۰ نفر
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۵

ایرنا نوشت: سازمان تحقیقات فضایی هند اعلام کرد:ماه نورد این کشور ماه سپتامبر ( ۱۰ شهریور تا ۸ مهر ) به کره ماه می رود و چهارمین کشوری محسوب می شود که ماه نورد خود را بر سطح ماه می نشاند.

 پس از لغو شدن انجام ماموریت «چاندریان-۲» ( Chandrayaan-۲ ) در ماه آوریل (فروردین - اردیبهشت)، مقام های سازمان تحقیقات فضایی هند اعلام کرده اند که این ماموریت، بین روزهای ششم تا ۱۶ ژولای (۱۵ تا ۲۵ تیر) انجام می شود.

عبارت «چاند» (Chaand) معادل کره ماه در زبان هندی است و «چاندریان»به معنی «ماهنورد» و یا «سفر به ماه» است.

هند چهارمین کشوری خواهد بود که با انجام این ماموریت، پس از آمریکا، روسیه و چین بر سطح ماه فرود می‌آید. 

این نخستین ماموریت هند برای فرود بر سطح ماه است، قرار است این فضاپیمای هندی نزدیک قطب جنوب فرود آید. اکنون در منطقه یاد شده از ماه، هیچ عملیات اکتشافی انجام نشده است.

دانشمندان معتقدند سنگ ‌های این منطقه از ماه قدمتی چهار میلیارد ساله دارند و احتمال دارد منبعی ایده آل و ارزشمند از انرژی هسته‌ای را فراهم می ‌کنند.

پیش از این تمام فضاپیماهای ارسالی در منطقه ‌ای نزدیک به خط استوا ماه فرود آمده‌ اند. بنابراین این نخستین باری است که یک فضاپیما در قطب جنوب سیاره فرود می ‌آید.

نخستین ماموریت هند به نام «چاندریان-۱» (Chandrayaan-۱) در سال ۲۰۰۸ انجام شد و یک سال بعد به دلیل قطع ارتباط دانشمندان با فضاپیما خاتمه یافت.

۵۶۵۶

کد خبر 1256301

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =