبانه روزی اقدام به تعلیم و آموزش می‌کنند.

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که چین بسیاری از اقدامات مذهبی و فرهنگی در سین‌کیانگ را مستحق مجازات می‌داند که شامل مجازات برای متون اسلامی ارائه شده برای کودکان و ممنوعیت نام گذاری کودکان با اسامی اویغوری توسط والدین می‌شود.

310 310

کد خبر 1256213

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۴
  39 0
  و چرا مسئولان سینه چاک یمن و سوریه سکوت مطلق دارند
  • استوار مختاری IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۴
   0 3
   اول باید به وضع همسایگان رسیدگی کرد و اگر در توان بود به خانه های دورتر هم رسیدگی میکنیم. در ضمن گول حرفهای آمریکا را نخورید. تا زمانی که روابطش با چین خوب بود حرفی از ایغورها نمیزد. حالا که روابطش شکراب شده یاد ایغورها افتاده و دوباره داره موضوعات حقوق بشری را مطرح میکنه. یعنی شما تا حالا نفهمیدید که آمریکا برای رضای خدا موش نمیگیره؟
 • IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۴
  40 0
  مسلمانو فقط تو فلسطین و یمن هستند
 • IR ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۴
  0 0
  ایران که ادعای حمایت از مسلمانان را دارد و هرجا خاری به پای مسلمانی میرود رسانه ای میکند ودولتمردان محکوم میکنن چرا ایندفعه سکوت کرده؟