واکنش بازار ایران به اولتیماتوم رئیس جمهور

حسن روحانی امروز در حالی برنامه جدید ایران در قبال برجام را تشریح کرد که اغلب بازارهای مهم ایران واکنش به اتفاقات اخیر را از روز گذشته آغاز کرده بودند.

به گزارش خبرآنلاین،با اعلام تسلیم نامه رییس جمهوری به سفرای چهار کشور حاضر در برجام ،بازارها دستخوش تغییراتی در آخرین ساعات کاری  روز گذشته شدند.  
امروز اما با تاکید رییس جمهوری بر ماندگاری ایران در برجام و اعلام مهلت شصت روزه به طرف های توافق با ایران بازارها شرایطی دیگر را تجربه کردند. 

روحانی امروز اعلام کرد: «سیاست ما این بود.تعهد دربرابر تعهد، تحریم در برابر تحریم و تصمیم در برابر تصمیم.» طبق این تصمیم، ایران در مرحله فعلی دیگر خود را متعهد به رعایتِ محدویت های مربوط به نگهداری ذخائر اورانیوم غنی شده و ذخائر آب سنگین نمی داند. به کشورهای باقی مانده در برجام شصت روز فرصت داده می شود تا تعهدات خود به ویژه در حوزه های بانکی و نفتی را عملیاتی نمایند. چنانچه در این مهلت کشورهای مزبور قادر نباشند مطالبات  ایران را تامین کنند، در مرحله بعدی جمهوری اسلامی ایران رعایت محدودیت های مربوط به سطح غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد کرد.»

واکنش بورس

ارز در فاز انتظار خزید 
بازار ارز که در روزهای گذشته نشان داد آماده دورگرفتن است، امروز از نردبان قیمت ها پایین خزید و به ماندگاری در محدوده قیمتی ۱۵ هزار و صد تومان رضایت داد.این قیمت در حالی بر تابلوی صرافی ها،در میانه روز نشست که پیش از آن دلالان قیمت ۱۵ هزار و ۴۰۰ تومان را برای دلار اعلام می کردند.

با این حال قیمت دلار در صرافی ها نیز ۱۴ هزار و ۹۹۰ تومان بود و هر چند امروز با رشد قیمت دلار در صرافی ها آغاز شد اما این رشد تداوم نیافت .

نوسان اندک در بازار سکه 
بازار طلا و سکه نیز امروز در فشار رشد بهای طلا در بازارهای جهانی از یک سو و افزایش قیمت دلار از سوی دیگر با نوسانی اندک روبرو بود.موج افزایش قیمت که در میانه روز بالا گرفته بود،فرونشست و در نتیجه قیمت ها اندکی بالاتر از روز قبل ایستاد . امروز هجدهم اردیبهشت، قیمت سکه تمام بهار طرح قدیم چهار میلیون و ۹۷۰ هزار تومان و قیمت سکه تمام طرح جدید پنج میلیون و ۱۴۰ هزار تومان در بازار طلا و سکه بود و این قیمت ها به معنای افزایش نسبی در بازار طلا و سکه است.
در بازار طلای امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار، ۴۶۸ هزار و ۳۹۴ تومان قیمت داشت.برخی گزارش ها نشان می دهد قیمت ها تا ۴۷۲ هزار تومان نیز بالا رفت .
بورس سبز پوشید 
بورس اما امروز سیگنال مثبت را به سخنان رییس جمهور ‌و مهلت شصت روزه ایران نشان داد و از پس کاهش یا به عبارت دیگر ریزش شاخص در روزهای گذشته،امروز سبزپوش شد تا امیدواری ها به آینده افزایش یابد. پس از ریزش‌ ۱۶ هزار واحدی شاخص کل طی سه روز گذشته و سقوط نماگر بورس از کانال ۲۲۴ هزار واحد به ۲۰۸ هزار واحد، امروز روند معاملات برگشت و شاخص مسیر صعودی در پیش گرفت و با رشد سه هزار واحدی معادل 1.5 درصد به کار خود پایان داد.

بسیاری از فعالان بازار معتقدند ایران در شصت روز آینده شاهد اتفاقات مثبتی خواهد بود.
۲۲۳۲۲۳
کد خبر 1257966

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =