۰ نفر
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۴
بورس باز هم رکوردشکنی کرد

فارس نوشت: بازارهای مالی شهر، اولین روز هفته را نیز با رکوردشکنی بورس و رشد قیمت دلار و طلا سپری کردند.

 بازارهای مالی شهر، اولین روز هفته را نیز با رکوردشکنی بورس و رشد قیمت دلار و طلا سپری کردند. این اتفاقات در حالی رخ داد که مهم‌ترین اخبار امروز به اقدام عجیب بانک‌ها در برگشت زدن چک ها، بازخوردهای افزایش احتمالی قیمت بنزین، یکسان‌سازی نرخ عوارض بزرگراه‌ها، رسیدن حجم نقدینگی به هزار و ۸۸۱ هزار میلیارد تومان، رشد قیمت جهانی نفت و اجرای طرح ملی مشاغل خانگی با محوریت استان‌های سیل زده اختصاص داشت.

رکوردشکنی مستمر بورس

بازار سرمایه این روزها، وضعیت درخشانی را سپری کرده و شاخص کل بورس با عبور از سقف تاریخی خود، با گام‌هایی بلند به سمت قله‌های جدید در حرکت است. افزایش قیمت ارز از یک‌سو و تورم بالا در قیمت محصولات تولیدی کارخانه‌ها باعث افزایش خوش‌بینی به سودآوری شرکت‌های بورسی شده و همین امر، جذابیت بازار را برای نقدینگی سرگردان در اقتصاد، دو چندان کرده است.

از دیگر سو، تورم موجود در اقتصاد، قیمت دارایی‌های ثابت را نیز تا حد زیادی افزایش داده و همین امر باعث شده تا ارزش جایگزینی شرکت‌های بورسی نیز اعدادی فراتر از ارزش بازار سهام آن‌ها را پیدا کند و قیمت سهام این شرکت‌ها روند صعودی به خود بگیرد.

بر همین اساس، امروز نیز بازار سرمایه روزی مثبت را سپری کرد و شاخص کل بورس با ۴ هزار و ۴۰۰ واحدی به عدد ۲۲۴ هزار و ۵۸۹ واحدی رسید. بیشترین تأثیر در شاخص از سوی فولاد مبارکه و پس از آن فولاد خوزستان و سرمایه‌گذاری امید اعمال شد و نمادهای تاپیکو، اخابر و وبملت نیز در رده‌های بعدی تأثیرگذاری بر شاخص قرار گرفتند.

نمادهای بانکی وتجارت، وبصادر و وپاسار در صدر حجم معاملات قرار گرفتند و ارزش معاملات گروه بانکی از ۲۳۹ میلیارد تومان گذر کرد.

پس از گروه بانکی، بیشترین توجهات به خودروسازان و در رأس آن‌ها، سایپا جلب شد و این نماد، با ثبت معاملات ۳۰ میلیارد تومانی، کار خود را با صف خرید در حداکثر قیمتی به پایان رساند. ایران‌خودرو، خزامیا و خپارس نیز دیگر نمادهای پرطرفدار گروه خودرو بودند که این روزها به واسطه شایعاتی در خصوص افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها مورد توجه بازار قرار گرفته‌اند.

در گروه فلزی، فولاد مبارکه لیدری گروه را بر عهده داشت و رشد ۳ درصدی قیمت در این نماد موجب غالب شدن جو مثبت در کل گروه شد. ذوب‌آهن به دلیل رشد قیمت میلگرد، به صف خرید رسید حجم قابل توجه ۴۲۵ میلیون سهمی را به خود اختصاص داد. نمادهای کوچک‌تر گروه فلزی از جمله فولای، فولاژ، فایرا و وتوکا نیز از دیگر نمادهای پرطرفدار امروز بودند.

گروه دارویی نیز این روزها به دلیل زمزمه‌های افزایش قیمت دارو و عقد تفاهم‌نامه دارویی ایران و عراق، از جمله گروه‌های پرطرفدار بازار بوده و نمادهای مطرح این گروه از جمله، دسبحان، دتماد، داوه، دفارا، والبر و پخش روز خود را در حداکثر قیمت مجاز سپری کردند.

یکی از کارگزاران حاضر در تالار اصفهان در خصوص وضعیت آتی بازار سرمایه اظهار کرد: بازار سرمایه همبستگی کاملاً مثبتی با جهش‌های ارزی و تورم داخلی دارد و افزایش این دو شاخص در طی یک سال اخیر، بسیار فراتر از میزان بازدهی بورس بوده است.

وی در ادامه افزود: به همین دلیل، بازار سرمایه در حال حاضر جذابیت ترین مقصد سرمایه‌های سرگردان شده و رکوردشکنی‌های شاخص کل نیز به همین دلیل ادامه دارد.

رشد خزیده ارزی

قیمت ارز از روزهای پایانی هفته قبل، حالت صعودی به خود گرفته اما این بار به دور از هر گونه شوک، در حال رشد خزیده و آرام است. بر این اساس، قیمت دلار در معاملات امروز بازار غیر رسمی اصفهان به ۱۴ هزار ۹۰۰ تومان رسید و با عبور از سقف قبلی ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومانی، حالتی جدید به خود گرفت و هر فرانک سوئیس نیز قیمت ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومانی به خود دید.

صرافان اصفهانی معتقدند رشد کنونی قیمت دلار به دلیل تداوم تورم ماهانه بوده و با توجه به ثبات رشد نقدینگی، بازار ارز همچنان پذیرای نقدینگی سرگردان است. از دید این افراد، تا زمانی که سطح ۱۵ هزار تومانی برای نرخ ارز حفظ شود، نگرانی از بروز معاملات هیجانی، چندان منطقی نیست.

شارژ جهانی طلا

قیمت جهانی طلا در طی معاملات روزهای پنج شنبه و جمعه بیش از ۸ دلار رشد کرد و همین امر کافی بود تا قیمت‌ها در بازار طلا روند صعودی به خود بگیرند. بر همین اساس، قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار به ۴۶۰ هزار تومان رسید و سکه نیز از ۵ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان عبور کرد.

نیمه سکه ۲ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان و ربع سکه یک میلیون و ۸۵۰ هزار تومان مورد معامله قرار گرفتند.

۶۴۲۳۱

کد خبر 1256483

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =