امضای علی نصیریان پای درخواست بهزاد فراهانی و دعای ژاله علو

مراسم پایانی شانزدهمین هفته بزرگداشت تئاتر، شاهد اهدای مدالیوم خانه تئاتر به هنرمندان پیشکسوت از جمله عباس جوانمرد، بهرام بیضایی، محمدعلی کشاورز، علی نصیریان، ژاله علو، محمود دولت‌آبادی، قباد شیوا و ایرج راد بود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مراسم پایانی شانزدهمین هفته بزرگداشت تئاتر، شامگاه یک‌شنبه ۱۵ اردیبهشت با حضور مدیران هنرهای نمایشی و جمع زیادی از هنرمندان در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد. 

هر سال، هفته بزرگداشت تئاتر شاهد اهدای مدالیوم به چند هنرمند این عرصه است که امشب، عباس جوانمرد، کارگردان سرشناس و پیشکسوت کشورمان، نخستین دریافت کننده این مدالیوم بود. چون این هنرمند در سالن حضور نداشت، روح‌الله جعفری، کارگردان تئاتر، برای تحویل گرفتن مدالیوم عباس جوانمرد روی صحنه آمد و پیام ارسالی او را پشت تریبون خواند.

در پیام عباس جوانمرد آمده بود: «عاشقان نمایش و تئاتر، ای کسانی که لحظه به لحظه زندگی خود را وقف تعالی هنر نمایش کرده‌اید، نمی‌دانم می‌دانید یا نه، به راستی خیلی زود دیر می‌شود و به سرعت و کوتاهی پلک زدن عمر می‌گذرد. اگر فکر می‌کنید بر ساحل امنی نشسته‌اید، سخت در اشتباهید. نه، حال تئاتر ما خوب نیست. باید دل به دریا زد و این غریق را با عشق و از خود گذشتگی از چنین احوال نابابی درآورد. در این بیش از هفت دهه از فعالیت هنری‌ام، فروتنانه باید بگویم همیشه وام‌دار پیشینیان بوده‌ام. به راستی باور بکنید که هنوز نمی‌دانم «تئاتر زندگی‌ست یا زندگی تئاتر؟». ایمان دارم که اگر شما به این پاسخ مهم دست یابید آن وقت لحظه‌ای تامل نخواهید کرد و با همه وجود به مدد رفع معضلات انبوه آن خواهید آمد. راستی و جسارت، نخستین امر حیات ماست. این حقیقت، حقیقتی است که هیچ‌گاه نباید فراموش شود. تئاتر به ما و عمر و عطوفت اما نیاز دارد، باید نثارش کنیم. حال، شما بگویید «تئاتر زندگی‌ست یا زندگی تئاتر؟» به راستی کدام یک؟»

در ادامه، دومین مدالیوم خانه تئاتر به بهرام بیضایی، نویسنده و کارگردان سرشناس تئاتر و سینما اهدا شد که بهزاد فراهانی به نمایندگی از او به صحنه آمد و در رثای کوچ این هنرمند به خارج از کشور گفت: «ما یکی از بزرگترین هنرمندان قرن را به کشور دیگری تقدیم کرده‌ایم. اساتید بزرگی در ایران وجود داشتند اما بیضایی را نمی‌توان با اساتید دیگر مقایسه کرد زیرا اگر زندگی وی را به چالش بیاوریم، هیچ ثانیه‌ای جز در راه تئاتر، سینما، هنر و تاریخ نداشته است. من از بزرگان  درخواست می‌کنم بیضایی را به کشور برگردانید زیرا تئاتر شهر و تماشاخانه سنگلج بدون بزرگانی چون نصیریان، کشاورز، بیضایی و جوانمرد کم رنگ است.»

سومین مدالیوم خانه تئاتر، به محمدعلی کشاورز، بازیگر پیشکسوت تئاتر، تلویزیون و سینما اهدا شد که برخلاف جوانمرد و بیضایی در سالن حضور داشت. منصور خلج، مدرس و کارگردان تئاتر به نمایندگی از این هنرمند روی صحنه آمد و پس از دریافت مدالیوم، آن را به محمدعلی کشاورز که نمی‌توانست روی صحنه بیاید، تقدیم کرد.  

علی نصیریان، بازیگر سرشناس کشورمان، چهارمین هنرمندی بود که مدالیوم خانه تئاتر را دریافت کرد. پرویز پورحسینی که برای اهدای این مدالیوم روی صحنه آمده بود، در سخنانی گفت: «دو سال عضو خانه سینما و دو سال عضو خانه تئاتر بودم که هر دو جا را ترک کردم، زیرا دلشکسته شدم، فراموش نکنیم اگر کسانی که از جان مایه می‌گذارند، دلشکسته شوند جایگزین نخواهند داشت.»

نصیریان هم با بیان این‌که یاد کردن از جوانمرد و بیضایی کار درست و به جایی بود، تاکید کرد: «جوانمرد از یکی از پایه‌ها و رکن‌های تئاتر جدید ایران است؛ چرا که عبدالحسین نوشین تمرین و تجربه و تئاتر درست را پایه گذاری کرد و جوانمرد از اولین آدم‌های همراه وی بود.»

بازیگر سریال «شهرزاد» ادامه داد: «حرف‌های فراهانی نیز به حق بود، من هم درخواست دارم که بیضایی را برگردانند و پای درخواست فراهانی را امضا می‌کنم.»

در ادامه این مراسم، از ژاله علو، هنرمند قدیمی تئاتر، تلویزیون و دوبله با اهدای مدالیوم تجلیل شد. اصغر همت، بازیگر تئاتر برای این تقدیر روی صحنه حاضر شده بود.

ژاله علو پس از دریافت مدالیوم خود گفت: «تمام وجود و عمر من سپاس از مردمی است که همیشه به من محبت داشتند. دعا می‌کنم خداوند باز هم خداوند به من نیرو دهد که دوباره در خدمت باشم. البته در تئاتر دیگر نمی‌توانم فعالیت کنم اما در سینما و رادیو و دوبله می‌توانم در خدمت باشم. این تشویق‌ها خستگی سال‌ها را از تن من بیرون می‌آورد.»

محمود دولت آبادی، ششمین هنرمندی بود که مدالیوم خانه تئاتر به او اهدا شد. حمیدرضا نعیمی، کارگردان و بازیگر تئاتر در تجلیل از محمود دولت‌آبادی گفت: «استاد خواهش می‌کنم رستم زنده ما باقی بمان و سایه‌ات را از سر ما برندار». فرهاد دولت‌آبادی، فرزند این داستان‌نویس پیشکسوت و بازیگر قدیمی تئاتر، مدالیوم را از طرف پدرش دریافت کرد. 

قباد شیوا، گرافیست و طراح پوستر، دیگر هنرمند پیشکسوتی بود که مدالیوم خانه تئاتر را از دستان ابراهیم حقیقی، از همکاران خود در این عرصه دریافت کرد. 

در پایان این مراسم، نوبت به تجلیل از ایرج راد رسید. این بازیگر پیشکسوت، هشتمین مدالیوم هفته بزرگداشت تئاتر را در حالی دریافت کرد که همه اعضای هیئت مدیره خانه تئاتر به همراه شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی روی صحنه حاضر شده بودند. 

از حواشی مراسم پایانی شانزدهمین هفته بزرگداشت تئاتر، باید به تاخیر دو ساعته آغاز آن اشاره کرد که باعث شد برگزاری آن با شتاب دنبال شود. 

این مراسم با ۲ ساعت تاخیر برگزار شد و به همین دلیل هنرمندان ساعاتی را پشت صحنه به انتظار نشستند

۵۷۵۷

کد خبر 1256828

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =