۰ نفر
۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۰
 ترامپ چه خوابی برای قیمت نفت دیده است؟

 خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس گزارش داد: کاهش عرضه جهانی نفت در حال حاضر ۴ میلیون بشکه در روز است که بیشترین حد طی چندین دهه گذشته است. هر یک میلیون بشکه در روز نوسان در عرضه، باعث ۱۷ دلار در هر بشکه تغییر قیمت نفت می شود.

جنگ تجاری آمریکا ممکن است در ابتدای هفته قیمت نفت را پایین آورده باشد ولی تصمیم آمریکا برای فرستادن کشتی‌های جنگی به خاورمیانه نشانه ای بد از افزایش تنش ها در خاورمیانه است. بازار نفت روز دوشنبه نوسان داشت چون تاجران سعی می کردند بین این دو عامل بی ثباتی تعادل ایجاد کنند.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا گفت آمریکا کشتی های جنگی به خاورمیانه فرستاده تا پیامی به ایران بدهد وآن پیام این است که هرگونه حمله به منافع آمریکا به سختی پاسخ داده خواهد شد.

 این اتفاق درست یک هفته پس از لغو معافیت‌های تحریم‌های ایران افتاد. هدف آمریکا صفر کردن صادرات نفت ایران است. ترامپ همچنین برای فشار بر ایران به تحریم‌های غیر نفتی هم می اندیشد.

 افزایش قیمت نفت در سال جاری به خاطر نوسانات عرضه بوده است. اوپک روزانه ۲.۲ میلیون بشکه نفت را از بازار خارج کرده است که دلیل آن قطع ناخواسته تولید ایران و ونزوئلا است. بانک سرمایه گذاری مریل لینچ آمریکا اعلام کرد:« صادرات نفت خام ایران از حدود ۲.۵ میلیون بشکه در روز به ۶۰۰ هزار بشکه درماه دسامبر رسید. با لغو معافیت‌ها در ماه می و فشار  بیشتر بر ایران، تخمین می‌زنیم صادرات این کشور به کمتر از ۵۰۰ هزار بشکه در روز در نیمه دوم ۲۰۱۹ برسد و در صورت تسلیم خریداران نفت این کشور در برابر تحریم ها، شاید به صفر هم برسد.

ترامپ و نفت

 به گفته این بانک، کاهش عرضه جهانی نفت در حال حاضر ۴ میلیون بشکه در روز است که بیشترین حد طی چندین دهه گذشته است. هر یک میلیون بشکه در روز نوسان در عرضه، باعث ۱۷ دلار در هر بشکه تغییر قیمت نفت می شود.

 مریل لینچ اعلام کرد قیمت‌های نقطه ای دلار در هر بشکه از دسامبر افزایش یافته است ولی قیمت سه سالانه نفت تنها ۶ دلار بالا رفته است. این شرایط کار را برای حفاران شیل آمریکا سخت می‌کند. به عبارت دیگر پاسخ شیل بسیار متعادل تر از حد انتظار خواهد بود.

این شرایط نشان می‌دهد اوپک و متحدانش کار خود را به خوبی انجام داده اند و دیگر ترسی از افزایش بیشتر تولید شیل وجود ندارد. به علاوه، چون عربستان نیاز به قیمت بالاتر نفت برای متعادل کردن بودجه خود دارد، ریاض در افزایش مجدد تولید محتاط ترخواهد بود. این بانک آمریکایی کف قیمت نفت برنت را حدود ۷۰ دلار در هر بشکه اعلام کرد.

 تحریم‌های آمریکا علیه ایران باعث بالا رفتن قیمت نفت می شود و نزدیک شدن کشتی های جنگی به ایران نگران‌کننده است. دولت ترامپ می‌خواهد در حین بالا گرفتن درگیری با ایران، قیمت نفت را پایین نگه دارد. قیمت  بالای نفت یک تهدید سیاسی داخلی است.

 نوسان قیمت نفت در طی روز، پایین بودن قیمت در میانه روز و بالا رفتن آن در بعد از ظهر نشان می‌دهد ترامپ احتمالاً راه حلی برای این مخمصه پیدا کرده است. او جنگ تجاری با چین را شدیدتر می کند و در همین حین درگیری با ایران را بالا می‌برد. معمولاً ترس از جنگ در خاورمیانه قیمت‌ها را بالا می‌برد ولی این نگرانی ها با گرفتار شدن اقتصاد جهان در جنگ تجاری ترامپ جبران می‌شود.

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1257350

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =